Strona główna art R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej

R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej

fot. Dan Nelken

R. L. Stine jest amerykańskim pisarzem, którego opowieści straszą czytelników od końca lat 60. i sprzedały się w ponad 400 milionach egzemplarzy, a swoim dorobkiem niemal dorównuje Królowi Horrorów, Stephenowi Kingowi. Poznajcie jego twórczość.

R. L. Stine – życiorys

R. L. Stine, a właściwie Robert Lawrence Stine, urodził się 8 października 1943 roku w Columbus. Jest przede wszystkim autorem powieści grozy dla dzieci i młodzieży. Jego twórczość obejmuje 330 książek, przez co zyskał miano Stephena Kinga literatury młodzieżowej. Poza horrorami dla nastolatków w jego bibliografii znajduje się kilka opowiadań, antologii, komiksów oraz powieści łączących w sobie elementy horroru i sci-fi. Stine zajmuje się również scenopisarstwem, redakcją oraz produkcją telewizyjną.

Od kiedy R. L. Stine skończył 8 lat zaczytywał się w komiksach z serii Gabinet grozy i Opowieści z krypty. Gdy rok później znalazł na strychu maszynę do pisania wszystkie przeczytane opowiadania oraz komiksy grozy jak i obejrzane horrory stały się inspiracją do stworzenia pierwszych strasznych opowieści lub humorystycznych książeczek.

R. L. Stine kontynuował przygodę z pisaniem w liceum, na studiach w Ohio State Univeristy (redagując w tym samym czasie szkolny magazyn humorystyczny The Sundial), pod czas pracy w Scholastic w Nowym Jorku, gdzie zaczął spełniać marzenia o byciu powieściopisarzem.

W 1967 zaczął publikować książki oraz magazyn Bananas dla dzieci pod pseudonimem Jovial Bob Stine. W 1986 jako R. L. Stine opublikował pierwszą młodzieżową powieść grozy, która od razu zyskała status bestsellera. Od tamtej pory Stine porzuca pisanie humorystycznych opowiastek i skupia się przede wszystkim na seriach powieści.

Twórca najpopularniejszych serii grozy

R. L. Stine od 1989 roku stworzył ponad 10 serii powieściowych z gatunku grozy zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Każda z nich składa się z kilkunastu tomów, których okładki bardzo często utrzymane są w barwach charakterystycznych dla Halloween. Najchętniej czytane serie autora to: Ulica Strachu, Gęsia skórka, Rotten SchoolMostly Ghostly The Nightmare Room.

W Polsce R. L. Stine znany jest głównie z powieści Pierwszy dzień w szkole… na zawsze oraz dwóch serii. Ulica Strachu składa się z czternastu książek wydanych w latach 1996 – 2000 przez Sidemioróg oraz trzech powieści wydawnictwa Media Rodzina, które trafiły do księgarni latem 2021 roku. Z serii Gęsia skórka ukazało się jedenaście książek, były wydawane na przełomie 1999 i 2000 roku przez Świat Książki oraz Wydawnictwo Dolnośląskie.

Czy odważysz się odwiedzić na Ulicę Strachu?

Akcja książek z serii Ulica Strachu R. L. Stine’a rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Shadyside. Bohaterami opowieści są przeciętni nastolatkowie wokół których dochodzi do tajemniczych morderstw lub zjawisk paranormalnych.

Tytuł serii pochodzi od fikcyjnej ulicy w Shadyside, która została nazwana na cześć rodziny Fear. Ich nazwisko było pierwotnie zapisywane Fier. Pisownię nazwiska zmieniono po odkryciu klątwy ciążącej na rodzinie Fier. Pomimo zmiany nazwy rodziny klątwa przetrwała, a jej członkowie przynieśli ją ze sobą do Shadyside po przeprowadzce po zakończeniu wojny secesyjnej.

Postacie zmieniają się w każdej książce, chociaż niektóre z nich przewijają się przez kolejne części. Podobnie jest z wątkami. Rozdziały zawsze kończą się tak, aby budować napięcie i zaskoczyć czytelnika.

Powieści z serii Ulica Strachu R. L. Stine’a wydane przez Media Rodzina

Powrót na Ulicę Strachu – trylogia Netlixa

Na podstawie książek R. L. Stine’a z serii Ulica Strachu powstały trzy filmy, których premiera odbyła się w lipcu 2021 roku na platformie Netflix.

Leigh Janiak wyreżyserowała trylogię i napisała scenariusze do wszystkich trzech części, które łączą się ze sobą tworząc jedną, spójną historię. Każda część ma swój niepowtarzalny klimat tworzony przez muzykę, scenografię oraz kostiumy.

Seria opowiada o grupie nastolatków, która w 1994 roku odkrywa, że przerażające wydarzenia, które nawiedzają ich miasto od pokoleń, mogą być ze sobą powiązane – i że mogą być kolejnymi celami klątwy. Bohaterowie odkrywają prawdę poznając złowrogą historię Shadyside oraz wydarzenia z 1666 i 1978.

W filmach występują: Kiana Madeira, Olivia Scott Welch, Benjamin Flores Jr., Julia Rehwald, Fred Hechinger, Ashley Zukerman, Maya Hawke, Sadie Sink, Emily Rudd, Ryan Simpkins, McCabe Slye i Gillian Jacobs.

We wrześniu, po sukcesie trylogii w polskich księgarniach pojawiły się trzy zupełnie nowe powieści R. L. Stine’a rozgrywające się na Ulicy Strachu: Zabójcze gry, Dziewczyna znikąd oraz Kill znaczy zabić.

Seria powieści, która wywołuje gęsią skórkę

Seria Gęsia skórka jest adresowana do dzieci. Łączy w sobie elementy horroru i thrillera. R. L. Stine określa opowiastki jako przerażające i zabawne, mające na celu wywołać u czytelników gęsią skórkę. Książki z serii Gęsia skórka opowiadają o dzieciach uwikłanych w przerażające sytuacje, które spotykają je w nowych miejscach, w szkołach z internatem czy na kempingach. Bohaterowie mają do czynienia z postaciami nadprzyrodzonymi. W tej serii dzieci zawsze triumfują nad złem. W obliczu strasznych sytuacji używają dowcipu i wyobraźni, aby spotkało je szczęśliwe zakończenie.

Telewizyjne i kinowe adaptacje Gęsiej skórki

Opowieści R. L. Stine’a z serii Gęsia skórka jako pierwsze zostały przeniesione na ekran. Książki doczekały się adaptacji w formie serialowej jak i filmowej.

Serial-antologia Gęsia skórka był emitowany w latach 90. Powstały cztery sezony, w których zekranizowano ponad czterdzieści opowiadań Stine’a.

W 2015 i 2018 roku w kinach ukazały się filmy luźno bazujące na opowieściach z cyklu Gęsia skórka. Fabuły czerpią nie tylko z książek, ale i biografii autora. Oba filmy można określić jako przygodowe oraz komediowe. Opowiadają o grupie nastolatków, która poprzez otwarcie tajemniczych maszynopisów autorstwa R. L. Stine uwalnia nadprzyrodzone istoty. Bohaterowie z pomocą pisarza muszą uratować miasto przed potworami z kart książek.

Tekst: M. M.

Zobacz także: Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15

Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15

Komentarze
5/5 - (1 vote)
Exit mobile version