Szopka bożonarodzeniowa od Banksy’ego. Jakie przesłanie niesie „Blizna Betlejemska”?

Szopka bożonarodzeniowa od Banksye'go

Można było się spodziewać, że podobnie jak w poprzednich latach, także w tym roku Banksy zaprezentuje nam coś, co będzie zmuszało do refleksji w świątecznym okresie.

Scar of Bethlehem to reinterpretacja tradycyjnej szopki w wykonaniu Banksy’ego. Rzeźba przedstawia Maryję i Józefa zgromadzonych wokół małego Jezusa na podłodze stajenki, za nimi zaś, tło stanowi betonowa ściana. I chociaż mogłoby się wydawać, że tło nie będzie stanowiło najważniejszego punktu szopki, to w tym wypadku tak właśnie jest.

Na betonowej ścianie możemy zobaczyć między innymi napisy wykonane sprayem jak Love, czy Paix (pokój), ale także ślady po kulach. Cztery z nich prowadzą do większej eksplozji, po której została dziura przypominająca biblijną Gwiazdę Betlejemską, która świeci na rodzinę.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Dzieło znajduje się w Walled Off Hotel Banksy’ego na zachodnim brzegu Betlejem, a betonowa ściana szopki symbolizuje betonową ścianę oddzielającą ten obszar od Izraela. Trwający konflikt w tym regionie pozostaje kluczowym tematem w pracach anonimowego artysty.

To świetny sposób, by opowiedzieć historię Betlejem, historię Bożego Narodzenia w inny sposób – wywołujący więcej refleksji – powiedział kierownik hotelu, Wissam Salsaa.

https://www.instagram.com/p/B6VOhqjnDBy/?utm_source=ig_embed

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News