Sławni reżyserzy i ich teledyski

michael jackson i martin scorsese na planie teledysku do bad metro ameryka lata 80.

Muzycy chętnie inwestują w swoje teledyski, by były jak najlepiej nakręcone i wyróżniały się spośród wielu innych. Więc dlaczego nie mieliby zaprosić do współpracy znanych i sprawdzonych nazwisk? Przedstawiamy wam siedmiu reżyserów, którzy poza świetnymi filmami, tworzą też doskonałe teledyski. Uwaga: szok przy niektórych tytułach gwarantowany.

1. Sofia Coppola

reżyserka sofia coppola w szarej bluzie na szarym tle

Najbardziej znana z Między słowami, Marii Antoniny i The Bling Ring. Gdy zaczynała reżyserować swoje pierwsze filmy krótkometrażowe, zaczynała również z teledyskami. Jej najpopularniejszym klipem jest I just don’t know what to do with myself The White Stripes, w którym zagrała Kate Moss. Oprócz tego dla Air nakręciła Playground love, dla The Flaming Lips This here giraffe, dla Kevina Shieldsa City Girl, a dla Phoenix – w którym wokalistą jest jej obecny mąż Thomas Mars – Chloroform.

https://www.youtube.com/watch?v=fC7PEQnjKl4

2. Spike Jonze

reżyser spike jonze w garniturze na czarnym tle

Amerykański reżyser zaistniał w świadomości szczerszej publiczności zaledwie trzy lata temu po filmie Ona, za który dostał m.in. Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Lista wideoklipów nakręconych przez niego jest imponująca, a do tych najbardziej rozpoznawalnych obrazów należą: Beastie Boys Sabotage, Björk It’s oh so quiet, Daft Punk Da Funk, The Chemical Brothers Elektrobank (gdzie główną rolę zagrała wspomniana wcześniej Sofia Coppola, która była żoną Jonze’a), Fatboy Slim Praise you i Weapon of choice (za który dostał MTV Video Music Award), Kanye West Flashing lights czy The Suburbs Arcade Fire, który jest skróconą wersją filmu krótkometrażowego Scenes from the suburbs zainspirowanego płytą Arcade Fire.

3. Martin Scorsese

reżyser martin scorsese w garniturze z czerwonym krawatem na czarnym tle

Filmografia Scorsese jest długa i pełna rozpoznawalnych wśród fanów kina tytułów, a Taksówkarz, Chłopcy z ferajny czy Wilk z Wall Street to zaledwie mała cząstka z nich. Ilość nakręconych przez niego klipów nie jest tak imponująca, jak u poprzedniego wymienionego reżysera, jednak nie ma to znaczenia, patrząc na to, co to za teledysk. Otóż w 1987 roku Martin Scorsese nakręcił… kultowy Bad Michaela Jacksona. Nic więcej nie trzeba dodawać, jedynie sam film.

4. Tim Burton

reżyser tim burton w czarnej marynarce i koszuli na białym tle w okularach przeciwsłonecznych poczochrane włosy

Znany z kreowania charakterystycznych światów pełnych marzeń, lęków i dziwnych postaci, które można podziwiać w filmach takich, jak Edward Nożycoręki, Charlie i fabryka czekolady czy Sok z żuka. Jego szalone wizje można również zobaczyć w dwóch teledyskach zespołu The Killers: Bones oraz Here with me.

5. David Fincher

reżyser david fincher na niebieskim tle mocne zbliżenie na twarz

David Fincher nakręcił m.in. Podziemny krąg, Siedem, The social network i Zaginioną dziewczynę. Trzykrotnie został wyróżniony MTV Video Music Award za najlepszą reżyserię, (dzięki czemu zajmuje ex aequo pierwsze miejsce ze Spikiem Jonzem jako najczęściej nagradzany reżyser) za Express yourself i Vogue Madonny oraz Suit & tie Justina Timberlake’a. Oprócz tych teledysków, Fincher stworzył również: Englishman in New York Stinga, Straight up Pauli Abdul, Freedom ’90 George’a Michaela, Judith A Perfect Circle i Only Nine Inch Nails.

6. Michel Gondry

Najważniejszym filmem tego francuskiego reżysera jest Zakochany bez pamięci z Jimem Carreyem i Kate Winslet. Jako uznany twórca teledysków, współpracował z wieloma artystami, zarówno z jego rodzinnego kraju, jak i innymi z całego świata. Dla Björk stworzył aż osiem klipów, z czego pierwszy – Human behaviour – przyniósł mu uznanie w świecie muzycznym i otworzył furtkę do nawiązywania współpracy z kolejnymi muzykami. Inne ciekawe wyreżyserowane przed niego tytuły to: Protection Massive Attack, Like a rolling stone The Rolling Stones, Around the world Daft Punk, Everlong Foo Fighters, Let forever be oraz Go The Chemical Brothers, Fell in love with a girl The White Stripes oraz Come into my world Kyle Minogue.

7. Francis Lawrence

reżyser francis lawrence w niebieskiej koszuli na pomarańczowym tle

Równie pokaźną listę nakręconych teledysków ma Francis Lawrence – reżyser Igrzysk śmierci, Jestem legendą i Constantine. Do jego najpopularniejszych klipów należą Bad romance Lady Gagi, Run the world (girls) Beyoncé, Cry me a river i Rock your body Justina Timberlake’a oraz Don’t wanna miss a thing Aerosmith. Poza tym pracował jeszcze z takimi artystami, jak: The Pussycat Dolls, Britney Spears, Nine Inch Nails, The Black Eyed Peas, Backstreet Boys, Gwen Stefani, Audioslave czy Avril Lavigne. Co jak co, ale różnorodności Lawrence’owi odmówić nie można.

tekst | Lena Maksiak

Rate this post