SZTUKA ZAKUPÓW

#1 Zegarek Haute Joaillerie: 

Z Chaosu wyłania się niebotyczna cena.  Jubilerstwo zawsze było cenioną gałęzią sztuk, a głównym atutem błyskotek jest niska dostępność kruszcu, z którego są wykonane. Czasomierz Haute’a zrobiony został chyba z księżycowego pyłu… 25 milionów dolarów to cena, która zbliża się do Marsa.

watch
bit.ly/1sWuCiW

 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


 

# 2Tryptyk Francis Bacon’a

Tryptyk, nawiązujący do Freudowskich analiz podświadomości, sprzedano za rekordową cenę 142.400.000 dolarów. Samo dzieło, co do estetyki, budzi wątpliwości , lecz o gustach się nie dyskutuje. Warto też po dżentelmeńsku pominąć temat pieniędzy wydanych na te płótna, gdyż sam Freud winien zbadać nabywcę.

bacon-auction-3_2732553k
http://bit.ly/1oLjFwb

 

#3Zdjęcie Andreasa Gurskiego

Najdroższe zdjęcie świata osiągnęło cenę 4.338.500 dolarów. Pochodzące z 1999 roku ujęcie brzegu rzeki Ren, autorstwa Andreasa Gurskiego, jest wyjątkowo przyjemne. Pora jednak przemyśleć, czy wydanie tej kwoty na odnowę kondycji zniszczonego Renu nie byłoby bardziej roztropne.

b8e659f83abf5e3b70a1f171da680de9
http://bit.ly/1raGnpt

 

#4 Prace Jacksona Pollock’a:

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się co zrobić ze 140 milionami dolarów, jesteś w wyjątkowo elitarnym gronie. Powinieneś zastanowić się nad działalnością charytatywną, ponieważ sumy, które przekraczają dochody korporacji mogą zostać wykorzystane inaczej niż kupno obrazu przedstawiającego… cóż, oceńcie sami.

painting
http://bit.ly/1lWGJbA

 

 

#5 Jeff Koons “Balloon Dog (Orange)“: 

Wyjątkowa metafora przyjaźni człowieka z psem zasługuje na przemyślenie. Nie od dziś wiadomo, że czworonogi są cenniejsze od dóbr materialnych. Zobacz ile można zarobić na spłyceniu tej symbiozy do pozłacanego sylikonu, wystawionego wśród innych tworzyw, o wątpliwym przekazie. 58.4 miliona dolarów amerykańskich robi wrażenie.

o-JEFF-KOONS-BALLOON-DOG-900
http://huff.to/1n30vkR

 

#6 L’Homme qui marche (Walking Man)

Rzeźba przedstawiająca idącego człowieka pasuje do wielu miejsc. Samo wykonanie tego dzieła musiało być żmudne i pełne pasji. Niestety dom aukcyjny sprzedający ów przedmiot, swoją ceną wywoławczą odepchnął na bok koneserów emocji i zaprosił miłośników wydawania gigantycznych sum.  65 001 250 funtów

walkingman
http://bit.ly/1uRtiPs

 

 

#7 Claude Monet “L’lle aux Orties

Obraz Claude Moneta z 1897 roku został zakupiony za bagatela 8.1 milonów dolarów. Zapewne sam kupiec zbierał tę kwotę już od XIX wieku. Jeśli można zrozumieć pokłon w stronę wielkich twórców, to przeliczanie wartości ich prac na gigantyczne sumy, już ciężko.

http://huff.to/1n30vkR
http://huff.to/1n30vkR

 

8# Budynek Atilla, Bombaj

173 metrowy budynek o niebanalnej ilości 27 pięter, został wystawiony i sprzedany za 2.53 miliardy dolarów. Projekt domu wykonany przez pracownię Perkins & Will, kandyduje do miana ponadczasowego dzieła sztuki. Jeżeli do naszej świadomości dotrze fakt, że to mieszkanie jest prywatnym zakupem miłośnika architektury, możemy poczuć się ubodzy. Na szczęście pieniądz jest jedynie źródłem artykułów takich jak ten.

 

http://dailym.ai/1oLkncI
http://dailym.ai/1oLkncI

 

 

 

Tekst | Don Didowicz

 

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News