Remigiusz Mróz i spółka. Najpopularniejsi polscy pisarze 2022 roku

Remigiusz Mróz i spółka. Najpopularniejsi polscy pisarze 2022 roku!
Źródło: materiały prasowe, remigiuszmroz.pl

Stan czytelnictwa w naszym kraju nie należy do najwyższych na świecie. 56 procent Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Pomimo tego, mamy przynajmniej kilkunastu polskich autorów, którzy cieszą się uznaniem odbiorców i posiadają w kraju nad Wisłą liczne grono czytelników. Jak zatem wygląda ranking popularności? Remigiusz Mróz i spółka – to oni sprzedali najwięcej książek w 2022 roku! 

Remigiusz Mróz – Polacy pokochali jego książki

Od wielu lat jego nazwisko znajduje się w corocznym rankingu autorów, którzy sprzedali w Polsce najwięcej książek. W 2022 roku były to 874 654 egzemplarze. Jego silna pozycja na polskim rynku wydawniczym może być porównywana do statusu Guilaume Musso we Francji czy Jamesa Pattersona na rynkach anglojęzycznych. Ze względu na szybkość wydawania kolejnych, nawet kilku pozycji rocznie, Remigiusz Mróz jest częstym obiektem żartów internautów oraz opinii publicznej.  

@player.pl

Oby Remigiusz Mróz częściej chodził do toalety…😂 #playerpl #kubawojewodzki #tiktokpolska #remigiuszmróz

♬ dźwięk oryginalny – player.pl

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Kim jest Remigiusz Mróz?

Remigiusz Mróz  – z wykształcenia prawnik, a z pasji pisarz. W ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów. Zadebiutował w 2013 roku powieścią pod tytułem Wieża milczenia. Tworzy w gatunkach literackich, takich jak thriller psychologiczny i prawny,  kryminał, powieść historyczna czy nawet science fiction.

Remigiusz Mróz jest autorem ponad 40 książek, w tym 9 cykli powieściowych. Część z nich zekranizowano. Popularnością cieszyły się, chociażby seriale Chyłka, Szadź, Żywioły Saszy – Ogień. Ostatnio w polskiej telewizji zadebiutowało z kolei Wotum Nieufności. Laureat wielu nagród, chociażby Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2016).

Remigiusz Mróz i kto jeszcze? Najlepiej sprzedający się polscy pisarze

Anita Głowińska – 2 059 992 egzemplarze

Dla wielu osób może być zaskoczeniem, ale Anita Głowińska sprzedała w 2022 roku ponad 2 miliony książek. Trzeba przyznać – to naprawdę imponujący wynik! Polskie dzieci uwielbiają bajki z serii Kicia Kocia. To zaledwie kilkunastostronicowe książeczki opowiadające o przygodach tytułowego kota i jego przyjaciół. 

Marta Galewska-Kustra  – 851 820 egzemplarze

Kolejna autorka, która pisze literaturę dziecięcą i młodzieżową. Marta Galewska-Kustra stworzyła znaną serię dla dzieci o Puciu i jego przygodach. W poprzednim roku jej książki sprzedały się w nakładzie ponad 851 tysięcy egzemplarzy. 

Barbara Supeł – 393 372 egzemplarze

Barbara Supeł jest mieszkającą na Podlasiu polską pisarką oraz tłumaczką. Tworzy książki dla dzieci. Ma na swoim koncie wiele pozycji z tego gatunku, chociażby seria Mieszkańcy Zielonego Lasu, cykl Jadzia Pętelka czy opowiadania o Stasiu Pętelce. Cieszą się one dużą popularnością najmłodszych czytelników. W ubiegłym roku zakupiono blisko 400 tysięcy egzemplarzy jej książek.

Andrzej Sapkowski –  314 622 egzemplarze

Pomimo tego, że od premiery jego ostatniej książki minęło 10 lat, Andrzej Sapkowski jest jednym z najchętniej czytanych w Polsce autorów. Twórca sagi o Wiedźminie posiada  w Polsce całą rzeszę fanów. Z pewnością na tak wysoką sprzedaż miał, także wpływ serial Netflixa opowiadający o przygodach Getalta z Rivii, z Henrym Cavilem w roli głównej. Od 4 sezonu zastąpi go australijski aktor, Liam Hemsworth.

Justyna Bednarek – 250 971 egzemplarze

Pomimo niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce, wydaje się, że literatura dziecięca ma się dobrze i ciągle rośnie w siłę.  Rodzice chętnie kupują książki dla swoich pociech. To zdecydowanie najlepiej sprzedająca się literatura w naszym kraju. Bajki autorstwa Justyny Bednarek i serie takie jak Dusia i Psinek-Świnek, Kury z grubej rury czy Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek rozeszły się w nakładzie ponad 250 tysięcy egzemplarzy.

Olga Tokarczuk – 202 528 egzemplarze

Noblistka Olga Tokarczuk to obecnie najbardziej znana poza granicami naszego kraju, polska pisarka. W czerwcu 2022 roku została wydana jej nowa powieść pod tytułem Empuzjon, która otrzymała tytuł Bestsellera Empiku (ponad 130 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). W Polsce zakupiono ponad  200 tysięcy książek tej autorki. Te dane nie uwzględniają jednak statystyk zza granicy. Literatura naszej noblistki cieszy się dużą popularnością w wielu krajach.

Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz” – 145 912 egzemplarze

Najmłodsza pisarka w całym zestawieniu. Zaledwie 21-letnia Katarzyna Barlińska vel „Pizgacz” sprzedała blisko 150 egzemplarzy swoich książek, które należą do kategorii young adult. Autorka jako nastolatka publikowała utwory na platformie Wattpad, gdzie została dostrzeżona przez jedno z wydawnictw. Zadebiutowała w 2022 roku powieścią Start a fire: runda pierwsza. Została za nią nagrodzona bestsellerem Empiku.

@book.oliwia

I jestem z tego dumna, i nie, nie przeszkadza mi to, a moim zdaniem wygląda to nawet ładnie! #startafire #pizgacz #startafirerundapierwsza #fyp #book

♬ Up by Olly murs. – 💙 Havy 💙

Janusz Christa – 137 753 egzemplarze

Co zaskakujące, w rankingu znalazł się, także nieżyjący od 2008 roku Janusz Christa. Był on polskim rysownikiem oraz scenarzystą. Największą popularność przyniosła mu seria komiksów pod tytułem Kajko i Kokosz. Obok kultowego Papcia Chmiela, twórcy Tytusa, Romka i A’tomka uznawany jest za prekursora tego gatunku w Polsce.

Jego książki rozeszły się w 2022 roku w nakładzie wynoszącym ponad 137 tysięcy egzemplarzy. 

Jakie książki czytają Polacy? Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk… 

W Polsce sprzedano w 2022 roku ponad 25 milionów książek. Duża w tym zasługa polskich pisarzy. Remigiusz Mróz po raz kolejny znalazł się w czołówce najchętniej kupowanych autorów. Popularnością polskich czytelników cieszą się literatura dla dzieci i młodzieży (piszące w tych gatunkach Anita Głowińska, Marta Galewska-Kustra, Barbara Supeł, Justyna Bednarek), dzieła noblistów, a także dzieła Andrzeja Sapkowskiego, twórcy sagi o Wiedźminie. Coraz większą rzeszę odbiorców zyskuje gatunek new adult, o czym świadczy miejsce w rankingu Katarzyny Barlińskiej. Jest tym samym nadzieja, że młode pokolenie poprawi w niedługim czasie słabe statystyki dotyczące stanu polskiego czytelnictwa. 

KW

Zobacz też: Poczet pisarzy różnych: Alice Munro

Poczet pisarzy różnych: Alice Munro

 

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News