Teatralna plansza

#1. Łauma. Bajka zbyt straszna dla dorosłych

Niesamowita sztuka Teatru Studio, która powstała  na podstawie komiksu Karola Kalinowskiego, o tym samym tytule. Spektakl opowiada historię Dorotki, dziewczynki która z wielkiego miasta przybywa na Suwalszczyznę, gdzie etyka się że światem wierzeń bałtyckich oraz stworów leśnych. Daje to początek dość mrocznej historii, w której dziecięca perspektywa przenika się z dojrzałą narracja budując napięcie. Dla Rafała Samborskiego komiks był nie tylko źródłem inspiracji, na scenografię składają się zlewające z tłem stroje oraz obrazy z rzutnika, co pozwoliło na wykreowani iście komiksowej estetyki. Sama sztuka grana jest jedynie przez trójkę aktorów, a spodoba się tak dzieciom, jak i dorosłym.             

bit.ly/1rQYDEp
bit.ly/1rQYDEp

#2. Manolibera        

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Scarlattine Teatro, grupa włoskich artystów, postanowiła stworzyć innowacyjny spektakl, swą formą nawiązujący do komiksu. Mowa tu o „Manolibera”, przedstawieniu łączącym projekcje multimedialne, niesamowitą grę aktorską, opartą na tej bardziej tradycyjnej jeszcze sztuce mimu, wraz z grafami tworzonymi na żywo. Aktorzy milczą, podczas gdy muzyka dopełnia ich grę. Sztuka opowiada o mężczyźnie, znudzonym biznesowym spotkaniem, postanawiającym przekształcić nudne i przewidywalne wykresy oraz statystyki.

bit.ly/Yw3iil
bit.ly/Yw3iil

#3. Kajko i Kokosz
Marta Ogrodzińska tworząc ten spektakl, oparła się na popularnym komiksie Janusza Christy „Kajko i Kokosz. Festiwal czarownic”. Tego duetu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Spektakl przenosi nas do starosłowiańskiej krainy, gdzie toczy się walka o władzę. Strony konfliktu są dwie. Każda z nich ma kompletnie inne przymioty. Jedna jest podstępna, a druga posiada umiejętności magiczne. W to wszystko wplątani zostali oczywiście Kajko i Kokosz, porównywani do filmowego Flipa i Flapa.

bit.ly/1tcqURO

 

#4. Mglisty Billy      

Sztuka „Mglisty Billy” w reż. Mateusza Przyłęckiego,  jest adaptacją słynnego
i wielokrotnie nagradzanego komiksu Guillaume Bianco. Spektakl w wykonaniu Teatru Figur opowiada o siedmiolatku, mającym dość specyficzny dar „ciemnowidzenia”. Ten niesamowity teatr cieni to próba zmierzenia się z tematem śmierci. Historia nie stroni również od dowcipu.

bit.ly/1qDvIjy
bit.ly/1qDvIjy

#5. Sandman

bit.ly/1tAvRI5
bit.ly/1tAvRI5

Igor Gorzkowski postanowił wykorzystać słynny komiks Neila Gaimana i stworzył spektakl „Sandman”. Jest to przerażająca opowieść o mordercy, który sypie swoim ofiarom piasek w oczy, kradnie ich dziwne sny, a następnie wydłubuje oczy. Jednak nie wszystko wychodzi mężczyźnie tak jakby chciał. Historia jest zdecydowanie jedną mroczniejszych opowieści pokazanych na deskach teatru.

TEKST: Przemek Dankowski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News