Categories: designviral

Taksówki udekorowane dziełami sztuki

Taksówki nie muszą być nudne. W Indiach sposobem na przełamanie rutyny jest zdobienie wnętrz samochodów, które po zmianie designu wyglądają jak dzieła sztuki. Artyści dzięki nim mają szansę pokazać swoje prace, ale również opowiedzieć historie ważne dla miejsca swojego pochodzenia.

Decydując się na jazdę taksówką w Bombaju możemy przeżyć niezły szok. Jest to najbardziej zatłoczone miasto w Indiach, więc taryf jest tutaj od groma. Jednak te, które wzięły udział w projekcie „Taxi Fabric” można zauważyć na pierwszy rzut oka. Przyciągają do siebie oryginalnym wyglądem – ściany i obicia są pokryte unikalnym printem. Wszystkie z nich zostały wykonane przez lokalnych, młodych artystów.

Transport taksówkami jest wpisany w codzienne życie Bombaju. To jeden z najbardziej popularnych sposobów poruszania się po mieście, a co za tym idzie – konkurencja wśród kierowców jest ogromna. Tutaj właśnie grupa założycieli „Taxi Fabric” znalazła swoją lukę na rynku. Ozdabianie taksówek i tak już jest tam popularne od bardzo długiego czasu. Żeby dobrze zarobić kierowcy muszą dbać o swoje miejsce pracy. Samochody są wyszorowane na błysk, ale również przyciągają  klientów rzucającymi się w oko zawieszkami, napisami czy światłami po tuningu. Jeżeli jednak chodzi o tapicerkę, wybór jest bardzo okrojony. Kierowcy stawiają najczęściej na wzór, który jest po prostu najtańszy. „Taxi Fabric” stara się przełamać tę rutynę kolorowymi, wesołymi designami.  Jednak nie chodzi tylko o estetykę czy przyciągnięcie wzroku podróżującego po mieście turysty. Każdy z wzorów opowiada wyjątkową historię.

„Taxi Fabric” zrzesza młodych artystów pochodzących z Bombaju. Tapicerka jest dla nich płótnem, a każdy z nich ma ideę, którą chciałby przez swoją pracę przekazać. Niektóre z pomysłów są bardzo ściśle związane z osobistym patriotyzmem autorów. „A century of revolt”, za którego projektem stoi Kunel Gaur, opowiada historię niepodległości Indii. Na ośmiu metrach materiału przedstawia symbole ważne dla stu lat wolności. Znajduje się na nich idylliczne przedstawienie postaci ludzkich i zwierzęcych w stylu fresku. Inna artystka, Samia Arif, porusza temat stosunków indyjsko-pakistańskich. Wzór „Monad” wskazuje na różnice i podobieństwa ludu, który dzieli wspólne korzenie. Pavithra Dikshit natomiast nawiązuje do stolicy, która jest ogromnym miastem z szybkim trybem życia. Na suficie widnieją cytryny i papryki w soczystych kolorach, a na siedzeniach królują kwiaty lotosu.

–W Mumbaju, szybko rozwijającej się metropolii, budynek wyrasta na budynku. Zielony kolor bardzo szybko się kurczy, więc chciałem w mojej taksówce zwrócić uwagę na wszystkie zielone rzeczy wokół nas – mówi o „Urban Garden” autor.

W Indiach młodzi graficy mają dużo gorszy start, niż mieliby na przykład w Nowym Jorku czy Londynie. Design jest raczej traktowany jako coś zbytecznego, wymyślnego. Według starszego pokolenia, sztuka tego typu nie ma dużej siły przebicia. Jak się jednak okazało, entuzjastów projektu jest sporo. „Taxi Fabric” zebrał całą planowaną sumę na Kickstarterze. Jeżeli więc planujecie w przyszłości wycieczkę do Bombaju, możecie rozglądać się za tymi wyjątkowymi taksówkami. Do końca roku „Taxi Fabric” planuje odświeżyć wygląd 20 taksówek, ale w nieśmiałych marzeniach sto albo nawet więcej. Organizatorzy chcą zachować również unikatowość wzorów. W końcu nie chodzi o projekt na masową skalę, a o zainspirowanie do myślenia jednostki – pasażera.

tekst | Iwona Norberczuk

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

21 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago