Rowerowe szaleństwo

Parady rowerowe w mieście, piknikowanie na poniemieckim welodromie, filmy sprzed ponad 100 lat, słynny plakat z albumu Queen czy futurystyczne projekty dwukołowego miasta. To tylko część programu rowerowego biennale, które zawładnie Wrocławiem przez kolejne trzy miesiące.

Rower – środek lokomocji i sport czy może symbol wolności, emancypacji i alternatywnego sposobu życia? Od kilku lat można zauważyć coraz większe zainteresowanie rowerem jako ekologiczną alternatywą dla zakorkowanych autami miast. Ten dwukołowy pojazd jest również inspiracją dla artystów, dizajnerów czy filmowców. Dlatego właśnie ROWER jest bohaterem 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, które 30 maja rozpoczyna się we Wrocławiu.

 Velodream_plakat

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Głównym punktem programu Biennale jest wystawa Velodream w galerii Awangarda – BWA Wrocław przygotowana przez francuską kuratorkę Blandine Roselle i Sarah Cnudde ze stowarzyszenia KRAFT. Zobaczymy na niej prace ponad 30 twórców z całego świata, nietypowe obiekty stworzone z rowerów, jak chociażby dom na trzech kółkach chińskiego studia PIDO/PAO czy rower z tektury Chrisa Gilmoura. Na wystawie będzie można obejrzeć fragmenty filmów o rowerach sprzed ponad 100 lat nakręcone przez Thomasa Edisona czy też oryginalny plakat z nagimi cyklistkami, który został wydany wraz ze słynnym singlem Queen Bicycle Race. Oprócz tego pojawi się wiele projektów przedstawiających różnorodne wizje architektów i artystów, którzy przekształcają miasta w niekończący się welodrom.

 

Tegoroczne Biennale to nie tylko wystawa, ale szereg wydarzeń, które na trzy miesiące zawładną całym Wrocławiem.

 

Kuratorzy Biennale Joanna Stembalska i Zbiok Czajkowski podkreślają, że tworząc program myśleli o tym, jak przybliżyć szerszej publiczności różne ciekawe zjawiska związane z rowerem. – Zależy nam, by sztuki wizualne nie kojarzyły się z niedostępnym zjawiskiem – mówi Joanna Stembalska – Rower dla nas nie jest tylko zagadnieniem artystycznym, to również ważna część naszego codziennego życia w mieście.

 

Dlatego Biennale OUT OF STH to również panele edukacyjne poświęcone ważnym tematom, takim jak aktywizm miejski czy bezpieczeństwo dziecka na rowerze. W czerwcu w Studio – BWA Wrocław zainaugurowany zostanie MIASTOPROJEKT jako cykl spotkań, debat i wystaw, które podejmą zagadnienia związane z przestrzenią miejską. W lipcu zaś planowane jest wspólne oglądanie Tour de France.

 

To tylko wycinek programu 4. Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Warto śledzić aktualności na stronie internetowej organizatorów: www.bwa.wroc.pl i profilu www.facebook.com/OutOfSth

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News