Sztuczna kreatywność: nowa koncepcja sztuki?

Zdjęcie prac wykonanych przez sztuczna inteligencje. 12 miniaturek roznych prac, w roznych stylach, o roznych stopniu trudnosci. Z powodzeniem konkurowaly z pracami wystawianymi na Art Basel.

Grupa naukowców stworzyła program, który potrafi tworzyć kreatywne dzieła bez pomocy człowieka. Mało tego, niektóre z nich są przez ludzi wyżej oceniane, aniżeli dzieła przedstawiane na Art Basel.

Wszystko zainicjowane zostało przez naukowców z Uniwersytetu Sztuki i Laboratorium Sztucznej Inteligencji. Przygotowali badanie przy zastosowaniu algorytmów, opracowanych w celu pomiaru kreatywności. Jakkolwiek to szalenie nie brzmi, efekt był całkiem zaskakujący, bowiem przygotowane przez nich specjalne boty zostały początkowo przeszkolone przy użyciu 80 tysięcy dzieł sztuki, a następnie z powodzeniem rozpoznawały styl, gatunek lub konkretnych artystów. Co więcej, były w stanie stwierdzić, czy dany obraz jest fragmentem portretu, czy krajobrazu.

Następny krok, wykonany przez grupę śmiałych naukowców, to stworzenie bota, który tym razem odegra rolę artysty wykazującego się kreatywnością bez żadnej pomocy ze strony śmiertelników.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Przeprowadziliśmy eksperymenty w celu porównania reakcji ludzi na sztukę generowaną z reakcjami na sztukę tworzoną przez artystów. – tak napisali w swoim tekście badawczym Ahmed Elgammal, Bingchen Liu, Mohamed Elhoseiny i Marian Mazzone. Dodają, że wyniki pokazują, że ludzie nie byli w stanie odróżnić sztuki generowanej przez dany system od sztuki tworzonej przez współczesnych artystów, która była prezentowana m.in. na największych targach na świecie.

Pamiętacie użyty w tytule artykułu fragment monologu pana Andrzeja Dobosza z filmu Rejs o sztuce? Nie? A więc parafrazując…

Z tych naszych rozmów wyłania się idea występów, jakich jeszcze nie było. Stworzenia czegoś zupełnie nowego. Nowa wartość może powstać jako synteza, różnorodnych, sprzecznych ze sobą wartości. Jeżeli chcemy osiągnąć nową wartość, musimy doprowadzić do konfliktu między tym, co fizyczne, a tym, co sztuczne.

Zdjecia prac wykonanych przez malarzy i zaprezentowanych na Art Basel 2016. Jest tutaj 16 miniaturek roznych prac roznych artystów.

To są prace malarskie wystawione na Art Basel 2016, a poniżej zaprezentowane są prace wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Zdjęcie prac wykonanych przez sztuczna inteligencje. 12 miniaturek roznych prac, w roznych stylach, o roznych stopniu trudnosci. Z powodzeniem konkurowaly z pracami wystawianymi na Art Basel.

Tekst: Jakub Paciorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News