Rebeka

Rebeka to polski duet tworzący muzykę elektroniczną. Początkowo był to solowy projekt Iwony Skwarek. W 2008 roku jej założenia były proste: tworzenie elektronicznych, minimalistycznych i brudnych lecz bardzo emocjonalnych utworów z pomocą keyboardu Casio i komputera. W 2010 roku Iwona postanowiła zaproponować współpracę Bartoszowi Szczęsnemu, który miał spełniać funkcję producenta, osoby katalizującej pomysły, ale także kompana na scenie. Ta kombinacja osobowiści okazała się strzałem w dziesiątkę.

 

Ich pierwszy singiel “Fail” (wydany przez Brennnessel) po chwili stał się piosenką tygodnia w radiowej Trójce. Pojawili się na stronie MTV IGGY oraz na większości portali muzycznych oraz mniejszych i większych blogach. W kwietniu 2012 wydali kolejny singiel – “Stars”, tym razem już w zagranicznym labelu Discotexas, z którym związani są tacy artyści jak Moullinex, Xinobi czy Kamp!. Na wydawnictwie znalazły się remiksy stworzone przez wyżej wymienionego Moullinexa i Xinobi`ego a także wersje stworzone przez Punks Jump Up czy Mirror People.

 

Długo wyczekiwany debiutancki album ukazał się  17 maja 2013 roku nakładem Brennnessel Records i zdobył bardzo pochlebne recenzje. W rozgłosniach radiowych można usłyszeć single pochodzące z tego wydawnictwa – “Melancholia” czy “Nothing To Give”. Szerokim echem odbiła się sesja Rebeki zagrana w ramach audycji Offensywa na antenie Trójki – Polskiego Radia.

 

Muzyka Rebeki to mieszanka eksperymentalnego popu i szeroko pojętej elektroniki. Za tymi określeniami kryją się różnorodne kompozycje: dynamiczne, czasem liryczne, zawsze zadziorne. Artyści starają się połączyć zabawkowe brzmienia klawisza Casio analogowymi syntezatorami. Rebeka to przede wszystkim niesamowity głos i naturalna sceniczna charyzma.

W ciągu kilku lat koncertowej działalności wystąpili mi.in na The Great Escape w Brighton (2011), Reeperbahn Festival w Hamburgu (2013) oraz najważniejszych polskich festiwalach i imprezach muzycznych. Tylko latem 2013 roku zagrali na Open’erze, Off Festivalu, Selector Festival czy No Border Festival w Rzeszowie. W październiku 2013 roku będą reprezentować Polskę na nowojorskiej konferencji muzycznej CMJ 2013.

 

Rebeka by Borys Bodetko

 

Tekst i zdjęcia: Materiały prasowe zespołu REBEKA.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News