Czy skóra z ananasa zrewolucjonizuje świat mody?

Fotografia kolorowa. Na zdjęciu na różowym tle widać siedzącą kobietę. Kobieta ma czarne włosy do brody, lekko kręcone. Ubrana jest w czarny garnitur, do klapy marynarki przypięta ma broszkę - różową czaszkę. W prawej ręce na tacy trzyma ananasa.

Ananas podbija świat mody. Włókna, które wykonuje się z jego liści, wykorzystywane są do produkcji akcesoriów skórzanych. Weganie mogą być spokojni, jak podkreślają wynalazcy innowacyjnej skóry, żaden ananas nie ucierpiał podczas produkcji Piñatexu.

Marka Ananas Anam powstała w roku 2013, ale już w latach 90. powstał pomysł na wykonanie skóry z włókien pozyskiwanych z liści ananasa.

Carmen Hijosa, założycielka marki, podczas swojego pobytu na Filipinach zwróciła uwagę na koszulkę wykonaną z włókien ananasa. Postanowiła zgłębić ten temat i przyjrzeć się bliżej jego niecodziennemu wykorzystaniu. Okazało się, że materiał pozyskiwany z ananasa jest bardzo wytrzymały i można go poddawać obróbce. Carmen postanowiła udoskonalić produkcję i w ten sposób powstał Piñatex.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Fotogrfaia kolorwa przedstawiająca ananasa przewiązanego kremowym paskiem skóry, Tło zdjęcia również jest kremowe.

Włókna ananasa pozyskuje się z jego liści, które zazwyczaj po zbiorach są pozostawiane na plantacji, gdzie gniją. Sama produkcja Piñatexu jest ekologiczna, a produktem ubocznym jest biomasa, używana jako nawóz organiczny.

Wiszące na sznurku pośród zieleni włókna z ananasa przypominające bardzo jasne włosy

Piñatex jest lekki i wytrzymały, jego właściwości zbliżone są do skóry, lecz do jego produkcji nie wykorzystuje się zwierząt. Ananas Anam otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody, między innymi Vegan Fashion Label, którą przyznaje organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Nic też dziwnego, że marki takie jak Puma czy Apple postanowiły wykorzystać Piñatex w swoich projektach.

Mężczyzna stojący tyłem pośród zieleni w koszulce z krótkim rękawem i małym plecaku przełożonym przez ramę

Tekst: Kate Bee

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News