Scorpion Dagger

Zanim zaczął robić GIFy zajmował się tradycyjnymi kolażami, używając elementów wyciętych ze zdjęć, które przyklejał do zamalowanych własnoręcznie płócien. Jako że prace Kerra każdorazowo opierają się przede wszystkim na wyszukanych konceptach humorystycznych, szybko dostrzegł możliwości, jakie otwiera w jego przypadku animacja.

Być może słowo ‘wyszukanie’ kojarzy Wam się raczej z wielkoformatowymi obrazami z Musee d’Orsay, ale nie oszukujmy się – wymyślenie postaci odwróconego Centaura (patrz niżej) nosi bez dwóch zdań znamiona geniuszu, choć może nie klasycznie pojmowanego i związanego z nurtem sztuki apollińskiej.

Początkowo Kanadyjczyk filmował poklatkowo swoje prace, co doprowadziło go do GIFów, formy prezentacji pomysłów, która najbardziej stymuluje go twórczo. Zaczynając, nie animował jedynie postaci z renesansowych malowideł,  z czasem stwierdził jednak, że przydawanie im nowej, ‘uwspółcześnionej’ twarzy to leitmotiv nie tylko nowatorski, ale i niosący nieszablonowe możliwości. Bawi go założenie, że kamienno-twarze postaci z obrazów mistrzów wczesnego i północnego renesansu nie biorą życia zbyt serio, lubią robić selfies i jeść hot-dogi.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Co robi na co dzień koleś pasjami animujący Jezusa, renesansowych kardynałów i ubóstwiający pizzę?

Cóż, rzecz jasna żyje z robienia GIFów na zlecenie. Poza tym pracuje dorywczo na jednym z kanadyjskich uniwersytetów, gdzie pomaga przy obsłudze systemów komputerowych. Nie jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, a Historii i Politologii, a do tworzenia ośmielała go odkąd pamięta mama, będąca artystką (pozdrawiamy).

Skąd wzięła się nazwa Scorpion Dagger? Otóż podczas przygotowań do jednej z wystaw  grupowych, w których brał udział, James zażądał, aby na ulotkach reklamujących wernisaż był podpisany jako ‘Jamees Scorpion Dagger Kerr’. Żart tak zirytował znajomego, będącego właścicielem galerii, w której miała odbyć się wystawa, że pseudonim (w wolnym tłumaczeniu Skorpion Sztylet) przylgnął do artysty. Groteskowa nomenklatura zdaje się idealnie dopełniać wizji sztuki prezentowanej przez Kerra. Kanadyjczyk postanowił nazwać właśnie tak założonego w kwietniu 2012 roku tumblr’a (scorpiondagger.tumblr.com), na którym niemal codziennie możecie znaleźć nowy GIF. Odwiedźcie tumblera Jamesa, choćby po to, żeby zobaczyć jego urocze zdjęcie profilowe przedstawiające Marinę Abramovic w sławetnej czerwonej sukni  jako postać z (jakżeby inaczej) renesansowego obrazu.

Obecnie na Kickstarterze trwa zbiórka mająca na celu wydanie albumu z pracami Kerra i stworzenie aplikacji na smartfony, która po instalacji pozwoliłaby oglądać album (oczywiście przez ekran telefonu) jako zbiór GIFów.

 

sco2

sco1

sco3

sco4

sco5

sco6

sco7

sco8

sco9

sco10

sco11

sco12

sco13

 

Tekst | Helena Łygas

zdjęcia | www.scorpiondagger.com

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News