Romantyczne filmy – TOP 10 najlepszych filmów o miłości!

romantyczne filmy

W tym miejscu, podkreśloną czcionką, zwykle jest czas na pisanie truizmów na dany temat. Tym razem jednak oszczędzę Wam lania wody. Chciałbym Was zaprosić na przeczytanie artykułu, w którym przedstawiam najlepsze romantyczne filmy, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Zapraszam.

Annie Hall (1977)

Jeden z najlepszych, w mojej opinii, filmów Woody’ego Allena, którego nazwiska nie można nie przytoczyć, opowiadając o tym, jakie są najlepsze romantyczne filmy. Mamy do czynienia z niezwykle angażującą historią o miłości komika do niezwykle urodziwej piosenkarki, tytułowej Annie. W roli głównej – sam reżyser, który sprostał wszelkim stojącym przed nim wyzwaniom w kwestii gry aktorskiej.

Her (2013)

Z pewnością kojarzycie tego gościa, który zagrał Jokera w 2019 roku. Warto wiedzieć, że kilka lat wcześniej Joaquin Pheonix zagrał w dziele, które udowadnia, że miłość nie musi dotyczyć jedynie drugiego człowieka. Główny bohater Her zakochuje się bowiem… w czymś na kształt systemu operacyjnego. Wspaniała, wciągająca historia, która stawia mnóstwo pytań i nieco ostrzega nas przed przyszłością.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kocha, lubi, szanuje (2011)

Mówimy tu o pozornie bardzo typowej komedii z Ryanem Goslingiem, która… cóż, faktycznie jest typową komedią z Ryanem Goslingiem. Mimo tego jest całkiem ciekawie skonstruowana, momentami bardzo śmieszna, a przede wszystkim w zgrabny i naturalny sposób poruszająca temat miłości. Opowiada zarówno o kryzysie małżeńskim, jak i nieco bardziej niewinnej, nastoletniej miłości – dla każdego coś dobrego.

Casablanca (1942)

Pora na diametralną zmianę klimatu – jeśli chodzi o najlepsze filmy romantyczne powstałe w latach czterdziestych ubiegłego wieku, Casablanca z pewnością ma ciepłe miejsce na podium. Porusza temat miłości w bardzo prosty, aczkolwiek niezwykle angażujący sposób. Mimo 70 lat na karku nawet teraz można się bez problemu wczuć w emocje bohaterów, które bywają naprawdę skomplikowane. Za klimat odpowiada tutaj także toczący się w tle konflikt zbrojny – II wojna światowa bez wątpienia nie była szczęśliwym czasem dla wielu kochanków.

Życie jest piękne (1997)

Skoro już jesteśmy w tematyce II wojny światowej i jeśli chodzi o najlepsze filmy romantyczne, to bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę na produkcję “Życie jest piękne”. Wbrew bardzo trudnej tematyki mamy do czynienia z komedią, która jest piekielnie śmieszna, ale przy okazji nad wyraz wzruszająca. Może wydawać się to połączeniem groteskowym, ale trzeba z uznaniem stwierdzić, że twórcy poruszyli tematy trudne z niezwykłym wyczuciem, które jest bardzo rzadko spotykane jeśli chodzi o romantyczne z domieszką komedii.

Uwierz w ducha (1990)

Kolejny film, który bez wątpienia można wpisać w kanon najbardziej kultowych filmów romantycznych. Koncepcja jest prosta: zabity ukochany wraca jako duch, żeby ostrzec bohaterkę przed niebezpieczeństwem. W roli głównej niezastąpiony Patrick Swayze, który wykonał kawał znakomitej aktorskiej roboty. W ogóle pod względem technicznym, mimo poczucia pewnego kiczu lat dziewięćdziesiątych, “Uwierz w ducha” jest filmem co najmniej bardzo przyzwoitym; i bardzo romantycznym!

Pocahontas (1995)

Romantyczne filmy nie muszą być koniecznie aktorskie – Pocahontas to kultowa animacja, która jednak nie jest przeznaczona tylko dla dzieci. Mimo pozornie prostej oprawy oraz fabuły mamy do czynienia z dziełem naprawdę dojrzałym, które porusza nie tylko temat miłości (i to w znakomity sposób), ale również takich kwestii, jak kolonializm. Jest to piękna opowieść o miłości nie tylko dla najmłodszych, ale być może przede wszystkim i dla starszych odbiorców.

Grease (1978)

Jest to kolejny kultowy film romantyczny w tym zestawieniu – a konkretniej musical, który doskonale oddaje klimat amerykańskich szkół średnich lat 80. John Travolta w swojej popisowej roli zdecydowanie robi znakomitą robotę, a piosenki zawarte w filmie tak wpadają w ucho, że po seansie obowiązkowo przeglądamy internetowe sklepy w poszukiwaniu płyty z soundtrackiem; zapewniam. Genialny film romantyczny, który może się wydawać nieco naiwny, ale czy nie taka właśnie jest miłość osób w wieku bohaterów tej produkcji?

Kochankowie z księżyca (2012)

Skoro mowa już o nastoletniej miłości, nie sposób nie wspomnieć o “Kochankach z Księżyca”. Jest to produkcja słynnego Wesa Andersona, a więc zapewniam, że mowa tutaj o najładniejszym filmie w tym zestawieniu. A jeśli chodzi o miłość, to każdy widz będzie zachwycony, mogąc być świadkiem miłosnych perypetii nastoletnich bohaterów, którzy jeszcze nie są do końca świadomi tego, jak to wszystko działa. Przeuroczy, przepiękny film, który musicie obejrzeć nie tylko jeśli lubicie romantyczne filmy.

Gwiazd naszych wina (2014)

Kolejna produkcja w tym zestawieniu jest idealnym dowodem na to, że nastoletnia miłość jest bardzo nośnym tematem, który można poruszyć na wiele różnych sposobów. Jeśli chodzi o romantyczne filmy z widmem poważnej choroby w tle, ale i z motywem szczerej i prawdziwej miłości dwojga młodych, choć dojrzałych ludzi, “Gwiazd naszych wina” jest znakomitym wyborem. Warto uprzednio przeczytać bestsellerową powieść pod tym samym tytułem, aby mieć jeszcze bardziej dokładny wgląd w uczucia bohaterów.

Tamte dni, tamte noce (2017)

Nie może zabraknąć również filmu z wątkami homoseksualnymi – “Tamte dni, tamte noce” to kolejna w tym zestawieniu ekranizacja znakomitej powieści, która opowiada o miłości nastoletniego chłopaka do dorosłego mężczyzny. Wszystko jest tutaj przedstawione naturalnie i bezpretensjonalnie, a bohaterów uwielbiamy od pierwszych chwil, mimo tego, że relacja między nimi na samym początku jest dość oschła i nieco skomplikowana. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą produkcją, w szczególności jeśli doceniamy doskonałą grę aktorską oraz ładne widoki.

Tajemnica Brokeback Mountain (2005)

Skoro mowa już o homoseksualizmie oraz pięknych widokach, trzeba wspomnieć o tym filmie. To chyba najbardziej kultowy film poruszający tematykę miłości dwojga mężczyzn – miłości trudnej i momentami wręcz ryzykownej, ale w pełni szczerej i prawdziwej. Kto by pomyślał, że wspólne wypasanie owiec może aż tak zbliżyć do siebie, że zaczynasz zaniedbywać własną żonę?

Dzieci gorszego boga (1986)

Skoro mowa o zaangażowaniu emocjonalnym osób w diametralnie różnym wieku, na sam koniec warto przytoczyć produkcję z 1986 roku, którą do tej pory ogląda się co najmniej wybitnie. Jest to piękna historia o nauczycielu w szkole dla głuchoniemych, który zakochuje się w jednej ze swoich uczennic. Klimat lat 80. jest tutaj dodatkowym smaczkiem, który tylko upiększa całą opowieść.

Zobacz także: Najlepsze filmy ze zwierzętami

Najlepsze filmy ze zwierzętami, które musicie obejrzeć

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News