Rzęsy to malutkie włoski, które rosną na naszych powiekach. Pojawiają się tam w dwóch rzędach. Na górnej powiece znajduje się ok. 150-200 rzęs o długości ok. 8-12 mm, natomiast na dolnej ok. 50-150, o długości ok. 6-8 mm. Warto wiedzieć, że rzęsy nie rosną tak szybko jak włosy na głowie, a faza intensywnego wzrostu jest w ich przypadku znacznie krótsza. Rzęsy odbudowują się mniej więcej od 60 do 90 dni. Są nam potrzebne nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd zewnętrzny, ale również dla zapewnienia naturalnej ochrony oczom. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena i dbałość o nie.
Jak dbać o rzęsy?
Żeby te małe włoski były gęste, długie i zdrowe, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o rzęsy, by pełniły swoje funkcje?
- Szczotkowanie rzęs – najlepiej robić to specjalną szczoteczką. Dzięki temu zabiegowi pobudzamy mikrokrążenie, skóra się dotlenia, a to pobudza rzęsy do wzrostu.
- Masaż powiek – delikatnie masując powieki opuszkami palców, usprawniamy krążenie krwi. Taki zabieg przyniesie dobroczynne skutki nie tylko rzęsom, ale także skórze.
- Tusz do rzęs – nie używajmy na co dzień tuszu wodoodpornego, który wymaga mocniejszego demakijażu. Od czasu do czasu pozwólmy naszym rzęsom odpocząć, zróbmy np. dzień wolny od malowania.
- Demakijaż rzęs – powinien być łagodny. Nie należy mocno pocierać rzęs. Taki zabieg może je osłabić, przez co staną się kruche i zaczną wypadać. Do demakijażu używajmy delikatnych płynów i mleczek. Nasączony płynem wacik należy tylko przyłożyć do oka i poczekać, aż tusz do rzęs rozpuści się. Resztki ścieramy z góry do dołu, pionowymi ruchami. Każdorazowo po demakijażu należy przeczesać rzęsy odpowiednią szczoteczką.
- Serum do rzęs – stosowanie tego typu odżywek znacząco poprawia kondycje naszych rzęs. Regularne używanie pomaga rzęsom rosnąć i gęstnieć.
- Zalotka – nie korzystajmy z niej codziennie, by nie uszkodzić delikatnych włosków. Jeżeli już musimy jej użyć, zróbmy to dopiero po nałożeniu tuszu na rzęsy.
- Zbilansowana dieta – rzęsy to włosy, a jak wiadomo dieta bogata w witaminy i minerały świetnie wpływa na ich zdrowie. Tak samo jest z rzęsami! Wprowadźmy do naszej diety produkty bogate w witaminę B7. Biotynę znajdziemy m.in. w żółtkach jaj, wątróbce, pomidorach, marchewce, szpinaku czy orzechach włoskich i migdałach.
- Terapia – jeśli brakuje nam witaminy B7, warto zażywać ją dodatkowo w formie tabletek.
Oto najlepsze odpowiedzi na pytanie o to, jak dbać o rzęsy!
Warto przeczytać również: https://www.biotebal.pl/rzesy-pielegnacja-i-makijaz/4-wskazowki-jak-wzmocnic-i-odzywic-rzesy
Materiał partnerski