Grupa naukowców stworzyła program, który potrafi tworzyć kreatywne dzieła bez pomocy człowieka. Mało tego, niektóre z nich są przez ludzi wyżej oceniane, aniżeli dzieła przedstawiane na Art Basel.
Wszystko zainicjowane zostało przez naukowców z Uniwersytetu Sztuki i Laboratorium Sztucznej Inteligencji. Przygotowali badanie przy zastosowaniu algorytmów, opracowanych w celu pomiaru kreatywności. Jakkolwiek to szalenie nie brzmi, efekt był całkiem zaskakujący, bowiem przygotowane przez nich specjalne boty zostały początkowo przeszkolone przy użyciu 80 tysięcy dzieł sztuki, a następnie z powodzeniem rozpoznawały styl, gatunek lub konkretnych artystów. Co więcej, były w stanie stwierdzić, czy dany obraz jest fragmentem portretu, czy krajobrazu.
Następny krok, wykonany przez grupę śmiałych naukowców, to stworzenie bota, który tym razem odegra rolę artysty wykazującego się kreatywnością bez żadnej pomocy ze strony śmiertelników.
Przeprowadziliśmy eksperymenty w celu porównania reakcji ludzi na sztukę generowaną z reakcjami na sztukę tworzoną przez artystów. – tak napisali w swoim tekście badawczym Ahmed Elgammal, Bingchen Liu, Mohamed Elhoseiny i Marian Mazzone. Dodają, że wyniki pokazują, że ludzie nie byli w stanie odróżnić sztuki generowanej przez dany system od sztuki tworzonej przez współczesnych artystów, która była prezentowana m.in. na największych targach na świecie.
Pamiętacie użyty w tytule artykułu fragment monologu pana Andrzeja Dobosza z filmu Rejs o sztuce? Nie? A więc parafrazując…
HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.
Z tych naszych rozmów wyłania się idea występów, jakich jeszcze nie było. Stworzenia czegoś zupełnie nowego. Nowa wartość może powstać jako synteza, różnorodnych, sprzecznych ze sobą wartości. Jeżeli chcemy osiągnąć nową wartość, musimy doprowadzić do konfliktu między tym, co fizyczne, a tym, co sztuczne.
To są prace malarskie wystawione na Art Basel 2016, a poniżej zaprezentowane są prace wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Tekst: Jakub Paciorek