Stop AI – pierwsza wojna człowieka z maszyną

Portret Józefiny Konińskiej Witkacy Stop AI

Przesada? To pierwsza wojna człowieka z maszyną zupełnie serio, bo o pieniądze.

Stop AI! Rok 2023 będzie rokiem walki twórców z generatorami sztuki. Dzisiaj bunt dotyczy kreowania obrazów przez generatory AI, ale już za chwilę sprawa będzie dotyczyć muzyków i całej branży kreatywnej. Rozpoczęła się walka twórców pod hasłem Stop AI. Wielu z nich umieszcza je na swoich zdjęciach profilowych. Czy właśnie jesteśmy świadkami pierwszej wojny człowieka z maszyną? Spodziewałem się, że będziemy się chować po piwnicach tworząc ruch oporu przeciwko Skynetowi, a tu na barykadę pierwsi ruszyli artyści. 

Czym są generatory obrazów AI?

Generatory obrazów tworzą obrazy wykorzystując technologię uczenia maszynowego. W dużym skrócie, maszyny potrafią same tworzyć obrazy na podstawie opisu, który wprowadzimy. Jednak w przypadku tego artykułu chodzi o te, które wykorzystują do tego również zasoby internetu. Generują obrazy samplując prace artystów, które pasują do otrzymanego polecenia. Jak to działa? Wpisujesz w generatorze opis obrazu, który ma powstać i już. Im bardziej dokładny opis, tym lepszy będzie efekt. Tutaj jeszcze nie nadaliśmy algorytmowi konkretnego stylu obrazu. Opis zawiera proste polecenie: 3d astronauta na Marsie.

Dall-e: 3d astronaut walking on Mars obraz wygenerowany przez sztuczna inteligencje astronauta na Marsie stop ai HIRO.PL Magazyn HIRO Stop AI – pierwsza wojna człowieka z maszyną Który byście wybrali? Ja numer 3. Przyznacie, że całkiem nieźle jak na obraz wygenerowany w 15 sekund za darmo?

Stop AI – o co w tym chodzi?

Artyści starają się stworzyć swój własny, niepowtarzalny styl. Ten proces zajmuje wiele lat i setki, a często tysiące prac. Dzięki temu ich nazwisko jest cenione i mogą sprzedawać swoje dzieła. Tymczasem generatory AI czerpiąc z zasobów internetu, mogą stworzyć prace w stylu każdego w miarę rozpoznawalnego artysty. Jeżeli chcesz stworzyć obraz w stylu Banksy’ego, to opisujesz zadanie w generatorze na przykład tak:

Dall-e: boy painted on wall Banksy style

sztuczna inteligencja obraz chłopiec na ścianie styl Banksy

Czy Banksy by się wk…..? Czy ktoś by się założył, że nie są to prace stworzone przez Banksy’ego? Wątpię. Spokojnie moglibyśmy w tym obrazku zawrzeć jedną autentyczną pracę artysty i pewnie dzisiaj byłaby łatwa do odróżnienia. Dzisiaj, ale technologia sztucznej inteligencji rozwija się w takim tempie, że za rok prawdopodobnie będzie to już niemożliwe.

Ale o co chodzi z protestem artystów przeciwko sztucznej inteligencji „STOP AI”? Dzisiaj artysta, który spędził pół życia budując swoją pozycję w świecie twórców, wchodzi na Discord i widzi prace stworzone w jego stylu, (z użyciem jego nicku w opisie), ale nie przez niego. Są dwie opcje. Pierwsza, że jest wk….. jak Banksy (chociaż przyznaję, że nie znalazłem jego wypowiedzi  na temat AI). Ktoś bez pytania każe jakiemuś urządzeniu kopiować jego styl, w skutek czego świat zaczynają zalewać podróbki jego twórczości. Gdyby jeszcze miał z tego jakiś grosz, a najlepiej, żeby prace z użyciem jego stylu były odpowiednio oznaczone. Słowem brakuje tu jakichkolwiek zasad.

Tymczasem artysta nic z tego nie ma, za to autor prompta (zadania, które wpisujesz w generatorze) otrzymuje prawa do stworzonego w AI dzieła. To tak, jakby sprzedawcy podróbek w Turcji nabywali prawo do czerpania zysków ze sprzedaży Gucci tylko dlatego, że wiedzą jakie logo wydrukować na koszulkach. To mogą być koszulki w innych kolorach i wzorach, które nigdy nie powstały w domu mody. Mają tylko nadrukowane ich logo. W przypadku artystów znajdą się pewnie oponenci twierdzący, że przecież to nie podróbka tylko inspiracja, bo nikt nie mówi oficjalnie, że autorem danej pracy jest Banksy. Jednak kiedy gołym okiem widać, że to właśnie jego styl został użyty do stworzenia obrazka w generatorze AI to czy jest to plagiat czy może wciąż inspiracja?

Druga opcja jest taka. Jeżeli nazwisko artysty jest używane w Midjourney, to służy to jego promocji. Tylko, że sama popularność nie wystarczy, żeby kupić mieszkanie i płacić rachunki. Proponuję zatem, żeby szły za tym pieniądze. Niech powstanie jakiś globalny krypto AOI lub ZPAV / STGU / ZAIKS oparty o blockchain, który spowoduje przepływ środków od użytkowników generatorów oraz samych platform typu OpenAI do twórców. Technologicznie zdaje się, że jest to możliwe już teraz lub będzie niedługo.

Na portalu twórców Artstation trwa akcja STOP AI. Zobaczcie przykład „inspiracji stylem” na przykładzie Eugene Je – Concept artist for Film and Games. Art director. Jak wam się podoba?

stop ai Eugene Je Concept artist for Film and Games. Art director

artstation stop ai

Sztuczna inteligencja w 2023

Protest przeciwko generatorom AI, to wydarzenie bez precedensu. Mocne słowa, ale zupełnie serio, bo chodzi o pieniądze. Co prawda to człowiek stworzył algorytmy sztucznej inteligencji, ale specjaliści sami przyznają, że proces uczenia się maszyn zaszedł już tak daleko, że nikt nie zna jego wszystkich szczegółów. Tu pada odwieczne pytanie, kiedy maszyny obwieszczą światu, że osiągnęły samoświadomość. A może już jesteśmy wkręcani? Elon Musk zapytany o zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją powiedział, że ludzkość powinna obawiać się jej bardziej niż broni atomowej… Jak sytuacja wygląda dzisiaj?…

Generatory obrazów AI – sztuczna inteligencja

Jeżeli chcesz wiedzieć o czym mowa, pobaw się generatorami obrazów. Przedstawiamy kilka prostych narzędzi. W niektórych nawet nie trzeba się logować. Niektóre wymagają odrobinę więcej zachodu, ale każdy może spokojnie to ogarnąć.

Craiyon – tutaj możesz tworzyć obrazy bez logowania

Dall-e – tutaj stworzyłem obrazy na potrzeby tego artykułu

Stable Difusion Playground – tutaj czasami wyskakuje error, ale próbujcie

Midjourney – zdecydowanie najlepsze, ale nie najprostsze narzędzie

Midjourney, to najlepsza jakość obrazów oraz paleta narzędzi. Musisz się jednak trochę pobawić, ponieważ wymaga ono założenia konta na Discord.com. Na start dostaniesz 25 prób stworzenia obrazów. Tutaj tutorial dla osób, które chcą zafundować sobie zabawę za 30 USD miesięcznie.

 

Muzycy i mix / masteringowcy na bezrobocie?

Jeszcze nie. Jeszcze można spać spokojnie, ale nie za długo. Narazie generatory typu Riffusion tworzą dźwięki, którym daleko do muzyki, chociaż to, co nazywamy muzyką, to kwestia względna. Zapytaj 80-latka co sądzi o rapie, metalu czy techno. Jak to działa? Wpisujesz, np: „electronic music for higways” i wychodzi coś, czym można torturować nawet osoby z dużym ubytkiem słuchu. Jednak technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, więc sytuacja, w której hitem stanie się kawałek stworzony od początku do końca przez generator AI, to tylko kwestia czasu. 

Riffusion generator muzyki AI sztuczna inteligencja

Tutaj inne narzędzie, tym razem do wykorzystania w produkcjach muzycznych już dzisiaj i to bez potrzeby martwienia się o prawa do sampla – Jukebox od OpenA. Tutaj parę słów o tym jak działa: 

@busyworksbeats

AI can now make samples!?🔥🤯*no joke* #musicproducer #flstudio #ableton #beatmaker #beats #ai #sampling

♬ original sound – Game

Text to Video i koniec pracy koderów

Już teraz algorytmy tworzą nie tylko obrazy, ale również video na podstawie tekstu. Tutaj zobaczycie przykłady https://imagen.research.google/. Rozwój algorytmów sztucznej inteligencji już za chwilę będzie miał wpływ na wszystkich w branży kreatywnej, ale nie tylko. Koderzy nie kryją zakłopotania widząc jak trudne zadania potrafi wykonać sztuczna inteligencja. Czy najlepiej opłacani dotychczas web developerzy czy koderzy stracą pracę? Raczej nie, ale z pewnością ich praca zmieni swój charakter, bo pisanie kodu będzie tym, czym było przepisywanie rękopisów zanim pojawił się wynalazek Gutenberga.

Jako ciekawostkę wymienia się w mediach pierwszą rozprawę, podczas której przed sądem będzie występować robot. Rozprawa odbędzie się w lutym 2023 i już teraz widać zabawne acz trwożne nagłówki w stylu: Prawnicy nie będą tego wspierać! No cóż w amerykańskich filmach o prawnikach istotnym elementem scenariusza jest to, że bohater walczy o sprawiedliwość poszukując precedensów. Robot zrobi ten research w kilkanaście sekund…  Tu więcej o tej sprawie https://www.cbsnews.com/news/ai-powered-robot-lawyer-takes-its-first-court-case/

Inspirację do tego materiału zaczerpnąłem ze świetnego kanału o nowych mediach na IG i TikToku Precyzja.

Tekst: Krzysztof Grabań

Zobacz też: TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

 

5/5 - (20 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News