Świąteczna focza skóra

Święta to czas spotkań z rodziną. Często jest to jedyna okazja w roku by zobaczyć dawno niewidzianą ciocię kuzynów mieszkających za oceanem. Nieodłącznym elementem świąt i najlepszym sposobem na spędzenie wieczoru w rodzinnym gronie jest kolacja. Na polskim stole obowiązkiem jest 12 potraw. Kutia, karp, śledzie, kompot z suszu, barszcz z uszkami. Można by jeszcze długo wymieniać, na pewno doliczylibyśmy więcej niż 12 dań bo tak naprawdę każdy dom ma swoją tradycje.

#1 Grenlandia

kiviak

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Grenlandia jest największą wyspą na świecie i należy do Danii. Z powodu klimatu i odległości od kontynentalnej części kraju wyspa ta ma swoje własne i niezwykle unikalne przepisy na świąteczne potrawy. Największym specjałem jest tam kiviak czyli ok. 500 maleńkich ptaszków (alk) zawiniętych w foczą skórę wraz z nogami i dziobami. Danie to zaczyna przygotowywać się pół roku wcześniej. Smacznego?

#2 Japonia

święta w Japonii

W Japonii katolików można szukać ze świecą, ale w Tokio tak jak i w Europie na przełomie listopada i grudnia można podziwiać kolorowe iluminacje i spotkać Mikołaja w centrum handlowym. W kraju kwitnącej wiśni Boże Narodzenie ma wymiar czysto komercyjne. Ma podobny charakter, jak u nas Walentynki czy Halloween. Koniec grudnia nie jest okazją do wspólnego biesiadowania przy rodzinnym stole, lecz raczej by wybrać się na randkę lub kolację ze znajomi.

Myślicie, że je się wtedy sushi? Otóż nie, „tradycyjną” japońską potrawą bożonarodzeniową jest smażony kurczak, a że Japończycy są niezwykle zapracowani po świątecznego kurczaka chodzą do KFC. Popyt na kubełki jest w tym czasie tak duży, że trzeba zamawiać je z miesięcznym wyprzedzeniem.

#3 Francja

francja święta

We Francji, tak jak w Polsce, co dom, to obyczaj. W Prowansji podobnie, jak u nas królują ryby. Z kolei w Alzacji na stołach dominuje gęś, a w Burgundii indyk. Kojarzony przede wszystkim ze Świętem Dziękczynienia ptak często jest faszerowany jadalnymi kasztanami i polewany sosem żurawinowym. Na największą ekstrawagancje względem naszych środkowoeuropejskich upodobań kulinarnych pozwalają sobie oczywiście paryżanie, którzy nie wyobrażą sobie 25 grudnia bez ostryg czy foie gras- pasztetu produkowanego z wątróbek gęsich i kaczych.

#4 Gwatemala

gwatemala

W słonecznej Gwatemali większość stanowią katolicy – aż 60% społeczeństwa. Mimo że najważniejszym świętem w ciągu roku jest Wielkanoc, Boże Narodzenie również jest celebrowane i na pewno żadna Pani domu nie pozwoli sobie na zamówienie jedzenia na świąteczny stół z Taco Bell. W Gwatemali podstawą świątecznej uczty jest oczywiście guacamole, ale oprócz tego serwowane jest tamales czyli mielone mięso połączone z masą z mąki kukurydzianej zawinięte w liście kukurydzy.

#5 Włochy

Christmas Tree in Colosseum square, Rome Italy

Wigilia we Włoszech to ryba na 7 sposobów. Tradycja nakazuje zjeść w tym dniu 7 gatunków ryb. Liczba 7 symbolizuje rzecz jasna 7 dni, w ciągu których Bóg tworzył świat. Tak więc na stole mamy wszelkie wariacje na temat ryby: zupę rybną, pieczoną rybę, rybę z makaronem lub ryżem. W pierwszy dzień świąt można jeść już mięso, na stoły wjeżdża zatem lasagne lub cannelloni- makaron w kształcie rurek o średnicy ok. 3cm nadziewany mięsem mielonym w sosie pomidorowym.

tekst| Paulina Niemczyk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News