Categories: ciekawostkimuzyka

Rzeczy, których nie wiedziałeś o Lanie Del Rey

Dlaczego Lana Del Rey mając 15 lat została wysłana do szkoły z internatem? Co oznaczają jej tatuaże? Kto jest reżyserem teledysku Born to Die? Przygotowując się do jutrzejszego koncertu, sprawdźcie nasz tekst o mniej znanych faktach o tej artystce!

Lana Del Rey już jutro wystąpi na Orange Warsaw Festival. Będzie to jej drugi koncert w Polsce. A idąc za znienawidzoną myślą ze szkoły, że do zrozumienia sztuki dobrze jest znać szczegóły z życia artysty, zebraliśmy dla was kilka ciekawostek oraz faktów z życia piosenkarki.

Różne pseudonimy

Naprawdę nazywa się Elizabeth Woolridge Grant, dlatego też zaczynała będąc Lizzy Grant. Jako May Jailer wydała płytę Sirens. Poza tym komponowała pod pseudonimem Sparkle Jump Rope Queen, Lana Del Ray (sic!) oraz Lana Rey Del Mar.

Pomysł na nazwę wziął się od aktorki Lany Turner i… samochodu – Forda Del Rey. A sama artystka lubi mówić o sobie jako o „gangsterskiej Nancy Sinatrze”.

Problem z alkoholem

Gdy miała 15 lat rodzice wysłali ją do szkoły z internatem, żeby poradziła sobie z uzależnieniem od alkoholu. Del Rey wspominając tamten okres mówi, że mogła pić codzienne i w samotności. Co gorsza, uważała, że to strasznie fajne. Jednak była świadoma swojego problemu, zwłaszcza gdy alkohol uważała za pierwszą miłość swojego życia i picie lubiła bardziej niż cokolwiek innego. Obecnie nie pije już od kilkunastu lat, a znaczna część materiału z Born to Die dotyczy właśnie tego okresu jej życia.

Współpraca z Yoannem Lemoine’em

Yoann Lemoine, szerzej znany jako Woodkid, był odpowiedzialny za reżyserię teledysków Born to Die oraz Blue Jeans. Ich znajomość zaowocowała także gościnnym wystąpieniem Lany na koncercie artysty, gdzie razem wykonali Video Games, a także Iron Woodkida.

Lemoine nie ukrywa też tego, że Lana Del Rey jest dla niego wielką inspiracją, co też miało wpływ na jakość Born to Die.

Znaczące tatuaże

Wszystkie tatuaże piosenkarki (albo przynajmniej te, o których wiedzą fani) są słowne. I tak na ciele artystki możemy zobaczyć m.in. Whitney Amy, na cześć Whitney Houston oraz Amy Winehouse, Nina Billie, od Niny Simone i Billie Holiday, Nabokov Whitman, dedykowane Vladimirowi Nabokovi oraz Waltowi Whitmanowi, bądź M upamiętniające jej babcię Madelaine. Są też dewizy: die young czy trust no one.

Metafizyka

Na prywatnym uniwersytecie Fordham studiowała metafizykę, gdzie, jak raz powiedziała, próbowali matematycznie udowodnić istnienie Boga. Ostatecznie studiów nie ukończyła, ponieważ była za słaba z matematyki. Ale to właśnie w tamtym czasie zaczęła się skupiać na sztuce.

tekst | Lena Maksiak

Komentarze
4/5 - (3 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Jakie buty męskie do eleganckich spodni?

Eleganckie spodnie zobowiązują także jeśli chodzi o dobór obuwia. Niekoniecznie musi być ono bardzo formalne…

1 godzinę ago

Co Jest Grane Festival powraca w czerwcu 2022

Oczekiwany od dwóch lat Co Jest Grane Festival 2022 wraca po pandemicznej przerwie! „Co Jest…

3 godziny ago

Porównywarka kosztów życia w miastach i krajach całego świata – livingcost.org

Jesteście ciekawi czy życie w Berlinie opłacałoby się bardziej niż w Warszawie? A może zastanawiacie…

11 godzin ago

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

4 dni ago

Tabletka Escapelle: na to zwróć uwagę!

Escapelle to tabletki z grupy antykoncepcji ratunkowej, które redukują do minimum ryzyko zajścia w ciążę…

5 dni ago

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

6 dni ago