Recykling, upcykling i downcykling – jak odnaleźć się w świecie przetwarzania odpadów?

Recykling, upcykling i downcykling – jak odnaleźć się w świecie przetwarzania odpadów?
Recycling symbol and different garbage on wooden background, top view

Trudno obecnie znaleźć wśród bliskich kogoś, kto nigdy nie słyszałby o recyklingu. Na wzrost świadomości i wiedzy społeczeństwa w tej kwestii z pewnością wpłynęła konieczność segregacji odpadów. Nadal jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją również inne formy przetwarzania odpadów. Dowiedz się, o co chodzi w recyklingu, upcyklingu i downcyklingu.

Recykling – ponowne wykorzystanie odpadów

Zdecydowanie najczęściej w mediach, szkołach czy też kampaniach społecznych pojawia się recykling. Wtórne przetwarzanie odpadów ma za zadanie w optymalny sposób wykorzystać znajdujące się w obiegu materiały, które nadają się do ponownego użycia. W dużej mierze to właśnie ze względu na możliwość recyklingu obowiązuje segregacja śmieci. Wstępne oddzielenie poszczególnych surowców znacznie usprawnia cały proces.


Dobrym przykładem na zrozumienie, jak działa recykling, jest przetwarzanie plastikowych butelek PET. Z tworzywa sztucznego pozyskanego z butelek po napojach można wyprodukować butelki, które jednak ze względów na wymogi sanitarne nie mogą być ponownie wykorzystane w branży spożywczej. Można natomiast używać ich w branży chemii gospodarczej. Recyklingowi można poddawać również szkło, papier, karton, metale, aluminium i wiele innych surowców.

Upcykling – wyższa forma recyklingu

Choć często recykling wiąże się z produkcją wyrobów o podobnej wartości, to możliwe jest również stworzenie produktów o wartości wyższej niż wartość użytych surowców. Taki proces jest znany jako upcykling i w przeciwieństwie do recyklingu można się nim śmiało zajmować nawet we własnym domu. Jednym z lepszych przykładów domowego upcyklingu są cieszące się ogromną popularnością meble z europalet.

Za prekursorów modowego upcyklingu można z kolei uznać mieszkańców Afryki, którzy zużyte opony samochodowe przerabiali na sandały. Oczywiście w ich przypadku była to raczej konieczność związana z brakiem pieniędzy aniżeli kreowanie nowych trendów. Współczesny świat mody chętnie sięga po upcykling – w sklepie online Trashki można znaleźć m.in. torby i plecaki wykonane z dętek rowerowych, banerów reklamowych i poduszek powietrznych.

Downcykling – walka z marnowaniem odpadów

Przeciwieństwem upcyklingu jest downcykling, który polega na uzyskaniu z przetworzonych odpadów wyrobów o wartości niższej niż wartość materiałów wykorzystanych do produkcji. Wbrew pozorom taki proces jest bardzo istotny z punktu widzenia ochrony środowiska. Umożliwia bowiem ponowne użycie surowców, które normalnie wylądowałyby na śmietnisku i zostały poddane utylizacji.

Taka forma recyklingu jest powszechnie stosowana w przemyśle. Podczas przetwarzania odpadów surowce tracą na wartości, zwłaszcza jeśli są wykorzystywane któryś raz z rzędu. W przypadku papieru z makulatury po kilkukrotnym recyklingu nie ma właściwie możliwości ponownego wyprodukowania pełnowartościowego papieru. Zamiast jednak pozbyć się takiego materiału, wytwarza się z niego np. karton.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News