Surrealistyczny świat rosyjskich baśni

Uldus Bakhtiozina, artystka z Petersburga, stworzyła serię surrealistycznych fotografii, w nietypowy sposób ilustrującą tradycyjne rosyjskie baśnie. Koncentrując się na pogańskich wierzeniach i etnografii rosyjskich ziem, na nowo zinterpretowała stare podania i legendy. Za pomocą aparatu analogowego opowiedziała historie, które zostały przemilczane, przerobione lub zniszczone. Każda z nich kryje w sobie tajemnicę.

Rosyjskie baśnie, piękne i mądre, znane są na całym świecie. Jednak nie wszystkie powinny być czytane dzieciom do snu. W kulturze słowiańskiej pełno bowiem wiedźm, uciśnionych młódek, księżniczek zamienionych w zwierzę i innych dziwnych, tajemniczych stworów. Wiele z nich posiada podwójną moralność, a ich postępowanie jest pełne sprzeczności. Artystka zwraca szczególną uwagę na dwuznaczność i dualizmu każdej postaci rosyjskiego folkloru, podkreślając ambiwalentny charakter symboliki ukrytej w legendach i mitach.

Niektóre z tych niezwykle szczegółowych zdjęć bazują na mitologii Europejskiej i Azjatyckiej. Artystka nie ograniczyła się jednak do skopiowania ilustracji starożytnych stroi i kokoszników, ale pokazała ich własną interpretację. Rysunki, mimo sporej dozy ironii, nie są pozbawione szacunku do korzeni.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Głównym celem Uldus było stworzenie obrazów bliskich swej pierwotnej natury. Nie używała edytorów graficznych i narzędzi retuszujących. W efekcie powstały zdjęcia ilustrujące rzeczy nadprzyrodzone, a mimo to niezwykle realistyczne. Może te wszystkie magiczne stworzenia naprawdę istnieją?

S1

S2

S3

S4

S5

S6

S7

S8

S9

S10

S11

S12

S13

S14

S15

S16

S17

S18

S19

S20

S21

tekst | Agata Wojciechowska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News