Categories: artfilm

Stanley Kubrick o przygnębiającej stronie małżeństwa. W Londynie zostały odkryte trzy niewykorzystane scenariusze reżysera

Istnieją przypuszczenia, że trzy odnalezione scenariusze Kubricka z motywami zazdrości, miłości i zdrady były inspirowane życiem reżysera.

Chociaż od śmierci Stanleya Kubricka minęło 20 lat, jego twórczość wywołuje nadal tyle samo intryg, co za jego życia. Jak donosi Guardian, trzy odnalezione w Londynie scenariusze powstały między 1954 a 1956 rokiem, gdy reżyser przeżywał problemy z drugą żoną – tancerką i projektantką – Ruth Sobotką. Scenariusze noszą tytuły: Married Man, The Perfect Marriage i Jealousy.

Married Man to 35 stron maszynopisu z dodatkowymi stronami odręcznych notatek. The Perfect Marriage składa się jedynie z 7 stron, a Jealousy z 13.

Scenariusze zostały odkryte po tym, jak rzeczy Kubricka zostały przeniesione z jego domu do archiwum Univeristy of the Arts London.

Lata 50. to prawdopodobnie najmniej zrozumiały okres twórczości Kubricka. Te znaleziska pokazują, że reżyser pracował zdecydowanie więcej, niż do tej pory myśleliśmy – powiedział Nathan Abrams, profesor filmoznawstwa na Uniwersytecie w Bangor.

Odkopany materiał odkrywa przed nami wątki przygnębiającego życia małżeńskiego, a słowa, które otwierają The Married Man, mówią same za siebie:

Czy potrafisz wyobrazić sobie okropności życia z kobietą, która przywiązuje się do ciebie niczym gumowa przyssawka, której całe życie kręci się dookoła ciebie: rano, w południe i w nocy?

Czy scenariusze zostaną kiedykolwiek wykorzystane? Wątpliwe, ale zawsze pozostaje nam nadzieja.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

21 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

3 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago