Sztuka musi być

To pierwsze, na tak wielką skalę, spotkanie artystów, producentów, realizatorów krótkich form wizualnych w Polsce, stanowiące przegląd najnowszych tendencji w dziedzinie krótkiego metrażu – począwszy od teledysków, poprzez reklamy, czołówki, jingle, video art, eksperymenty na pograniczu sztuk i formy internetowe.

Interference oznacza zakłócenia, w tym przypadku będące przewrotnie źródłem nowych jakości artystycznych, zadziwiających eksperymentów, imponujących innowacji, wynikających jednocześnie z głębokiej świadomości tradycji artystycznych, respektujących dokonania mistrzów rozmaitych dziedzin sztuki. W przypadku filmu, wiodącym obrazem repertuaru kinowego jest Holy Motors Leosa Caraxa oraz przegląd awangardowych wideoklipów wraz z czołówką prac konkursowych wyłonionych przez jurorów Festiwalu Interference.

Jednak Interference to nie tylko sztuka wizualna. Wyjątkowa selekcja artystów sceny muzycznej sprawiła, że fani oryginalnego brzmienia odnaleźli coś dla siebie drugiego dnia festiwalu. 13 września wystąpili m.in.  M.U.M.A,  Alex Smoke, Felix Kubin oraz King Midas Sound. Koncerty odbyły się w Klubie B90, urządzonym w pomieszczeniu gigantycznej hali stoczniowej, w której do niedawna reperowano statki. Urok połączenia oryginalnej architektury postindustrialnej wraz z nowoczesnymi eksperymentami muzyczno-wizualnymi najwyższej klasy wydaje się być niekwestionowany.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Główny element festiwalu – konkurs pod hasłem Wolność formy – nawiązuje po pierwsze do nieograniczonej wolności artystycznej, po drugie zaś jest żywym dialogiem z historią i tradycją Stoczni Gdańskiej, ideą walki o wolność i niezależność, będącej integralną częścią miejscowego genius loci, dzięki któremu Stocznia przez lata była miejscem narodzin i aktywności lokalnych awangard artystycznych. Historia i nowoczesność nieskrępowanie spotykają się w imponującej siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności, w którego sali multimedialnej w dniu 14 września odbędzie się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu Wolność formy w kategoriach: FORMA FOUND FOOTAGE, WIDEOKLIP, KREATYWNA FORMA REKLAMOWA , EKSPERYMENTALNA KRÓTKA FORMA WIZUALNA. Tego dnia zostaną także rozdane nagrody specjalne za: zdjęcia, całokształt twórczości i wyjątkową wrażliwość estetyczną czy najlepszą reklamową kampanię wizualną. Wyróżnienie otrzyma również młody odznaczający się niezwykłym talentem twórca form wizualnych, zaś całość  imprezy zakończy plebiscyt publiczności.

Europejskie Centrum Solidarności jest również miejscem działań warsztatowych i edukacyjnych, a więc polem wymiany wiedzy, doświadczeń, zmierzających ku kreacji nowych jakości i form, pod okiem najlepszych pedagogów, w których rolę wcielą się m.in. Józef Robakowski i Bogna Burska. Wszystkie te działania zostały przygotowane z najwyższą dbałością o stronę artystyczną i wysoki poziom wizualny, bo jak pisał nasz honorowy nagrodzony Józef Robakowski w manifeście „Kultura zrzuty” w 1984 roku: Sztuka musi być. I kropka.

Tekst | Marta Wróblewska

Zdjęcia |  Interference Festiwal

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News