Categories: artfilm

THE CRASH REEL

Tam, gdzie Lucy Walker, reżyser dokumentu o rywalizacji amerykańskich gwiazd snowboardu Kevina Pearce’a i Sauna White’a powinna wyłączyć kamerę, nie zatrzymuje jej. Spogląda na sport ekstremalny nie z perspektywy trików, medali i olimpijskiego złota ale przez soczewkę urazów kręgosłupa, śpiączki i wielokrotnych, otwartych złamań.

Przysłuchuje się rodzinnym debatom na temat powrotu do sportu tych, którzy balansują na krawędzi życia i śmierci, widzi jak niewiele potrzeba, by z treningu przed kolejnymi zawodami wrócić na pokładzie helikoptera. Snowboard w wydaniu hardcore’owego half pipe’u jest – co pokazuje Walker – narkotykiem, z biegiem lat oferującym coraz silniejsze doznania zarówno przed i za kulisami.

Kevin Pearce, amerykański snowboardzista urodzony w 1987 roku, rozpoczął pasmo sukcesów w 2007 roku, wygrywając The Arctic Challange. Jako pierwszy sportowiec w ciągu jednego dnia zdobył trzy medale w zawodach Winter X Games. Jego błyskotliwą karierę przerwał nagle tragiczny wypadek. “Crash Reel” zaczyna się tam, gdzie kończą się transmisje z zawodów. Lucy Walker z wyczuciem przedstawia Kevina z codziennej perspektywy, walki o powrót do zdrowia i oczywiście snowboardu. Historia Kevina nie byłaby opowiedziana w sposób kompletny, gdyby Walker nie uwzględniła tego, co zdaje się być najważniejsze – zaangażowania przyjaciół, bezwarunkowej miłości i wsparcia rodziny, dzięki którym chłopak wraca do zdrowia.

Reżyserka Lucy Walker była dwukrotnie nominowana do Oscara, w 2010 roku za „Waste Land”, rok później „The Tsunami And The Cherry Blossom”. „The Crash Reel” znalazł się w 2013 roku na Oscarowej short-liście w kategorii najlepszego filmu dokumentalnego.

https://www.youtube.com/watch?v=iGAW7kK-MHI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tekst | materiały prasowe

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

3 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

3 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

4 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

4 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

5 dni ago