„Stairway to heaven” plagiatem

robert plant i jimmy page na scenie gołe klaty page z gitarą plant się wczuwa

Minęły dwa lata, odkąd basista zespołu Spirit zdecydował się pójść do sądu w sprawie Stairway to heaven. Dzisiaj znamy już wyrok: najważniejszy i najpopularniejszy utwór w dorobku Led Zeppelin to plagiat. 10 maja zacznie się proces.

Zdaniem sędziego, pomiędzy Starway to heaven a Taurus zespołu Spirit można znaleźć istotne podobieństwa, które, jak mówi, są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnymi i najważniejszymi fragmentami utworów. Stwierdza też, że podobny układ czterech akordów jest czymś popularnym w przemyśle muzycznym, jednak w tym przypadku podobieństwo dotyczy także struktury trzonu dwóch kompozycji.

W 2014 roku, po ogłoszeniu rzekomego plagiatu, Jimmy Page upierał się, że nigdy wcześniej nie słyszał Taurus. Raz zapytany o to w wywiadzie, odpowiedział, że to absurd i nie ma na ten temat nic więcej do powiedzenia. Faktem jest, że członkowie obu zespołów bardzo dobrze się znali, a pod koniec lat 60. mieli wspólną trasę, więc czy to rzeczywiście możliwe, żeby muzycy Led Zeppelin nie znali wcześniej i nie zainspirowali się utworem Taurus?

Fakt wywlekania takich spraw po ponad 40 latach od wydania obu utworów może być dziwny, jednak członkowie zespołu Spirit mówili już o tym od dawna. Nieżyjący już Randy Wolfe, autor Taurus, rozważał złożenie pozwu już w latach 80., jednak powstrzymała go od tego… jego rodzina. Przed swoją śmiercią, w 1997 roku, w wywiadzie mówił, że cała sytuacja sprawiła mu wielki ból, a to co zrobili muzycy z Led Zeppelin to zdzierstwo i że zarabiając miliony na Stairway to heaven, nawet nie podziękowali.

W obronie Roberta Planta oraz Jimmy’ego Page’a (Johna Paula Jonesa i wytwórnię Warner Bros Group oczyszczono z zarzutów) stanie Helene Freeman – specjalistka od praw autorskich, która wcześniej zajmowała się np. sprawami boysbandu NSYNC.

Tego typu rozprawa nie jest nowością dla muzyków Led Zeppelin. Do tej pory zarzucano im także plagiaty za Whole lotta love, Babe I’m gonna leave you, The lemon song oraz Dazed and confused.

https://www.youtube.com/watch?v=w9TGj2jrJk8

tekst | Lena Maksiak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News