Teatr na niewielkim ekranie

Wasze życie kulturalne ciągle może się rozwijać, a teatr może zawitać do waszego domu i przed wasze kanapy. Wszystko to dzięki Teatrowi Telewizji, którego najlepsze spektakle znajdziecie w poniższym zestawieniu.

#1. Ferdydurke  

reż. M. Wojtyszko

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 bit.ly/Zklls3
bit.ly/Zklls3

Niesamowity spektakl oparty na powieści Witolda Gombrowicza, który znalazł się w Złotej Setce Teatru Telewizji. Przyczyn, dla których powinno się go obejrzeć jest wiele. Przede wszystkim ze względu na dramaturgię oraz rozgrywającą się akcję, która przy fabule opartej na nie aż tak bogatych dialogach, stała się bardzo dynamiczna – co dla wielu reżyserów byłoby nierealne do zrealizowania. Do obejrzenia spektaklu zachęca również świetna obsada.

 

#2. Emigranci         

reż. K. Kutz

bit.ly/1qQZp2q
bit.ly/1qQZp2q

”Emigranci” i „Tango”, to chyba jedne z najwybitniejszych sztuk Sławomira Mrożka.  Czy dramat ograniczający się do dialogów dwóch osób może trzymać w napięciu? Okazuję się, że tak.

Kazimierz Kutz pozbawił spektakl zbędnych elementów. Nie pozwolił nam nawet poznać głównych bohaterów, których w sztuce nazwano: AA i XX. „Emigranci” to zdecydowanie jeden z najlepszych współczesnych moralitetów.

 

#3. Proces

reż. A. Holland i L. Adamik

bit.ly/1qM5X1T
bit.ly/1qM5X1T

Ta słynna powieść Franza Kafki o mały włos, a nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Na szczęście los postanowił spłatać mu figla. Mimo że nigdy nie została ukończona i tak stała się inspiracją dla wielu twórców teatralnych. Również dla Agnieszki Holland oraz Laco Adamika, którzy stworzyli spektakl, oczywiście bardzo tajemniczy i wieloznaczny.  Wprowadzili oni parę istotnych zmian, które wniosły odrobinę świeżości na deski teatru. Sam „Proces” to zdecydowanie jedno z najbardziej zaskakujących przedstawień w historii Teatru Telewizji.

 

#4. Noc listopadowa        

Inscenizacja: Andrzej Wajda

bit.ly/YFWvmp
bit.ly/YFWvmp

Niesamowity dramat Stanisława Wyspiańskiego zyskał dużą popularność właśnie dzięki inscenizacji Andrzeja Wajdy. Ukazał on niesamowitą sztukę, której akcja rozegrała się na dwóch odrębnych płaszczyznach: mitologicznej oraz historycznej. Pierwsza to rozprawa bogów przedstawiających swoje racje, druga zaś ukazuje kilkanaście godzin z powstania listopadowego. Mimo dość zawiłej fabuły, Wajda ukazał poukładaną oraz wartką inscenizację.

 

#5. Ożenek

reż. Jerzy Stuhr

bit.ly/1m1SBi7
bit.ly/1m1SBi7

Z pozoru zwykła inscenizacja komedii Mikołaja Gogola. Jednak w sztuce możemy się doszukać również ostrej satyry obyczajowej. „Ożenek” w reżyserii Jerzego Stuhra to opowieść o utraconych złudzeniach. Sztuka, mimo że opowiada o normalnych ludziach oraz ich śmiesznych zmaganiach z niedołężnością jednego z bohaterów, dość szybko zaczyna przypominać tragikomedię. „Ożenek” , z pozoru niezbyt skomplikowanej fabuły, jawi nam się jako jedna z bardziej wartościowych sztuk.

 

 

TEKST: Przemek Dankowski

 

 

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News