Top 10: Najlepsze filmy krótkometrażowe

kolaż kadrów z filmów Paperman, Otwarcie i Fanatyk

Nie zawsze trzeba poświęcać dwóch lub trzech godzin, by zapoznać się z wybitnym filmowym dziełem. Czasami wystarczy pięć, siedem czy dwadzieścia minut. Wybitni twórcy potrafią nawet w tak krótkim czasie przekazać mnóstwo emocji i opowiedzieć intrygującą historię.

Przedstawiamy najlepsze filmy krótkometrażowe, z którymi warto się zapoznać.

10. MILLHAVEN (2010, reż. Bartek Kulas)

Zapewne wielu z was kojarzy Nicka Cave’a i jego utwór The Curse of Millhaven. Przetłumaczoną na język polski wersję tego utworu zaśpiewała Katarzyna Groniec, co w połączeniu z groteskową animacją tworzy intrygujący teledysk. Ze względu na sposób opowiadania historii możemy go uznać za pełnoprawny film krótkometrażowy, który przedstawia nam sylwetkę pewnej młodej morderczyni w tytułowym mieście.

9. OTWARCIE (2016, reż. Piotr Adamski)

Polacy również umieją kręcić najlepsze filmy krótkometrażowe. Wśród nich jest Piotr Adamski, który postanowił zrealizować dający do myślenia projekt. Otwarcie zabiera widzę na ekscentryczną wystawę, w trakcie której zebrani goście obserwują, jak pewien mężczyzna stopniowo umiera. Choć zarzuty odnośnie pretensjonalności wydają się dla wielu osób słuszne, to nadal jest to produkcja godna uwagi.

mężczyzna na łóżku szpitalnym

8. THE MAKER (2011)

W tym zestawieniu nie zabraknie groteskowych i tajemniczych produkcji, które starają się przekazać o wiele więcej, niż skromną fabułkę. Tak jest w przypadku The Maker, a więc filmu, który opowiada o pewnym tajemniczym stworzeniu. Gnany przez przemijający czas, postanawia na naszych oczach stworzyć dzieło swojego życia. Gwarantujemy, że seans będzie najbardziej zmuszającymi do refleksji sześcioma minutami Twojego życia.

7. CYRK MOTYLI (2009, reż. Joshua Weigel)

Nick Vujicic to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych kołczów motywacyjnych – fenomen tego radosnego, choć pozbawionego kończyn człowieka do tej pory odbija się echem na całym świecie. Mało kto jednak wie, że zagrał w jednym z najlepszych filmów krótkometrażowych ostatnich lat – Cyrku Motyli. Opowieść o dwóch konkurencyjnych trupach cyrkowych jest interesującym spojrzeniem na kalectwo i spełnianie marzeń pomimo ogromnych ograniczeń.

6. PIES ANDALUZYJSKI (1929, reż. Luis Bunuel)

Najstarszy film w tym zestawieniu. Jeśli chodzi o najlepsze filmy krótkometrażowe, które mają na celu wyłącznie szokowanie widza, Pies andaluzyjski jest chyba najbardziej godny uwagi.

Mamy do czynienia z początkami kina surrealistycznego, a produkcja składa się z kilku niepowiązanych ze sobą scen. Są one obrzydliwe i groteskowe; jednocześnie odpychające i hipnotyzujące. Choć Pies może wydawać się już archaizmem filmowym, to nie zestarzał się źle i nawet obecnie wywołuje zamierzone reakcje widzów. Luis Bunuel to prekursor, któremu prawdopodobnie zawdzięczamy współczesny kształt tego nurtu.

5. PAPERMAN (2012, reż. John Kahrs)

Najbardziej romantyczny z omawianych dziś filmów. Paperman opowiada o zwykłym mężczyźnie, który na stacji kolejowej poznaje pewną piękną kobietę… i zaczyna ją zaczepiać. Puszcza w jej stronę papierowe samolociki, aby zwrócić na siebie jej uwagę. Piękna historia, która zapada w pamięci na dłużej, a jednocześnie pozbawiona znanego nam wszystkim hollywoodzkiego zadęcia i patosu.

4. FANATYK (2017, reż. Michał Tylka)

Fanatyk to fenomen w polskiej branży filmowej. Wszystko dlatego, że po raz pierwszy (i do tej pory ostatni) mamy do czynienia z ekranizacją… internetowej pasty autorstwa niejakiego Malcolma XD; konkretniej tej o ojcu, który jest fanatykiem wędkarstwa. Twórcy udowadniają, że internetową śmiesznostkę można przenieść na ekran w zabawno-gorzki sposób, wgłębiając się nieco w psychikę i traumy głównego bohatera.

3. SZTUKA SPADANIA (2004, reż. Tomasz Bagiński)

Tomasz Bagiński to postać już niemal kultowa dla polskiej kinematografii; a to nie jest pierwszy raz, kiedy w tym zestawieniu zostanie on wspomniany. Sztuka spadania to manifest antywojenny zrealizowany za pośrednictwem kilku minut zręcznej animacji.

Obserwujemy losy szalonych żołnierzy, którzy zostali wysłani na tajemniczą wyspę, a tam… cóż, uczą się spadać. Charakterystyczny dla Bagińskiego klimat łączy się tu z mocnym przesłaniem, które obecnie jest dużo bardziej aktualne, niż kiedykolwiek wcześniej.

2. GADAJĄCE GŁOWY (1980, reż. Krzysztof Kieślowski)

Jest to bodaj najbardziej kameralny film Kieślowskiego, który postanawia zapytać szereg osób w różnym wieku, kim są i o czym marzą. Choć mamy do czynienia z produkcją sprzed ponad czterdziestu lat, nadal możemy utożsamić się z niektórymi bohaterami. Gadające głowy udowadniają, że nawet w obliczu zupełnie innych czasów ludzie pozostają niemal tacy sami. Uniwersalne dzieło, które każdy z nas powinien obejrzeć choć raz.

1. KATEDRA (2002, reż Tomasz Bagiński)

Jeden z najbardziej enigmatycznych produkcji w tym zestawieniu. Jeśli jednak rzucamy hasło „Najlepsze filmy krótkometrażowe”, to Katedra musi znaleźć się w czołówce. Doskonała technicznie pod każdym względem ekranizacja opowiadania Jacka Dukaja zabiera nas w podróż po tytułowym miejscu, a my z zapartym tchem śledzimy losy kruchego, lecz dzielnego głównego bohatera, który przemierza tajemnicze komnaty.

Zobacz także: Najlepsze filmy o wilkołakach

Najlepsze filmy o wilkołakach 🐺 – TOP 7

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News