Romantyczne filmy – TOP 10 najlepszych filmów o miłości!

romantyczne filmy

W tym miejscu, podkreśloną czcionką, zwykle jest czas na pisanie truizmów na dany temat. Tym razem jednak oszczędzę Wam lania wody. Chciałbym Was zaprosić na przeczytanie artykułu, w którym przedstawiam najlepsze romantyczne filmy, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. Zapraszam.

Najlepsze romantyczne filmy – TOP 10

Annie Hall (1977)

Jeden z najlepszych tytułów, jeśli wspominamy romantyczne filmy i jeden z najlepszych, w mojej opinii, filmów Woody’ego Allena, którego nazwiska nie można nie przytoczyć, opowiadając o tym, jakie są najlepsze romantyczne filmy. Mamy do czynienia z niezwykle angażującą historią o miłości komika do niezwykle urodziwej piosenkarki, tytułowej Annie. W roli głównej – sam reżyser, który sprostał wszelkim stojącym przed nim wyzwaniom w kwestii gry aktorskiej.

Her (2013)

Z pewnością kojarzycie tego gościa, który zagrał Jokera w 2019 roku. Warto wiedzieć, że kilka lat wcześniej Joaquin Pheonix zagrał w dziele, które udowadnia, że miłość nie musi dotyczyć jedynie drugiego człowieka. Główny bohater Her zakochuje się bowiem… w czymś na kształt systemu operacyjnego. Wspaniała, wciągająca historia, która stawia mnóstwo pytań i nieco ostrzega nas przed przyszłością.

Kocha, lubi, szanuje (2011)

Mówimy tu o pozornie bardzo typowej komedii z Ryanem Goslingiem, która… cóż, faktycznie jest typową komedią z Ryanem Goslingiem. Mimo tego jest całkiem ciekawie skonstruowana, momentami bardzo śmieszna, a przede wszystkim w zgrabny i naturalny sposób poruszająca temat miłości. Opowiada zarówno o kryzysie małżeńskim, jak i nieco bardziej niewinnej, nastoletniej miłości – dla każdego coś dobrego.

Casablanca (1942)

Pora na diametralną zmianę klimatu – jeśli chodzi o najlepsze romantyczne filmy powstałe w latach czterdziestych ubiegłego wieku, Casablanca z pewnością ma ciepłe miejsce na podium. Porusza temat miłości w bardzo prosty, aczkolwiek niezwykle angażujący sposób. Mimo 70 lat na karku nawet teraz można się bez problemu wczuć w emocje bohaterów, które bywają naprawdę skomplikowane. Za klimat odpowiada tutaj także toczący się w tle konflikt zbrojny – II wojna światowa bez wątpienia nie była szczęśliwym czasem dla wielu kochanków.


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Życie jest piękne (1997)

Skoro już jesteśmy w tematyce II wojny światowej i jeśli chodzi o najlepsze romantyczne filmy, to bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę na produkcję “Życie jest piękne”. Wbrew bardzo trudnej tematyki mamy do czynienia z komedią, która jest piekielnie śmieszna, ale przy okazji nad wyraz wzruszająca. Może wydawać się to połączeniem groteskowym, ale trzeba z uznaniem stwierdzić, że twórcy poruszyli tematy trudne z niezwykłym wyczuciem, które jest bardzo rzadko spotykane jeśli chodzi o romantyczne z domieszką komedii.

Uwierz w ducha (1990)

Kolejny film, który bez wątpienia można wpisać w kanon najbardziej kultowych filmów romantycznych. Koncepcja jest prosta: zabity ukochany wraca jako duch, żeby ostrzec bohaterkę przed niebezpieczeństwem. W roli głównej niezastąpiony Patrick Swayze, który wykonał kawał znakomitej aktorskiej roboty. W ogóle pod względem technicznym, mimo poczucia pewnego kiczu lat dziewięćdziesiątych, “Uwierz w ducha” jest filmem co najmniej bardzo przyzwoitym; i bardzo romantycznym!

Pocahontas (1995)

Romantyczne filmy nie muszą być koniecznie aktorskie – Pocahontas to kultowa animacja, która jednak nie jest przeznaczona tylko dla dzieci. Mimo pozornie prostej oprawy oraz fabuły mamy do czynienia z dziełem naprawdę dojrzałym, które porusza nie tylko temat miłości (i to w znakomity sposób), ale również takich kwestii, jak kolonializm. Jest to piękna opowieść o miłości nie tylko dla najmłodszych, ale być może przede wszystkim i dla starszych odbiorców.

Piękna i Bestia (1991)

Jeśli mowa o animacjach Disney’a to w zestawieniu zawierającym najpiękniejsze romantyczne filmy nie może zabraknąć także Pięknej i Bestii, czyli magicznej i pełnej metafor opowieści o miłości, w której nie liczy się wygląd zewnętrzny a wnętrze. Atutami filmu są: ponadczasowe przesłanie oraz zapadające w pamięć piosenki.

Grease (1978)

Jest to kolejny kultowy film romantyczny w tym zestawieniu – a konkretniej musical, który doskonale oddaje klimat amerykańskich szkół średnich lat 80. John Travolta w swojej popisowej roli zdecydowanie robi znakomitą robotę, a piosenki zawarte w filmie tak wpadają w ucho, że po seansie obowiązkowo przeglądamy internetowe sklepy w poszukiwaniu płyty z soundtrackiem; zapewniam. Genialny film romantyczny, który może się wydawać nieco naiwny, ale czy nie taka właśnie jest miłość osób w wieku bohaterów tej produkcji?

Śniadanie u Tiffany’ego (1961)

Absolutny klasyk, jeśli chodzi o romantyczne filmy! Dowcipny, uroczy, pełen beztroski, szczerości i odrobiny szaleństwa. Miłosne perypetie Holly Golightly, w którą wciela się Audrey Hepburn, z pewności zachwycą i rozbawią każdego widza. Przed lub po zapoznaniu się z filmem Blake’a Edwardsa trzeba koniecznie sięgnąć po książkę Trumana Capote.

Tamte dni, tamte noce (2017)

W zestawieniu przedstawiającym ‘najlepsze romantyczne filmy’ nie może zabraknąć również filmu z wątkami homoseksualnymi – “Tamte dni, tamte noce” to kolejna w tym zestawieniu ekranizacja znakomitej powieści, która opowiada o miłości nastoletniego chłopaka do dorosłego mężczyzny. Wszystko jest tutaj przedstawione naturalnie i bezpretensjonalnie, a bohaterów uwielbiamy od pierwszych chwil, mimo tego, że relacja między nimi na samym początku jest dość oschła i nieco skomplikowana. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą produkcją, w szczególności jeśli doceniamy doskonałą grę aktorską oraz ładne widoki.

Tajemnica Brokeback Mountain (2005)

Skoro mowa już o homoseksualizmie oraz pięknych widokach, trzeba wspomnieć o tym filmie. To chyba najbardziej kultowy film poruszający tematykę miłości dwojga mężczyzn – miłości trudnej i momentami wręcz ryzykownej, ale w pełni szczerej i prawdziwej. Kto by pomyślał, że wspólne wypasanie owiec może aż tak zbliżyć do siebie, że zaczynasz zaniedbywać własną żonę?

Dzieci gorszego boga (1986)

Skoro mowa o zaangażowaniu emocjonalnym osób w diametralnie różnym wieku, na sam koniec warto przytoczyć produkcję z 1986 roku, którą do tej pory ogląda się co najmniej wybitnie. Jest to piękna historia o nauczycielu w szkole dla głuchoniemych, który zakochuje się w jednej ze swoich uczennic. Klimat lat 80. jest tutaj dodatkowym smaczkiem, który tylko upiększa całą opowieść.

Zobacz także: Najlepsze filmy ze zwierzętami

Najlepsze filmy ze zwierzętami, które musicie obejrzeć

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News