Świnka wietnamska – mikroświnka (nie)domowa 🐷

Niektórzy marzą o posiadaniu węża czy gigantycznego pająka w mieszkaniu. Innym śnią się małe świnki. Słodkie zadarte ryjki i małe raciczki to ich znaki rozpoznawcze, ale czy to faktycznie dobry pomysł, by zaprosić je do swojego domu?  

Spośród 440 ras świń ludzie szczególnie upodobali sobie świnki wietnamskie. W Internecie zapanowała moda na urocze miniaturki. W necie pełno jest przesłodkich filmów z ich udziałem, gdzie otulone ręcznikiem po kąpieli leżą na kolanach właściciela. Istnieją również świnki „zabawne”, które w koronie na głowie siedzą we wnętrzu arbuza i ochoczo zjadają banana (to nie żart, takie nagranie naprawdę istnieje). Taki obraz tych uroczych zwierzaków może skłonić do refleksji, że posiadanie świnki w domu to dobry pomysł. Aż nabiera się ochoty na adopcję miniświnki i pływanie z nią w basenie…  

Zdjęcie pływającej świnki wietnamskiej
Zdjęcie pływającej świnki

Ile kosztuje świnka wietnamska?

W Polsce za mikroświnkę z hodowli zapłacimy o wiele mniej niż za rasowego kota czy psa. Ceny małych prosiaków wahają się od 70 do 500 zł. Nie jest to szczególnie wygórowana cena.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Świnka wietnamska – jak duża rośnie?

Świnki rosną do ok. 50 cm i mogą ważyć nawet do 60 kg. Czy jest to dużo? Biorąc pod uwagę, że dorosły knur osiąga wagę 350 kg i więcej, w zależności od rasy, jest to naprawdę niewiele. 

Czy świnka wietnamska może żyć w domu?

Świnie są uznawane za mądrzejsze niż psy, co czyni z nich dobrych partnerów do nauki sztuczek. Nawiązują relację z człowiekiem i lubią pieszczoty. Jednak świnki wietnamskie, zwane także domowymi, nie są przystosowane do życia w mieszkaniach. Mimo nazwy mają niewiele wspólnego z bytowaniem w domu. Jest to przede wszystkim trzoda chlewna, nieprzywykła do warunków panujących w miejskiej dżungli, która jest dla niej stresująca. 

Świnka wietnamska hodowana w domu
Zdjęcie świnki hodowlanej

Myśląc o nabyciu zwierzęcia należy pamiętać o tym, że tylko przez pierwsze pół roku życia świnka jest mała i można ją nosić w kieszeni. Gdy urośnie zacznie potrzebować więcej przestrzeni – w chlewie minimalna zalecana przestrzeń wynosi 2,5 m x 2,5 m. Hodowcy podkreślają, że to zwierzęta dla tych, którzy mają ogrody i nie będzie im przykro, gdy świnia zniszczy trawnik ryciem w ziemi. Poza tym, w dorosłej świni budzą się naturalne instynkty. Dorosłe samce będą wciąż próbowały zdominować swoich właścicieli poprzez wskakiwanie i podgryzanie. Lochy są nieco łagodniejsze, jednak podczas rui potrafią zagrać na nerwach (w tym przypadku problem rozwiąże sterylizacja). 

Jedno jest pewne – świnka jest żywym stworzeniem. Należy dobrze przemyśleć, czy będziemy w stanie stworzyć dla niej dobre warunki, nie tylko wtedy, gdy będzie bardzo mała. Sprowadzenie świnki do miejskiej przestrzeni, pełnej hałasu i betonu, nie jest dobrym pomysłem. 

Zdjęcie świnki miniaturki
Zdjęcie świnki miniaturki

Autorka: Aleksandra Oleksiuk

Zobacz też: https://hiro.pl/badania-pokazaly-ze-wolimy-ogladac-netflix-ze-zwierzetami-niz-z-ludzmi/

Badania pokazały, że wolimy oglądać Netflix ze zwierzętami niż z ludźmi

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News