Słynny trik Michaela Jacksona ze „Smooth Criminal” zdemaskowany

mężczyźni na scenie w białym i czarnym garniturze pochylają się do przodu.

Na pewno pamiętacie Króla pop-u nachylającego się pod kątem 45 stopni w teledysku do Smooth Criminal. Neurochirurdzy właśnie rozwiązali zagadkę tego technicznie niewykonalnego ruchu tanecznego.

W 1987 roku w wyżej wspomnianym klipie Michael Jackson robi niemożliwą do powtórzenia pozę, mocno pochylając się i będąc przy tym prostym jak strzała. Kto z nas nie próbował naśladować mistrza? Niestety bez rezultatów. Jak się okazało, sukces zapewniało piosenkarzowi nie tylko silnie zbudowane ciało, ale też odpowiednio zaprojektowane obuwie.

Ciemnoskóry mężczyzna z czarnymi lokami w białym kapeluszu, białym krawacie, niebieskiej koszuli i białej marynarce.


Manjul Tripathi z Podyplomowego Instytutu Edukacji Medycznej i Badań Medycznych w Chandigarh w Indiach powiedział, że większość wyćwiczonych, zawodowych tancerzy może osiągnąć maksymalnie 25-30 stopni nachylenia podczas wykonywania tego kroku, podczas gdy Michael Jackson wykonał 45-stopniowe nachylenie, przeciwstawiające się siłom grawitacji. Jak zauważa lekarz, ścięgna Achillesa i kostka mają ograniczony zakres ruchu.

Michael zyskał kilkanaście stopni dzięki specjalnie skonstruowanym butom. Na ich podeszwie znajdowała się szczelina w kształcie litery V, o którą można było zahaczyć element zaczepowy – gwóźdź, co pozwalało tancerzowi obracać się i pochylać tak mocno. Podobno pomysł został zaczerpnięty od obuwia astronautów, które można przytwierdzić do stałej szyny, kiedy pracują w trybie zerowej grawitacji.

Schemat przedstawiający mężczyznę w marynarce pochylającego się w przód.

Jednak nawet ze wsparciem butów i elementu zaczepowego, nie można odmówić Michaelowi niezwykle silnych mięśni korpusu i dolnych kończyn.

Lekarze przestrzegają, żeby nie próbować naśladować spektakularnego ruchu Jacksona, bo bardzo łatwo może to doprowadzić do urazów kostek i ścięgien.

Tekst: Maja Lipiec

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News