Skąd się wzięła tęcza?

Na pytanie jak powstaje tęcza, pewnie nie raz próbowaliście sobie odpowiedzieć. To zjawisko nawet obrosło w pewien mit, dotyczący tego, co znajduje się na jej końcach. Obecnie tęcza stała się symbolem – symbolem, który ostatnio pojawia się niezwykle często w mediach i w social media. Jednak mało osób wie, dlaczego akurat kolorowa flaga jest symbolem środowisk LGBT.

Są różne genezy powstania tej flagi. Chrześcijańscy przedstawiciele przedstawiają ją jako element przymierza Noego z Bogiem, które zawarte jest w Księdze Rodzaju. Tam tęcza miała symbolizować pojednanie Wszechmogącego z ludźmi i reprezentować pakt, który mówił, że na ziemi nie będzie już żadnych plag, bez względu na deprawacje, jak to miało miejsce wcześniej. Ciekawe prawda?

Mimo to, twórcą flagi jest Gilbert Baker, emerytowany żołnierz z misji w Wietnamie i drag queen. W 1978 roku został poproszony przez środowiska LGBT o przygotowanie czegoś, co symbolizowałoby ruch i mogłoby być używane na paradach. Baker twierdzi, że od razu nasunęła mu się biblijna tęcza, symbolizująca różnorodność i akceptacje. Swoją pracą zaciekawił Harveya Milka, pierwszego senatora z San Francisco, który otwarcie przyznał się do homoseksualizmu i walczył w obronie praw mniejszości seksualnych.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


ra1

Pierwsza tęczowa flaga powstawała metodami bardzo prymitywnymi. Została wykonana przez Bakera i trzydziestu wolontariuszy na strychu centrum społeczności gejowskiej w San Francisco. Barwili oni pasy materiału i następnie zszywali je razem, tworząc flagę, która pojawiła się na paradzie równości w San Francisco w 1978 roku.

Pierwotny projekt tęczowego symbolu składał się z ośmiu kolorów. Różowy reprezentował płeć, czerwony życie, pomarańczowy leczenie, żółty światło słoneczne, zielony naturę, niebieski sztukę, indygo harmonię, a fioletowy ludzką duszę. Jednakże, kolor różowy został odrzucony, z racji faktu, że był ciężko dostępny w tamtych czasach. Później pozbyto się także indygo, aby zachować parzystą liczbę barw.

ra3

Teraz flaga posiada sześć kolorów, które stały się symbolem ruchu LGBT i często pojawia się na paradach równości.

tekst | Karol Sobczak

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News