Rusza 10. „Sputnik nad Polską”

Sputnik

Trzy warszawskie kina przez najbliższe dni staną się centrum rosyjskiego filmu. Już dziś rusza Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, który potrwa do 16 listopada 2016 r. Projekcje będą odbywać się przez 10 dni w kinach Luna, Iluzjon i Elektronik.

Jak co roku nie zabraknie konkursów.  Twórcy zmierzą się w kategorii filmów fabularnych i dokumentalnych „Rosja w dokumencie”. O Grand Prix Sputnika zawalczy 16 autorów filmów z ostatnich dwóch lat – m.in. Oksana Karas i jej „Dobry chłopiec” oraz “O miłości” Anny Melikian. Trzyosobowe jury wybierze zwycięzcę spośród wielu filmów już docenionych na świecie – wśród nich „Raj” Andrieja Konczałowskiego, nagrodzony “Srebrnym Lwem” za najlepszą reżyserię na 73. MFF w Wenecji, czy filmy z 68. MFF w Cannes.

Filmy dokumentalne będą również oceniane przez trzyosobowe jury, tym razem przez Hannę Polak, Dorotę Roszkowską i Piotr Szygalskiego. W tej kategorii znajduje się 10 filmów, m.in. „24 śniegi” Michaiła Barynina i „Mój przyjaciel Boris Niemcow” w reżyserii Zosi Rodkiewicz.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


„Sputnik nad Polską” to nie tylko powyższe konkursy. Podczas festiwalu wyświetlone będą produkcje fabularne w ramach sekcji „Kalejdoskop”, wśród których znajdą się rosyjskie komedie, a nawet filmy grozy i thrillery: „Dislike” Pawła Ruminowa i „Sztuka Prawdziwa” Renata Dawletjarowa. Innym stałym elementem festiwalu są filmy tworzone w koprodukcji – „Okno na Europę: program koprodukcji”. „Sputnik nad Polską” to także przegląd twórczości mistrzów. W tym roku będzie on poświęcony Siergiejowi Sołowiowowi, a z okazji 30. rocznicy śmierci Andrieja Tarkowskiego, wyświetlone zostaną poświęcone mu filmy.

Fani rosyjskiego kina, którzy nie mieli okazji zobaczyć produkcji z poprzednich edycji, będą mogli nadrobić filmowe zaległości dzięki sekcji „Najlepsze z najlepszych”, podczas której odbędą się pokazy filmów z poprzednich 9 edycji festiwalu. Wśród nich m.in. „Dureń” Jurija Bykowa.

Nie zabraknie nowości – w tym roku zostanie zaprezentowany projekt „Urodzeni w ZSRR”, obejmujący trzykrotne, długofalowe wywiady z dziećmi z różnych regionów ZSRR. Ponadto, czeka nas Przegląd Animacji Jurija Norsztejna, cykl filmów Fiodora Chitruka i cykl filmów Wesoła Karuzela. „Sputnik nad Polską” przygotował także coś dla najmłodszych – podczas specjalnych poranków i weekendów, dla dzieci i młodzieży odbędzie się „Mały Sputnik”, obejmujący pokazy filmowe, a w kinie „Luna” dodatkowe całodzienne atrakcje.

Wydarzenia powiązane z festiwalem odbywać się będą nie tylko w kinach – Baśnie ludów Syberii opowie bajarka Magda Polskowska, petersburska grupa OLIGARKH wystąpi w klubie MIŁOŚĆ, supportowana przez DJ-a Avtomata z projektem PLEŚNI. Dzięki współpracy z Klubem Komediowym odbędzie się „Bitwa na dubbingi w rosyjskiej przestrzeni międzygalaktycznej” i Teatr Improwizacji „KLANCYK”.

Tekst: Katarzyna Jaworska

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News