Czy skóra z ananasa zrewolucjonizuje świat mody?

Fotografia kolorowa. Na zdjęciu na różowym tle widać siedzącą kobietę. Kobieta ma czarne włosy do brody, lekko kręcone. Ubrana jest w czarny garnitur, do klapy marynarki przypięta ma broszkę - różową czaszkę. W prawej ręce na tacy trzyma ananasa.

Ananas podbija świat mody. Włókna, które wykonuje się z jego liści, wykorzystywane są do produkcji akcesoriów skórzanych. Weganie mogą być spokojni, jak podkreślają wynalazcy innowacyjnej skóry, żaden ananas nie ucierpiał podczas produkcji Piñatexu.

Marka Ananas Anam powstała w roku 2013, ale już w latach 90. powstał pomysł na wykonanie skóry z włókien pozyskiwanych z liści ananasa.

Carmen Hijosa, założycielka marki, podczas swojego pobytu na Filipinach zwróciła uwagę na koszulkę wykonaną z włókien ananasa. Postanowiła zgłębić ten temat i przyjrzeć się bliżej jego niecodziennemu wykorzystaniu. Okazało się, że materiał pozyskiwany z ananasa jest bardzo wytrzymały i można go poddawać obróbce. Carmen postanowiła udoskonalić produkcję i w ten sposób powstał Piñatex.

Fotogrfaia kolorwa przedstawiająca ananasa przewiązanego kremowym paskiem skóry, Tło zdjęcia również jest kremowe.

Włókna ananasa pozyskuje się z jego liści, które zazwyczaj po zbiorach są pozostawiane na plantacji, gdzie gniją. Sama produkcja Piñatexu jest ekologiczna, a produktem ubocznym jest biomasa, używana jako nawóz organiczny.

Wiszące na sznurku pośród zieleni włókna z ananasa przypominające bardzo jasne włosy

Piñatex jest lekki i wytrzymały, jego właściwości zbliżone są do skóry, lecz do jego produkcji nie wykorzystuje się zwierząt. Ananas Anam otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody, między innymi Vegan Fashion Label, którą przyznaje organizacja PETA (People for the Ethical Treatment of Animals). Nic też dziwnego, że marki takie jak Puma czy Apple postanowiły wykorzystać Piñatex w swoich projektach.

Mężczyzna stojący tyłem pośród zieleni w koszulce z krótkim rękawem i małym plecaku przełożonym przez ramę

Tekst: Kate Bee

Rate this post