Categories: artdesignwydarzenia

TEXTURA: wystawa polskiego designu w ramach Targów Rzeczy Ładnych

Już w najbliższy weekend, w ramach kolejnej edycji Targów Rzeczy Ładnych, wszyscy miłośnicy designu będą mogli obejrzeć jedyną w swoim rodzaju wystawę pokazującą szeroki przekrój polskich projektów.

Z łaciny TEXTURA to układ i kolejność nici w tkaninie. We włókiennictwie słowo to jest również używane do określania sposobu tkania i struktury powierzchni odzieży. TEXTURA (definicja) budowa wewnętrzna, rozpatrywana pod względem charakterystyki i sposobu ułożenia składników.

Wystawa TEXTURA pokazuje szeroki przekrój przez polskie projekty zorientowane wokół badań potencjału materiałów i faktur oraz ich możliwych zastosowań i różnych technik wytwarzania. Prezentacja obejmie także projekty, które łączą w sobie techniki mające korzenie w splocie tekstylnym i deseniu. Wszystkie eksponaty prezentowane na wystawie można będzie kupić.

Czytaj więcej o zbliżającej się edycji Targów Rzeczy Ładnych

Obecnie mamy do czynienia z powrotem do tekstyliów i ich kulturowych ekspresji. Życie w coraz bardziej cyfrowym świecie budzi potrzebę taktylności, odczuwania struktury materiałów, które nas otaczają. Ta potrzeba przyczyniła się do odrodzenia i wzmocnienia roli tkaniny w naszym najbliższym otoczeniu. To właśnie tkanina jest kluczem tej wystawy.

Polska posiada bogatą tradycję wzornictwa i produkcji materiałów. Rozpoczynając od tkaniny ludowej i wybitnych łódzkich projektantów, poprzez ‘Ład’ oraz sopocką szkołę tkaniny aż do awangardowej polskiej tkaniny artystycznej. Współcześnie projektanci mają dużą potrzebę poznawania starych i odkrywania nowych procesów produkcyjnych. Techniki produkcji nie są już związane tylko z jedną dziedziną. Projektanci używając metod stosowanych we włókiennictwie tworzą obiekty oświetleniowe. Meble powstające z lejącego szkła maja warstwowość i gamȩ kolorystyczną, którą można odnaleźć w zwiewnych tkaninach i szkle dekoracyjnym. Innowacja technologiczna w tkaninie idzie ramię w ramię z szukaniem nowych rozwiązań we wzornictwie mebli.

Na wystawie można zobaczyć między innymi: wazony Malwiny Konopackiej, krzesło Oskara Zięty w towarzystwie akustycznych tkanin Aleksandry Gacy i lampy Marty Bakowski oraz projekty odzieży firmy Acephala.

Malwina Konopacka, warszawska projektantka i ilustratorka, opracowała wzór wazonu o wrzecionowatym kształcie z okrągłymi wgłębieniami mającymi nawiązywać do kształtu oka, który doczekał się różnorodnych interpretacji. Oskar Zięta, projektant i architekt, jest twórcą jednej z najnowocześniejszych technologii obróbki stali, która znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Aleksandra Gaca tworzy nie tylko niezwykłą estetykę tkaniny, ale jednocześnie, dzięki najnowszym technologiom, odkrywa w niej właściwości akustyczne. Tkane przez nią unikatowe struktury nazwane ‘Architextiles’ dają nowe możliwości przepływu dźwięku w budynku, w którym są zastosowane. Główną cechą projektów Marty Bakowski jest gra kontrastów. Dzięki temu materiały naturalne spotykają się z technologicznymi, rękodzieło flirtuje z przemysłem, a prymitywne inspiracje przekształcają się we współczesne tłumaczenia. Acephala natomiast to połączenie konceptualizmu w modzie i wysokiej klasy rzemiosła. Projektantka marki Monika Kędziora tworzy dla rebeliantek, kobiet pewnych siebie, twardo stąpających po ziemi, odważnych.

TEXTURA to wystawa, która przeplata obiekty z tkaniną jak w awangardowym polskim gobelinie, łączy w niekonwencjonalny sposób różnorodne materiały tworząc nowe jakości.
Projekty, poprzez nowe zestawienia: buntownicze, subtelne, tajemnicze i harmonijne, wzmacniają się i opowiadają nową historię.

Kuratorka i projektantka wystawy, Paulina Matusiak, jest projektantem graficznym i użytkowym oraz pedagogiem. Mieszka i pracuje w Amsterdamie. Ukończyła Królewską Akademię Sztuk Pięknych w Hadze. W 2002 roku założyła w Amsterdamie własna firmę, Studio Matusiak. Jej plakaty znajdują się w kolekcji miedzy innymi Museum für Gestaltung w Zurichu. Związana jest z wieloma uczelniami artystycznymi w Europie. W Polsce z poznańską School of Form. Jest rownież autorem projektu kolekcji kafli cementowych KILIM dla marki Purpura.

Wystawa jest organizowana przez Targi Rzeczy Ładnych i Instytut Adama Mickiewicza.

Wstęp wolny
29 września- 28 października
godziny otwarcia: wtorek – piątek 16- 19; sobota- niedziela 11-15

Uwaga! Większość eksponatów prezentowanych na wystawie można kupić. Zainteresowani mogą wysłać wiadomość na adres: kontakt@targirzeczyladnych.pl

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago