The Walled Off, czyli hotel Banksy’ego. Muzeum, galeria sztuki, hotel i protest w jednym

Mural na ścianie przedstawiający bitwę na poduszki

The Walled off Hotel prezentuje różnorodne eleganckie wnętrza, w ofercie możemy znaleźć pokoje od typu budget aż po apartament prezydencki. Wszystko to ubrane jest w dzieła sztuki i najgorszy widok z okien hotelowych…

The Walled Off to nie jest zwykły hotel o ładnym, instagramowym wnętrzu. Właścicielem i inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Banksy… a co za tym idzie hotel nie może być tylko hotelem jeśli zabiera się za niego ten artysta.

Czytaj również: Pięć pranków Banksy’ego, o których nie mieliście pojęcia

Obiekt położony jest na palestyńskim zachodnim wybrzeżu Jordanu i został zbudowany przy murze oddzielającym część Palestyńską od części Izraela. Mur bezpieczeństwa bo taka jest jego pierwotna nazwa, został zbudowany z inicjatywy Izraela w celach ochrony izraelskich obywateli przed atakami terrorystycznymi ze strony mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Budowa muru wzbudziła wiele kontrowersji, ludność palestyńska z oczywistych względów poczuła się dotknięta tym aktem agresji ze strony Izraela a Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze nazwał konstrukcję murem apartheidu i w 2004 roku określił ją za niezgodną z prawem międzynarodowym.

Ulica z hotelem Banksy'ego

Mur stał się symbolem 50-letniej izraelskiej okupacji Palestyny. Na murze znajdują się prace licznych street-artowych artystów, które mają ideologiczny i bardzo refleksyjny wydźwięk.

Prace nad hotelem zgodnie z życzeniem artysty były trzymane w tajemnicy, a wnętrza były osobiście pokryte przez Banksy’ego. Z początku The Walled Off miał pełnić tylko funkcję tymczasowej instalacji artystycznej ale projekt spotkał się z dużą popularnością i uznaniem i aktualnie odwiedzają go turyści z całego świata.

Jadalnia z drewnianymi meblami

Napis The Walled Off Hotel z rośliną i różowym tłem

Jak sam Banksy mówi, hotel nie ma na celu zjednać żadnych politycznych stron. The Walled Off ma naświetlić problem muru i konfliktu, który rozgrywa się nieustannie na terenach Bliskiego Wschodu.

Jadalnia z drewnianymi meblami

The Walled Off Hotel jest całkowicie niezależnym obiektem rekreacyjnym sfinansowanym w pełni przez Banksy’ego.

Narzędzia wiszące na ścianie

Jeśli jesteście zainteresowani pobytem w tym niezwykłym hotelu, tu jest jego oficjalna strona: The Walled Off Hotel

Tekst: Monika Zaliwska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News