Skepta lepszy niż David Bowie i Radiohead

Twarz czarnoskórego mężczyzny w białej bluzie i białej czapce

Skepta wygrał 2016 Mercury Music Prize – nagrodę honorującą najlepszy brytyjski album roku. Ceremonia jej przyznania odbyła się wczoraj. Wśród nominowanych byli także Radiohaed, David Bowie, Anohni i Savages.

Skepta to brytyjski raper urodzony w Tottenhamie. W tym roku wydał swój czwarty album – Konnichiwa. Pomimo tego, że nie ma kontraktu z żadną wytwórnią, a Konnichiwę wypuścił własnym wysiłkiem – wydawnictwo odbiło się szerokim echem na świecie i uważane jest za jedno z najlepszych w tym roku.

Podobnie uznało Jury Mercury Music Prize. Przewidywania rynku wskazywały, że nagrodę wygra David Bowie ze swoim albumem Blackstar. Była to pierwsza pośmiertna nominacja w historii przyznawania nagród. Tak się jednak nie stało. Jarvis Cocker ogłaszając zwycięzcę powiedział: – Jako jury uznaliśmy, że gdyby David Bowie patrzył na dół, na Hammershmith Apollo dzisiaj w nocy, chciałby żeby tegoroczna nagroda trafiła do Skepty.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Skepta wydawał się wyraźnie zaskoczony i wzruszony werdyktem. – Dziękuję wszystkim, którzy byli dla mnie kiedy przechodziłem przez depresyjny czas. Nie wiem, jestem bardzo wdzięczny… Bez żadnej wytwórni płytowej po prostu podróżowaliśmy po świecie – mówił ze sceny.  Przed rozpoczęciem swojego występu wspomniał też o Davidzie Bowiem. – Rest in peace David Bowie. Rest in peace Amy Winehouse  – dodał.

Poza samą statuetką Skepta otrzymał także 25000 funtów. Poprzednimi zwycięzcami Mercury Music Prize byli między innymi: James Blake, PJ Harvey, Portishead czy Arctic Monkeys.

Tekst: Stanisław Nowiński

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News