Categories: artfilm

Stanley Kubrick o przygnębiającej stronie małżeństwa. W Londynie zostały odkryte trzy niewykorzystane scenariusze reżysera

Istnieją przypuszczenia, że trzy odnalezione scenariusze Kubricka z motywami zazdrości, miłości i zdrady były inspirowane życiem reżysera.

Chociaż od śmierci Stanleya Kubricka minęło 20 lat, jego twórczość wywołuje nadal tyle samo intryg, co za jego życia. Jak donosi Guardian, trzy odnalezione w Londynie scenariusze powstały między 1954 a 1956 rokiem, gdy reżyser przeżywał problemy z drugą żoną – tancerką i projektantką – Ruth Sobotką. Scenariusze noszą tytuły: Married Man, The Perfect Marriage i Jealousy.

Married Man to 35 stron maszynopisu z dodatkowymi stronami odręcznych notatek. The Perfect Marriage składa się jedynie z 7 stron, a Jealousy z 13.

Scenariusze zostały odkryte po tym, jak rzeczy Kubricka zostały przeniesione z jego domu do archiwum Univeristy of the Arts London.

Lata 50. to prawdopodobnie najmniej zrozumiały okres twórczości Kubricka. Te znaleziska pokazują, że reżyser pracował zdecydowanie więcej, niż do tej pory myśleliśmy – powiedział Nathan Abrams, profesor filmoznawstwa na Uniwersytecie w Bangor.

Odkopany materiał odkrywa przed nami wątki przygnębiającego życia małżeńskiego, a słowa, które otwierają The Married Man, mówią same za siebie:

Czy potrafisz wyobrazić sobie okropności życia z kobietą, która przywiązuje się do ciebie niczym gumowa przyssawka, której całe życie kręci się dookoła ciebie: rano, w południe i w nocy?

Czy scenariusze zostaną kiedykolwiek wykorzystane? Wątpliwe, ale zawsze pozostaje nam nadzieja.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

3 godziny ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

6 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

10 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago