Teatr Polskiego Radia

#1 “Przypadki księdza Grosera”

Reżyseria i adaptacja: Janusz Kukuła

146 Teatr Polskiego Radia

Niesamowite słuchowisko oparte na powieści Jana Grzegorczyka. Jest to jeden
ze współczesnych moralitetów, który opowiada o życiu księdza Grosera. Mamy tutaj do czynienia ze złamaniem tabu, jakim jest prywatne życie duchowieństwa polskiego.
W słuchowisku pojawiają się pytania, których nie usłyszymy podczas niedzielnej mszy. Jaki jest sens celibatu czy powołania? Tego można się dowiedzieć słuchając ,,Przypadków…”

#2. Wacława dzieje


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Reżyseria i adaptacja: Krzysztof Kolberger

2
Stworzenie słuchowiska radiowego na podstawie powieści Stefana Garczyńskiego okazało się dużym wyzwaniem dla Krzysztofa Kolberga. Jednak efekt finalny powalił fanów teatru na kolana. Cała historia dzieje się poniekąd w imaginacji Wacława. Pojawiają się również obrazy przeszłości, które możemy odnaleźć w wyobraźni głównego bohatera. W słuchowisku uzyskujemy odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę romantyczna literatura może zaoferować współczesnemu człowiekowi.
„Wacław dzieje” udowadnia, że dzisiejsze społeczeństwo za nic ma role autorytetów czy wartości narodowościowe.

#3. Kochanek dr Luli

 Autor tekstu: Jan Warenycia

Reżyseria: Jan Warenycia

3

Słuchowisko jest komedią, która tłumaczy co może spotkać ludzi, którzy pożądają w życiu przede wszystkim pieniędzy. Bohaterami opowieści jest dwójka ludzi po pięćdziesiątce. Ona – wiejska dentystka o pokaźnym majątku i on – popularny ginekolog, który osiągnął już wszystko. Czy wielki dom, kasa oraz uznanie ludzi sprawiają, że są szczęśliwi? Zdecydowanie nie! 

#4 Matka

Reżyseria i Adaptacja: Jan Warenycia

4

Pełne humoru oraz sarkazmu słuchowisko, które powstało na podstawie dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jest to nic innego jak parodia psychologicznego dramatu rodzinnego. Opowiada historię relacji matki oraz syna. Podstarzała wdowa-arystokratka oraz Leon, który wieszczy koniec ówczesnej cywilizacji. Ich relacja została ukazana w zgoła groteskowy sposó, jednak wydźwięk słuchowiska nie napawa słuchaczy optymizmem, ani też nie budzi uśmiechu.

 #5. Cięcie

Autor tekstu: Tomasz Man
Reżyseria:
Tomasz Man

5 (1)

Opowieść, która trzyma słuchacza w napięciu do samego końca. Przedstawia kilku ludzi, którzy na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego. Łączy ich co najwyżej Zürich oraz dramatyczny koniec historii. Jak się okazuje, to właśnie on pozwala bohaterom się poznać… To niezwykłe słuchowisko buduje emocje od samego początku. Sposób narracji bazujący na krótkich, przeplatających się zdaniach, nadaje dynamizmu całej historii. To zdecydowanie opowieść dla ludzi lubiących adrenalinę.

Tekst | Przemek Dankowski

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News