Recepta online – wygoda czy nadużycie?

recepta online

Dzisiejsze technologie rozwijają się w imponującym tempie. Coś, co było niewyobrażalne dla naszych rodziców czy dziadków, jak np. medycyna online, dla nas staje się codziennością. Czy rzeczywiście potrzebujemy tego typu ułatwień? Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej. 

 

Fakt, że internet jest nieodłączną częścią życia jest oczywisty. Zdalne spotkania służbowe, załatwianie spraw urzędowych, wizyty lekarskie online czy recepta elektroniczna nikogo nie dziwią. Szczególnie te ostatnie mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. 

Kto i kiedy najczęściej korzysta z usług telemedycznych?

Z porad medycznych najczęściej korzystamy w nagłych przypadkach oraz w sytuacji, gdy przewlekle się na coś leczymy. Niespodziewane sytuacje wymagają szybkiej reakcji, a dostanie się do przychodni nie zawsze jest możliwe. 

Konsultacja z lekarzem online pozwala określić niezbędne leczenie i zdobyć lekarstwa poprzez receptę online. Można zrealizować ją w każdej aptece. Jest zapisana w systemie, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko zgubienia jej. 


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Konsultacje online są także idealne dla ludzi zapracowanych. Pozwalają uniknąć czasochłonnych dojazdów, kolejek w przychodniach i ewentualnych opóźnień. Dają także szanse omówienie problemu i sprawdzenia, czy wymaga on dalszych badań.

 

Korzyści wynikające z wizyt lekarskich online

Idea teleporad rozwinęła się głównie za sprawą pandemii koronawirusa COVID-19. Środki bezpieczeństwa i ograniczenia nałożone na wszystkich sprawiły, że dostęp do medycyny tradycyjnej stał się mocno utrudniony. Wizyty lekarskie online pozwoliły uratować sytuację. Dzięki nim każdy pacjent mógł skonsultować się z lekarzem, bez konieczności wizyty w przychodni. Pozwalało to zminimalizować kontakt z innymi i uniknąć potencjalnego zarażenia wirusem. Stało się to na tyle wygodne, że dziś prawie każda z przychodni dalej kontynuuje ten model. 

Główną zaletą wizyt online jest dostępność lekarza każdej specjalizacji. Możliwość skonsultowania swojego problemu często pozwala rozwiać wątpliwości już na wczesnym etapie. Lekarz może także skierować pacjenta na dalsze badania w celu kompleksowej diagnostyki. 

Są również specjalizacje, takie jak psychologia, gdzie dużo łatwiej jest spotykać się pacjentom z lekarzem online niż osobiście. Możliwość prowadzenia rozmowy w domu, w znanym i bezpiecznym otoczeniu, pomaga pacjentowi otworzyć się, eliminuje uczucie wstydu i ułatwia prowadzenie terapii. 

 

Wady teleporad

Główną wadą wizyt online jest brak możliwości bezpośredniego kontaktu, który w wielu przypadkach jest niezbędny. Niektóre schorzenia wymagają także dalszej diagnostyki, więc lekarz nie jest w stanie zalecić nic innego, jak spotkanie w gabinecie. 

Dla wielu nadal problemem jest także odpłatność za wizyty

 

Chociaż medycyna online ma swoje wady, bez wątpienia korzyści przewyższają, czyniąc ją wygodnym sposobem na załatwienie podstawowych spraw zdrowotnych. Jak z każdym innym przypadku – należy podchodzić do tego z rozsądkiem i pamiętać, że o zdrowie trzeba dbać i szybko reagować na wszelkie problemy. 

Materiał sponsorowany

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News