#1 Zegarek Haute Joaillerie:
Z Chaosu wyłania się niebotyczna cena. Jubilerstwo zawsze było cenioną gałęzią sztuk, a głównym atutem błyskotek jest niska dostępność kruszcu, z którego są wykonane. Czasomierz Haute’a zrobiony został chyba z księżycowego pyłu… 25 milionów dolarów to cena, która zbliża się do Marsa.
# 2Tryptyk Francis Bacon’a:
Tryptyk, nawiązujący do Freudowskich analiz podświadomości, sprzedano za rekordową cenę 142.400.000 dolarów. Samo dzieło, co do estetyki, budzi wątpliwości , lecz o gustach się nie dyskutuje. Warto też po dżentelmeńsku pominąć temat pieniędzy wydanych na te płótna, gdyż sam Freud winien zbadać nabywcę.
#3Zdjęcie Andreasa Gurskiego:
Najdroższe zdjęcie świata osiągnęło cenę 4.338.500 dolarów. Pochodzące z 1999 roku ujęcie brzegu rzeki Ren, autorstwa Andreasa Gurskiego, jest wyjątkowo przyjemne. Pora jednak przemyśleć, czy wydanie tej kwoty na odnowę kondycji zniszczonego Renu nie byłoby bardziej roztropne.
#4 Prace Jacksona Pollock’a:
Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się co zrobić ze 140 milionami dolarów, jesteś w wyjątkowo elitarnym gronie. Powinieneś zastanowić się nad działalnością charytatywną, ponieważ sumy, które przekraczają dochody korporacji mogą zostać wykorzystane inaczej niż kupno obrazu przedstawiającego… cóż, oceńcie sami.
#5 Jeff Koons “Balloon Dog (Orange)“:
Wyjątkowa metafora przyjaźni człowieka z psem zasługuje na przemyślenie. Nie od dziś wiadomo, że czworonogi są cenniejsze od dóbr materialnych. Zobacz ile można zarobić na spłyceniu tej symbiozy do pozłacanego sylikonu, wystawionego wśród innych tworzyw, o wątpliwym przekazie. 58.4 miliona dolarów amerykańskich robi wrażenie.
#6 L’Homme qui marche (Walking Man)
Rzeźba przedstawiająca idącego człowieka pasuje do wielu miejsc. Samo wykonanie tego dzieła musiało być żmudne i pełne pasji. Niestety dom aukcyjny sprzedający ów przedmiot, swoją ceną wywoławczą odepchnął na bok koneserów emocji i zaprosił miłośników wydawania gigantycznych sum. 65 001 250 funtów
#7 Claude Monet “L’lle aux Orties
Obraz Claude Moneta z 1897 roku został zakupiony za bagatela 8.1 milonów dolarów. Zapewne sam kupiec zbierał tę kwotę już od XIX wieku. Jeśli można zrozumieć pokłon w stronę wielkich twórców, to przeliczanie wartości ich prac na gigantyczne sumy, już ciężko.
8# Budynek Atilla, Bombaj
173 metrowy budynek o niebanalnej ilości 27 pięter, został wystawiony i sprzedany za 2.53 miliardy dolarów. Projekt domu wykonany przez pracownię Perkins & Will, kandyduje do miana ponadczasowego dzieła sztuki. Jeżeli do naszej świadomości dotrze fakt, że to mieszkanie jest prywatnym zakupem miłośnika architektury, możemy poczuć się ubodzy. Na szczęście pieniądz jest jedynie źródłem artykułów takich jak ten.
Tekst | Don Didowicz