Sztuka na żądanie: wyślij wiadomość, odbierz obraz

Telefon leżący na drewnianym blacie z otwartą wiadmością

Nietypowa inicjatywa Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco spotyka się z dużym zainteresowaniem. Mianowicie chodzi o dzielenie się sztuką poprzez… wiadomości SMS. Jak to działa?

To banalnie proste. Ludzie wysyłają pod numer 572-51 wiadomość tekstową o treści: send me + dowolne słowo. Może to być słowo opisujące przedmiot, miejsce, nastrój, co tylko przyjdzie do głowy. Według tego kluczowego wyrazu aplikacja wyszukuje dzieło sztuki i w ciągu kilka chwil dostajesz odpowiedź.

Zdjecie na ktorym widać rozmowe sms. Własciciel telefonu wyslal wiadomosc o tresci send me elegance, w odpowiedzi dostal obraz polskiej artystyki od Muzeum Sztuki Wspolczesnej w San Francisco.

Wszystko zaczęło się od człowieka nazwiskiem Mollica, Jay Mollica, który odpowiedzialny jest w Muzeum za wprowadzanie kreatywnych rozwiązań technologicznych. Stworzył on publiczny interfejs pozwalający użytkownikom na żądanie i odbieranie danych z kolekcji.

Projekt zdecydowanie ciekawy. Dostarcza możliwość dzielenia się z opinią publiczną kolekcją bez angażowania specjalnej ilości czasu. Ten osobliwy kontakt ze sztuką wyróżnia jeszcze jeden aspekt. Na próżno używać nazwisk artystów jako haseł. Twórcy projektu angażują tym samym odbiorców do poznawania sztuki w nowy sposób, gdzie obecny jest bardzo istotny element zaskoczenia.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

zdjecie wiadomosci tekstwoej na ktorej jest zdjecie pochodzace z kolekcji San Francisco Museum of Modern Art. Widac przytulajaca sie kobiete do mezczyzny. Zdjecie przedstawia rodzine, ktora spotkala sie po latach. Jest czarno biale Czarno biale zdjecie oceanu i brzegu plazy wykonane przez Anne W.Brigman i wysłane przez SFMOMA w ramach programu dzielenia sie sztuka poprzez wiadomosci sms Psychodeliczny obraz osmiornicy, widac czerwona osmiornice, w biale krobki, na czarnym tle. Zdjecie wyslane przez wiadomosc SMS w ramach programu SFMOMA zdjecie drzewa wyslanego przez SFMOMA w ramach ich nowego programu. Widac fotografie olbrzymiego pnia wykonanego w sepii.

Tekst: Jakub Paciorek

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News