Rolety na okna – jak wybrać rozmiar, by trafić?

rolety na okna

Zakup systemu osłonowego na okno nie należy do najprostszych. Tym bardziej, że do wyboru mamy różne rodzaje systemów osłonowych, które różnią się zarówno sposobem działania, parametrami estetycznymi jak i ceną. Do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych w naszym kraju należą rolety na okna. Korzystamy z nich do osłaniania niemal wszystkich typów okien – zarówno tych standardowych, jak i dachowych, balkonowych oraz okien o rzadziej spotykanych kształtach lub rozmiarach. W wyborze rolety kluczowy jest jej rozmiar, który powinien być dostosowany do parametrów okna. Poniżej podpowiadamy – w jaki sposób wybrać rozmiar rolety, by mieć pewność, że zakup będzie udany.  

Rozmiar mini rolet i rolet dzień noc

Mini rolety oraz rolety dzień noc to dwa szczególnie chętnie wybierane modele rolet. Nadają się do stosowania we wszystkich pomieszczeniach oraz pasują do różnych stylizacji i aranżacji. Rolety takie są zazwyczaj wykonane z tkaniny o jednorodnym ubarwieniu, lub pokrytej przyjemnymi dla oczu, delikatnymi deseniami.

Jeśli zamierzamy kupić rolety mini lub rolety dzień noc, wówczas dobór ich rozmiaru powinniśmy rozpocząć od zmierzenia naszych okien. Konieczne będzie sprawdzenie jakiej szerokości są szyby w oknach oraz jaka jest całkowita wysokość skrzydeł poszczególnych okien. Rolety mini oraz rolety dzień noc powinny być szersze o kilka centymetrów niż szyba w oknie, a także minimalnie dłuższe niż wysokość okna. Warto podkreślić, że mechanizm sterujący pracą rolety jest szeroki na dodatkowe kilka cm.

Rolety wolnowiszące – jak dobrać rozmiar?

W przypadku rolet wolnowiszących, zasady doboru rozmiaru jest nieco inna. Przede wszystkim – rolety takie osłaniają najczęściej nie jedno skrzydło okna, ale oba jego skrzydła. Tym samym – są to rolety znacząco szersze od tych przedstawionych powyżej.

Ustalanie potrzebnego rozmiaru rolet wiszących należy zacząć od zmierzenia wysokości oraz szerokości wnęki okiennej, którą pragniemy osłonić. Roleta powinna być dłuższa niż wnęka o jakiej 10-20 cm, a także szersza o przynajmniej 10 cm. W innym wypadku – roleta może w stopniu niewystarczającym osłaniać nasze okna.

Rozmiar okna a rozmiar rolet plisowanych

Rolety plisowane są wybierane niezwykle chętnie ze względu na ich walory estetyczne. Są to rolety składające się w sposób harmonijkowy, które po rozłożeniu gwarantują wysoki poziom izolacji optycznej oraz termicznej.

Wybierając rolety plisowane, należy rozpocząć od pomiaru szerokości szyby okiennej oraz całkowitej wysokości okna. Rolety plisowane powinny być szersze o jakiejś 3-6 cm niż wynosi szerokość szyby. Ich długość powinna być natomiast maksymalnie zbliżona do wysokości skrzydła okiennego.

Gdzie kupować rolety?

Osobom poszukującym rolet różnych typów, dostępnych w rozmaitych rozmiarach, polecamy zapoznać się z ofertą Rollcenter pod adresem: https://rollcenter.pl. Znajdziemy w niej różne typy rolet – rolety dzień noc, rolety mini, rolety dachowe, rolety plisowane oraz inne. Zaletą oferty Rollcenter jest możliwość wykonania rolet na zamówienie – ich rozmiar jest wówczas „skrajany” do dyspozycji konkretnego okna lub wnęki okiennej.

Jest to rozwiązanie szczególnie atrakcyjny dla osób, które pragną osłonić okna o mniej standardowych rozmiarach – na przykład bardzo szerokich, kwadratowych, okrągłych lub owalnych.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News