RE:SEARCH

 

Clare Strand, Zawieszenie w powietrzu, z cyklu Efekty iluzjonistyczne, 2009,Camilla Grimaldi Gallery & The Unicredit Bank Collection

 

Na Program główny tegorocznej odsłony festiwalu zatytułowanej „Re:Search” złoży się 9 wystaw, w tym prezentowana w Bunkrze Sztuki Sekcja eksperymentalna podejmująca próbę eksploracji potencjału fotografii jako medium wykraczającego poza zmysł wzroku, oraz liczne ekspozycje towarzyszące, m.in. projekt Trevora Paglena „Ostatnie obrazy” (Galeria Starmach) stworzony i realizowany we współpracy z NASA.

 

Walker Evans, „Piękno pospolitego narzędzia”, „Fortune”, czerwiec 1955, dzięki uprzejmości The Metropolitan Museum of Art

 

Sekcja eksperymentalna to część programu, w ramach której organizatorzy stawiają na nowe sposoby generowania treści i ich prezentacji w ramach festiwalu. Po interaktywnej wystawie pokazywanej w Bunkrze Sztuki w 2012 roku, druga odsłona sekcji (2013) przybrała kształt drukowanego magazynu. W trzeciej odsłonie Sekcja eksperymentalna powraca do formuły wystawy, a na niej, między innymi, prace Igora Omuleckiego, Janka Simona, Łukasza Jastrubczaka, Józefa Robakowskiego, Stanisława Nitosławskiego, Jerzego Wrońskiego, Andrzeja Pawłowskiego, Marcela Kaczmarka, Dominika Lejmana czy Jiriego Siguta.

Ciesząca się dużym zainteresowaniem publiczności Sekcja ShowOFF jest skierowana do młodych polskich artystów stojących u progu kariery. Często jest to pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed wielotysięczną międzynarodową publicznością festiwalu.

 

Dominik Lejman, „Nothing to Add”, 2011, akryl na płótnie, projekcja wideo, dzięki uprzejmości SOR Rusche Sammlung
 
 
Kolektyw „Zbiór Pusty”, fot. materiały prasowe festiwalu

 

Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2014 są integralną częścią Programu głównego festiwalu. Przez cały miesiąc odbywać się będą warsztaty i projekcje filmów oraz spotkania z artystami, także w ramach rozpoczętej w 2013 roku serii Spotkań mistrzowskich – niezwykłej okazji do poznania dorobku ciekawych twórców, dyskusji, wymiany doświadczeń, a być może nawet poznania tajników najwspanialszych sesji. W tegorocznym programie Wydarzeń towarzyszących tradycyjnie znajdzie się także – już po raz dziewiąty – Przegląd Portfolio, czyli niepowtarzalna okazją do spotkania i uzyskania cennych wskazówek od ekspertów. Rezultaty bywają spektakularne, z decyzjami o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej włącznie – warto!

Program festiwalu dostępny pod adresem: www.photomonth.com

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014

Re:Search

15 maja–15 czerwca 2014

kurator: Aaron Schuman

 

Komentarze
Rate this post
Exit mobile version