źródło: Pixabay
29 października 2021, w tak zwany Tęczowy Piątek, Sejm skierował do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych obywatelski projekt ustawy „Stop LGBT”. Na czym polega ta inicjatywa? Kto jest odpowiedzialny za jej powstanie? Dlaczego wzbudza tyle emocji? Czy łamie ona prawa człowieka? Poniższy artykuł odpowie na każde pytanie dotyczące ustawy „Stop LGBT”.
Inicjatywa „Stop LGBT” narodziła się w listopadzie 2020 roku, właśnie wtedy po raz pierwszy zbierano podpisy po projektem ustawy. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek uznała, że izba nie zajmie się „Stop LGBT” ze względu na błędy proceduralne. Po interwencji twórców inicjatywy w Sądzie Najwyższym postanowiono, iż działacze muszą zebrać 100 tys. podpisów po raz drugi. Pod dokumentem pojawiło się 140 tys. podpisów, które zostały zebrane m. in. przy kościołach. Ustawa została przegłosowana w Sejmie 29 października 2021 i skierowana do komisji spraw wewnętrznych.
W inicjatywie „Stop LGBT” chodzi przede wszystkim o zakazanie rzekomo „nieodpowiednich w demokratycznym państwie” Parad Równości, podczas których miałoby dochodzić m.in. do „propagowania orientacji seksualnych innych niż heteroseksualizm”, „krępującego osoby postronne okazywania sobie uczuć przez pary jednopłciowe” „kwestionowania małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny” oraz „propagowania aktywności seksualnych dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia”.
Autorzy projektu porównują gejów i lesbijki do kampanii społecznej i utrzymują, że „taktyka środowisk LGBT sprowadza się do wywarcia presji na społeczeństwie i jego przedstawicielach w parlamencie, która spowoduje przeforsowanie korzystnych dla nich zmian w prawie. Dążą zatem do posłużenia się prawem jako narzędziem zmian norm społecznych bez względu na przekonania większości społeczeństwa i oczywistą niezgodność z wartościami przyjętymi powszechnie w europejskim kręgu kulturowym”.
Projektowi ustawy „Stop LGBT” patronuje członkini zarządu Fundacji Rodzina i Życie – Kaja Godek. W Sejmie ustawę prezentował Krzysztof Kasprzak – prowadzący Fundację Rodzina i Życie oraz pełnomocnik ustawodawczy inicjatywy „Stop LGBT”.
Fundacja została założona na początku 2016 roku. Ma na celu powstrzymanie aborcji i LGBT. Funkcjonuje po to, aby każde dziecko miało prawo do narodzin, a także po to, aby odpierać „homoideologię”. Jej założycielami i wolontariuszami są Kaja Godek oraz Krzysztof Kasprzak.
Aktywistka antyaborcyjna i działająca przeciwko osobom LGBT. Inicjatorka projektu „Zatrzymaj Aborcję”. Stała się rozpoznawalna w 2012 roku po występie w programie „Tomasz Lis na żywo”, gdzie reprezentowała Fundację Pro. W 2020 roku zwyciężyła w rankingu Biologiczna Bzdura Roku za najbardziej absurdalne stwierdzenie z zakresu nauki za zdanie „nie istnieje coś takiego jak orientacja seksualna”, które działaczka pro-life wypowiedziała w „Debacie dnia” emitowanej w Polsat News.
Podobnie jak Kaja Godek w 2019 roku kandydował do Parlamentu Europejskiego z listy KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy. Jest antyszczepionkowcem i przeciwnikiem aborcji. W Sejmie nazwał LGBT ideologią, a osoby LGBT porównał do ruchu totalitarnego takiego jak komunizm czy faszyzm.
Projekt ustawy zawiera następujące punkty:
Ustawa „Stop LGBT” wywołała negatywne reakcje wśród obywateli Polski. Homofobiczny projekt Kai Godek to przykład mowy nienawiści, doprowadził do głosowania nad prawem do aktywizmu, ogranicza prawo do wolności wypowiedzi, wyrządził krzywdę emocjonalną oraz uderza w godność osób LGBT+.
Projekt został poddany pod obrady Sejmu, ponieważ podpisało się pod nim wymagane 140 tys. osób. Parlamentarzyści w Sejmie głosowali w sprawie odrzucenia projektu ustawy w pierwszym czytaniu. Przeciw odrzuceniu głosowało 235 posłów, 203 było za odrzuceniem, a jeden wstrzymał się od głosu.
Przeciw odrzuceniu ustawy „Stop LGBT” byli członkowie PiS, Konfederacji i Kukiz’15. Za odrzuceniem byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050 i Porozumienia.
Tekst: M. M.
Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…
„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…
W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…
Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…
Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…
Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…