Ravekjavik 2024 – line-up i wydarzenia towarzyszące

Ravekjavik 2024 Łódź

Ravekjavik 2024 już 15 czerwca 2024. Polsko-islandzkie stowarzyszenie RVVK otwiera dawne magazyny tekstylne przy ul. Niciarnianej 52 w Łodzi. Sprowadzają najświeższe brzmienia z całego świata. Zobaczymy występy muzyków z Wenezueli, Japonii, Brazylii, Indii, Egiptu, Wielkiej Brytanii, Gruzji, Ukrainy, Polski i Islandii. Swoją twórczość zaprezentują też młodzi polscy malarze, plastycy, scenografowie, projektanci mody, fotografowie i twórcy wizualni.

Ravekjavik United w nowej fabrycznej przestrzeni – 8 rok projektu raveitalizacji Łodzi

Ravekjavik to najdłużej działający w Łodzi festiwal muzyki elektronicznej. Od 8. Lat wprowadza muzykę i sztukę w niedostępne na co dzień pofabryczne przestrzenie, integrując różne środowiska twórcze i grupy społeczne podczas święta celebrującego wolność, równość i elektroniczność. Dawne magazyny przedsiębiorstwa handlu tekstyliami to 6. lokalizacja, która dzięki festiwalowi została poddana raveitalizacji. Kompleks magazynowy, 70 lat po oddaniu do użytkowania w 1954 roku, zapełni się ludźmi poszukującymi nowej muzyki i sztuki z różnych zakątków świata.

Ravekjavik to jedyny festiwal w Polsce, który od lat utrzymuje równe proporcje pomiędzy kobietami a mężczyznami występującymi na scenie. Na festiwalu przez ostatnie 7 lat zaprezentowało się ponad 100 projektów muzycznych z kilkunastu krajów. Ravekjavik to święto otwartości promujące różne dyscypliny sztuki. Dotychczas na festiwalu obrazy, malowidła, rzeźby, instalacje, mappingi i projekcje zaprezentowało już ponad 100 młodych polskich artystów.

RAVEKJAVIK UNITED 15/06/2024 LINE-UP

Ravekjavik United to ósma edycja festiwalu, na której wystąpi ponad 20 artystów i artystek muzycznych z 10 krajów. 3 artystów wystąpi po raz pierwszy w Polsce. Czekają nas występy elektroniki granej na żywo, sety didżejskie solo oraz w formule back to back, prezentujące szeroki przekrój gatunków muzyki elektronicznej i alternatywnej – od eksperymentalnej, ambientowej, przez dub i techno, aż po trance, baile, hardcore czy drum & bass.

Amanda Mussi ??

albinamaks Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące
fot. Albina Maks

Pochodząca z Brazylii producentka, kuratorka, djka, od kilku lat dzieli swój czas między Sao Paulo i Berlin w którym regularnie występuje w legendarnym klubie Berghain. Rezydentka jednych z najważniejszych cykli wydarzeń klubowych w Brazylii: Mamba Negra, Dando i Kode. Jako DJ-ka łącząca dźwięki techno i house, jest częstą bywalczynią  południowoamerykańskich Boiler Roomów. Między graniem imprez a produkowaniem muzyki Amanda prowadzi swoją agencję .alt bookings, która kolektywnie zajmuje się promowaniem kultury i artystów z Ameryki Łacińskiej.

Richie Beige ??

fot. @vurstovic Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Kijowska DJ-ka mieszkająca w Warszawie. Swoimi setami DJ-skimi zabiera klubowiczów w przygodę z wyważoną mieszanką surowego, hipnotycznego, szybkiego techno ze szczyptą trance’u, electro i innych, niesklasyfikowanych gatunków. Richie występowała w różnych miejscach w Europie, takich jak Jasna 1, B90, Crackhouse, Wyspa Tamka, Projekt LAB, Das Werk, Refuge Worldwide, 20ft Radio, Operator Radio i inne. Richie jest rezydentką Shum.Rave ze Słowiańsku w Ukrainie i kuratorką muzyczną ГАLAS serii wydarzeń społecznościowych i charytatywnych w Warszawie, Polska.

Kiki Hitomi ??

fot. Cliona Ni Laoi Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Pochodząca z Japonii, wokalistka i songwriterka. W swoim solowym wydaniu Kiki wyrusza w podróż przez czas i przestrzeń, zatrzymując się na dłużej przy Japońskiej Ence, J-Popie, vintage elektronice, 8-bitowej psychodelii i zmutowanym, usmażonym na głęboko dubie. Współtworzy kolektyw King Midas Sound (wespół z The Bug i Roger Robinson) . Innym ze znanych jej projektów jest plemienne basowe duo WaqWaq Kingdom, które dzieli z legendą breakcore DJem Scotch Egg.Przez tą artystyczną różnorodność maluje skomplikowane i dynamiczny obraz, szukając dalszego ulepszania i poszerzania zakresu swojej twórczości.

Pierwszy raz solo w Polsce!

ERAM ??

3ce2b9dd 999ciclo Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Samozwańcza, multidyscyplinarna awanturniczka z Brazylii. Jak sama wspomina, jej zajawka wywodzi się z nielegalnych imprez w Porto Alegre na które uczęszczała jako nastolatka.  W swoich produkcjach wydawanych samodzielnie jak i przez brazylijskie ZONAexp, brooklyńskie Tijolo Records czy europejskie Ghetto Traxx,  miesza ze sobą breaki, jungle, footwork, ghettotech, dzikie kuduro, funk z faveli i rytmy baile. Jej mixy można usłyszeć na antenach m.in. Reprezent Radio, HÖR, Rinse France czy Footwork Jungle.

Pierwszy raz w Polsce!

Safety Trance ??

Cardopusher ST 05 2023 Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Luis Garban, znany szerzej pod pseudonimami Safety Trance czy Cardopusher czy, to urodzony w Wenezueli, żyjący na co dzień w Barcelonie producent muzyczny, artysta i DJ.  Od początku swojej twórczości bazował na niekonwencjonalnych kombinacjach stylistycznych i gatunkowych. Jego muzyka czerpie z zasłyszanych na rodzimych parkietach latynoskich rytmów, zderzając je często z intensywnymi brzmieniami orbitującymi wokół hardcore’oru, EBMu, czy acidu. Lata spędzone na rzucaniu coraz to nowych wyzwań terminowi “elektroniczna muzyka klubowa” zaowocowały wieloma kolaboracjami, m.in. z takimi uznanymi “markami” jak Boys Noize, The Horrors, czy Arca.

W tym roku na festiwalu Ravekjavik Safety Trance wystąpi po raz pierwszy w Polsce.

Jm.Dasha ??

IMG 8461 Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Pochodząca ze Słowiańska w obwodzie Donieckim ukraińska DJka specjalizująca się w eksperymentalnych peryferiach muzyki klubowej – zwłaszcza deconstructed club i breakcorze. Członkini muzyczno-artystycznych kolektywów,  aktywistka,  uczy sztuki DJingu,  współtworzy eventy w dotkniętych wojną miejscach na Ukrainie. Znaki rozpoznawcze setów Dashy to zawrotne tempo, połamane rytmy i przede wszystkim szalone gatunkowe blendy, gdzie pobrzmiewają echa uptempo, hardcore’u, jungle, breakcore’u, czy szybszych odcieni muzyki bassowej.

Kikimora

KIKIMORA Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Persona/projekt/inicjatywa. Jak o sobie pisze jest genre-fluid wierne mocnemu brzmieniu. Projekt KIKIMORA  ma na celu budować wspólnotę, wspierać widoczność kobiet i osób queer,  oraz pielęgnować słowiańską tożsamość klubową. Jako członek kolektywu Narocz13 organizuje darmowe warsztaty djskie dla dziewczyn i osób queer. KIKIMORA to także cykl warsztatów współorganizowanych ze szkodą i klubem Kbar. W setach Kikimory znajdziecie… właściwie wszystko – od popowych cytatów po metal, od drillu po bass, od zawrotnych prędkości po połamane dekonstrukcje.

Zamilska ??

fot. Agata Hudomiet Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Kursująca między Warszawą a Reykjavikiem producentka, kompozytorka, djka. Zawsze bezkompromisowa i niesamowicie kreatywna, konsekwentnie podbija serca europejskiej publiki masywnymi basowymi brzmieniami, chwytliwymi motywami melodycznymi oraz niepodważalną sceniczną charyzmą. W 2023 roku na świat wyszedł jej pierwszy autorski soundtrack do filmu “Dzień Matki”. Tego samego roku rozpoczęła współpracę z Radiem 357 audycją „Pełne spektrum”.

Gosha Savage ??

Sesja poise 08.0874956 Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Stacjonującej na co dzień w Gdańsku, polska artystka audiowizualna.  Jej inspirowane snami, smutkiem i nostalgią live acty daleko wybiegają poza gatunkowe ramy, ocierając się o terytoria deconstructed clubu, techno, czy electro. Jej występy łączą wysokooktanową taneczną energię z odważnymi eksperymentami syntezą FM, zabawą teksturami i połamanymi rytmami. Członkini trójmiejskiego kolektywu audiowizualnego POISE.

faron ??

Rezydent K-Baru Powiśle, współzałożyciel krakowskiego cyklu imprez TUNE:L, współtwórca audycji Dżungla Jest Masywna w Radiu Kapitał oraz twórca cyklu imprez Bass Reproduction System. Okazjonalnie zajmujący się produkcją, łącząc elementy grime’u, dubstepu czy dark garage’u z samplami inspirowanymi lokalną popkulturą. Gra przekrojowo łącząc z sobą uk garage, grime, dubstep, dancehall, deconstructed club czy harddrum.

ILLGAL ??

Zamieszkała w Warszawie DJka, artystka wizualno-konceptualna pochodząca z Gruzji. Jej selekcja skupia się na nieoczekiwanych kolizjach gatunków z różnych horyzontów muzycznych, poprzez które konsekwentnie konstruuje własne narracje dźwiękowe. Szczególnie często lubi elektronikę napędzaną basem, blendowanie go z EDM, industrialem i hipnotyczną twardą perkusją. Jej mixy pojawiały się w Mutant Radio, Stegi Radio (dawniej Movement Athens), Sphere Radio i Radio Kapitał.

Yunis ??

2 Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Egipski kompozytor, wykonawca i live-performer , tworzy muzykę określaną przez magazyn Pan African Music jako “syntetyczna tradycja”. Był artystą rezydentem w prestiżowej wytwórni Nyege Nyege oraz w Cité Internationale des Arts w Paryżu. Jego prace charakteryzują się krzyżowaniem kultur dźwiękowych, synkretyzmem i eksperymentowaniem. Odrzuca tradycyjne podejście do dziedzictwa muzycznego, dążąc do zrozumienia i rekonstrukcji jego podstawowych założeń.

Pierwszy raz wystąpi w Polsce.

The Bug ??

fot. Caroline Lessire Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące
fot. Caroline Lessire

Sam mówi o swojej muzyce, że “czasy końca potrzebują ścieżki dźwiękowej, aby przygotować się na to, co powyżej i poniżej, i to jest to.” Naszym zdaniem ma rację, bo od pierwszych mrożących krew w żyłach tłustych trąb jego ostatni longplay “Fire” brzmi jak coś co słyszysz przekraczając bramy piekła. Legenda gęstej, mrocznej elektroniki, genialny producent współpracujący z czołowi artyści światowej sceny muzyki elektronicznej.  Występuje również pod swoim imieniem i nazwiskiem jako Kevin Richard Martin i w trio z Kiki Hitomi i Rogerem Robinsonem jako King Midas Sound.

SATL ??

Satl 1 Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące

Pochodzący z Polski młody producent,  który już w wieku dwudziestu kilku lat zdążył zyskać uznanie jako jeden z liderów sceny Drum & Bass.  Swoją przygodę z muzyką rozpoczął ponad dekadę temu, co zaowocowało dojrzałością i głębią jego obecnej twórczości. Charakterystyczny dla niego styl to kosmiczny soul z mocnymi, dynamicznymi perkusjami, który przyniósł mu współpracę z czołowymi wytwórniami, takimi jak The North Quarter i Integral. Satl jest niezwykle produktywny, często tworzy dziesiątki utworów miesięcznie, co sprawia, że jego DJ-skie sety są unikalne i pełne świeżych utworów.

BAMBI UZI ??

fot. Szymon Kavka Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące
fot. Szymon Kavka

Basowa sarna z Łodzi. Prawilny prawnik, szalony naukowiec, koneserka szeroko pojętej elektroniki. W 2017 r. zwinnie wskoczyła za decki i świetnie się tam bawi. Od ponad roku na falach londyńskiej rozgłośni Aaja Music prowadzi autorską audycję radiową “The Bambi Uzi Show”, którą można usłyszeć w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Od grudnia 2022 r. jest częścią ekipy DrumObsession – kolektywu DJsko-promotorskiego stojącego za jednym z najdłużej i najprężniej działających cykli drum & bassowych w Polsce. Od kilku edycji jest rezydentką naszego festiwalu.

EZ Riser ??

fot. J Muller Ravekjavik 2024 - line-up i wydarzenia towarzyszące
fot. J Muller

Sohail Arora, lepiej znany pod pseudonimem EZ Riser, jest pionierem najbardziej progresywnej muzyki elektronicznej w Indiach. Jego podróż w krainę ciężkich basowych beatów rozpoczęła kiedy pracował w Zenzi, a później w Blue Frog, kultowych klubach muzycznych, które posłużyły za lego muzycznej ewolucji. Sohail w 2008 współzakładał Bay Beat Collective znany również jako BBC, jedną z najbardziej wpływowych indyjskich ekip basowych. BBC przemierzyło spektrum gatunków od drum’n’bass po dubstep, ze szczególnym zamiłowaniem do tłustych basslinów. Ich obecność dominowała indyjską scenę bassową, wspierając na scenach tytanów takich jak The Prodigy, Chase & Status i Pendulum.

Wydarzenia towarzyszące

W ciągu dnia wstęp na festiwal będzie bezpłatny. W programie przewidziana jest scena muzyki alternatywnej, eksperymentalna wystawa prac streetartowych, w której zaprezentuje się ponad 30 artystów. Zobaczymy również pokaz mody młodych projektantów, wystawę prac audiowizualnych oraz panel dyskusyjny dot. radości i trzeźwości. Wydarzenia organizowane są w partnerstwie z Akademią Sztuk Pięknych, Łódzką Szkołą Filmową, Uniwersytetem Łódzkim przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń i Ambasady Islandii w Polsce.

Piątek – BEFORE ARTYSTYCZNY

Muzeum Sztuki MS2 x RVVK / 14.06, godz. 20:00 / ul. Ogrodowa 19 – Alea iacta Est – oprowadzenie kuratorskie i koncert Jacka Sienkiewicza

Organizatorzy Ravekjaviku wraz z MS2 przy ulicy Ogrodowej 19 zapraszają wszystkich na wyjątkowy bifor. Tegoroczny festiwal rozpocznie się już 14.06 o godzinie 20:00. W wyjątkowych przestrzeniach muzeum sztuki nowoczesnej dedykowany live act zaprezentuje nie kto inny jak Jacek Sienkiewicz, żywa legenda polskiej muzyki elektronicznej. Występ znanego zarówno z klubowej muzyki repetytywnej jak i z abstrakcyjnych kolaży dźwiękowych inspirowany będzie docenioną na świecie (m.in. podczas 50. Biennale Sztuki w Wenecji) instalacją Stanisława Drożdża “Alea Iacta Est”. Organizatorzy zapowiadają wyjątkową możliwość zatopienia się w sztuce interaktywnej na pograniczu muzyki i instalacji.

Koncert / oprowadzenie kuratorskie / ilość miejsc ograniczona / kto pierwszy ten lepszy / wstęp za symboliczną złotówkę / bez obowiązku zakupu biletu na wydarzenia sobotnie.

Sobota – CZĘŚĆ DZIENNA – BEZPŁATNA

RVVK to nie tylko nocna impreza taneczna ale też darmowa cześć dzienna z szeregiem wydarzeń towarzyszących. W ramach tej odsłony zapraszamy do zabytkowej fabryki i jej  naturalnego otoczenia gdzie będzie można posłuchać muzyki w ramach sceny dziennej, odpoczywać na leżakach, zwiedzać  czy piknikować całą rodziną.

  1. Panel Dyskusyjny “JAK TO NA TRZEŹWO?”

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o alkoholu, ale nie mieliście ochoty czytać badań. Poznajcie poruszające historie znanych osób, które podjęły walkę z nałogiem. W luźnej atmosferze festiwalu, bez moralizatorskiego tonu, będą one starały się przybliżyć młodym ludziom problematykę uzależnienia. Niech każdy sam posłucha i przemyśli…

Z rozmowy dowiecie się więcej o: używaniu, nadużywaniu i uzależnieniu od alkoholu, o tym kiedy warto zapytać o pomoc i jak wygląda życie w trakcie terapii i po terapii uzależnień czy w końcu dlaczego coraz więcej ludzi przestaje pić. Poznacie osobiste historie ludzi, którzy wyszli z nałogu. Panel prowadzony przez Uniwersytet Łódzki i realizowany z naukowcem, celebrytą, przedstawicielem świata kultury, pozwoli przybliżyć w lekkiej formie i oryginalnych okolicznościach młodej publiczności ten problem społeczny.

  1. Pokaza mody THIS IS FASHION DESIGN INSTITUTE

Prawie sto sylwetek zaprojektowanych przez utalentowanych studentki i studentów Instytutu Ubioru łódzkiej ASP zostanie pokazanych podczas wyjątkowego pokazu, który odbędzie się w ramach tegorocznej edycji festiwalu Ravekjavik w specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni zabytkowych magazynów fabrycznych przy ul. Niciarniana 52.  Zaprezentowane zostaną pojedyncze realizacje jak i mini-kolekcje. Ubrania ready to wear, obiekty, kostiumy i akcesoria stworzą show, którego nie da się zapomnieć!

  1. WYSTAWA REJWACH VOL. 3

Streetartowy spektakl 42 artystów. Malujemy wrzutki i instalacje naścienne w podcieniach wokół dziedzińców w przestrzeni festiwalowej zabytkowego magazynu fabrycznego. Motywem przewodnim jest ,,rejwach’’, czyli chaos, szaleństwo, różnorodność. Artyści będą tworzyć nie tylko obrazy, ale i naścienne instalacje site-specific. Przygotowane prace  biorą udział w konkursie, w którym nasi partnerzy wybierają swoich laureatów i przyznają nagrody. Wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników wraz z wręczenie nagród będzie symboliczną inauguracja festiwalu.

  1. Łódzka Szkoła Filmowa x RVVK / 15.06

Po raz pierwszy w swojej 8-letniej historii, festiwal Ravekjavik połączy siły z Łódzką Szkołą Filmową! Dzięki partnerstwu, goście miasteczka festiwalowego będą mieli wyjątkową okazję odpowiedzieć sobie na pytanie – jak w przyszłości wyglądać będzie fotografia artystyczna.

Twórcy związani z jedną z najbardziej cenionych na świecie uczelni filmowych zaprezentują audiowizualne performance’y, generatywne instalacje czy prace oparte na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

  1. ZAGINIONA ARCHITEKTURA – OPIS TEGOROCZNEJ PRZESTRZENI FESTIWALOWEJ

Festiwal co roku odbywa się w innej zabytkowej fabryce niedostępnej na co dzień dla publiczności i to w zasadzie jednym taka okazja aby poznać to miejsce. To wyjątkowy format w skali kraju, który wymaga od nas wiele pracy jak odbiory przeciwpożarowe, konsultacje z konserwatorem zabytków itd.

W tym roku widzimy się na Niciarnianej 52 w Łodzi. To zabytkowy kompleks magazynowy powstały w latach 1948-1954 r. Przykład Architektury socrealizmu połączonego z konstruktywizmem w stylu lat 30. Powierzchnia użytkowa obiektu to ponad 14 tys m2 czyli ekwiwalent dwóch boisk piłkarskich. Przez lata była siedzibą zajmującej się importem surowców dla przemysłu tekstylnego,  którą w tysiącach ton przywożono tutaj pociągami np. z odległych Indii

W tym roku proponujemy podróż muzyczną przez Wenezuelę, Egipt, Brazylię czy Indie itd. Wielu z tych artystów zawita po raz pierwszy do Polski. To takie prawdziwe etno-muzyczne doświadczenie w niezwykłym otoczeniu. Stawimy na proporcjonalny udział  artystek.

Zobacz też: Maya Hawke zaprasza do świata „Chaos Angel” na swoim trzecim albumie

Maya Hawke zaprasza do świata „Chaos Angel” na swoim trzecim albumie


Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News