R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej

R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej
fot. Dan Nelken

R. L. Stine jest amerykańskim pisarzem, którego opowieści straszą czytelników od końca lat 60. i sprzedały się w ponad 400 milionach egzemplarzy, a swoim dorobkiem niemal dorównuje Królowi Horrorów, Stephenowi Kingowi. Poznajcie jego twórczość.

R. L. Stine – życiorys

R. L. Stine, a właściwie Robert Lawrence Stine, urodził się 8 października 1943 roku w Columbus. Jest przede wszystkim autorem powieści grozy dla dzieci i młodzieży. Jego twórczość obejmuje 330 książek, przez co zyskał miano Stephena Kinga literatury młodzieżowej. Poza horrorami dla nastolatków w jego bibliografii znajduje się kilka opowiadań, antologii, komiksów oraz powieści łączących w sobie elementy horroru i sci-fi. Stine zajmuje się również scenopisarstwem, redakcją oraz produkcją telewizyjną.

Od kiedy R. L. Stine skończył 8 lat zaczytywał się w komiksach z serii Gabinet grozy i Opowieści z krypty. Gdy rok później znalazł na strychu maszynę do pisania wszystkie przeczytane opowiadania oraz komiksy grozy jak i obejrzane horrory stały się inspiracją do stworzenia pierwszych strasznych opowieści lub humorystycznych książeczek.

Oferta pracy w HIRO

Lubisz tematy związane z muzyką, filmem, modą i chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


R. L. Stine kontynuował przygodę z pisaniem w liceum, na studiach w Ohio State Univeristy (redagując w tym samym czasie szkolny magazyn humorystyczny The Sundial), pod czas pracy w Scholastic w Nowym Jorku, gdzie zaczął spełniać marzenia o byciu powieściopisarzem.

W 1967 zaczął publikować książki oraz magazyn Bananas dla dzieci pod pseudonimem Jovial Bob Stine. W 1986 jako R. L. Stine opublikował pierwszą młodzieżową powieść grozy, która od razu zyskała status bestsellera. Od tamtej pory Stine porzuca pisanie humorystycznych opowiastek i skupia się przede wszystkim na seriach powieści.

Twórca najpopularniejszych serii grozy

R. L. Stine od 1989 roku stworzył ponad 10 serii powieściowych z gatunku grozy zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Każda z nich składa się z kilkunastu tomów, których okładki bardzo często utrzymane są w barwach charakterystycznych dla Halloween. Najchętniej czytane serie autora to: Ulica Strachu, Gęsia skórka, Rotten SchoolMostly Ghostly The Nightmare Room.

W Polsce R. L. Stine znany jest głównie z powieści Pierwszy dzień w szkole… na zawsze oraz dwóch serii. Ulica Strachu składa się z czternastu książek wydanych w latach 1996 – 2000 przez Sidemioróg oraz trzech powieści wydawnictwa Media Rodzina, które trafiły do księgarni latem 2021 roku. Z serii Gęsia skórka ukazało się jedenaście książek, były wydawane na przełomie 1999 i 2000 roku przez Świat Książki oraz Wydawnictwo Dolnośląskie.

Czy odważysz się odwiedzić na Ulicę Strachu?

Akcja książek z serii Ulica Strachu R. L. Stine’a rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Shadyside. Bohaterami opowieści są przeciętni nastolatkowie wokół których dochodzi do tajemniczych morderstw lub zjawisk paranormalnych.

Tytuł serii pochodzi od fikcyjnej ulicy w Shadyside, która została nazwana na cześć rodziny Fear. Ich nazwisko było pierwotnie zapisywane Fier. Pisownię nazwiska zmieniono po odkryciu klątwy ciążącej na rodzinie Fier. Pomimo zmiany nazwy rodziny klątwa przetrwała, a jej członkowie przynieśli ją ze sobą do Shadyside po przeprowadzce po zakończeniu wojny secesyjnej.

Postacie zmieniają się w każdej książce, chociaż niektóre z nich przewijają się przez kolejne części. Podobnie jest z wątkami. Rozdziały zawsze kończą się tak, aby budować napięcie i zaskoczyć czytelnika.

Ulica Strachu Media Rodzina R. L. Stine, czyli Stephen King literatury młodzieżowej
Powieści z serii Ulica Strachu R. L. Stine’a wydane przez Media Rodzina

Powrót na Ulicę Strachu – trylogia Netlixa

Na podstawie książek R. L. Stine’a z serii Ulica Strachu powstały trzy filmy, których premiera odbyła się w lipcu 2021 roku na platformie Netflix.

Leigh Janiak wyreżyserowała trylogię i napisała scenariusze do wszystkich trzech części, które łączą się ze sobą tworząc jedną, spójną historię. Każda część ma swój niepowtarzalny klimat tworzony przez muzykę, scenografię oraz kostiumy.

Seria opowiada o grupie nastolatków, która w 1994 roku odkrywa, że przerażające wydarzenia, które nawiedzają ich miasto od pokoleń, mogą być ze sobą powiązane – i że mogą być kolejnymi celami klątwy. Bohaterowie odkrywają prawdę poznając złowrogą historię Shadyside oraz wydarzenia z 1666 i 1978.

W filmach występują: Kiana Madeira, Olivia Scott Welch, Benjamin Flores Jr., Julia Rehwald, Fred Hechinger, Ashley Zukerman, Maya Hawke, Sadie Sink, Emily Rudd, Ryan Simpkins, McCabe Slye i Gillian Jacobs.

We wrześniu, po sukcesie trylogii w polskich księgarniach pojawiły się trzy zupełnie nowe powieści R. L. Stine’a rozgrywające się na Ulicy Strachu: Zabójcze gry, Dziewczyna znikąd oraz Kill znaczy zabić.

Seria powieści, która wywołuje gęsią skórkę

Seria Gęsia skórka jest adresowana do dzieci. Łączy w sobie elementy horroru i thrillera. R. L. Stine określa opowiastki jako przerażające i zabawne, mające na celu wywołać u czytelników gęsią skórkę. Książki z serii Gęsia skórka opowiadają o dzieciach uwikłanych w przerażające sytuacje, które spotykają je w nowych miejscach, w szkołach z internatem czy na kempingach. Bohaterowie mają do czynienia z postaciami nadprzyrodzonymi. W tej serii dzieci zawsze triumfują nad złem. W obliczu strasznych sytuacji używają dowcipu i wyobraźni, aby spotkało je szczęśliwe zakończenie.

Telewizyjne i kinowe adaptacje Gęsiej skórki

Opowieści R. L. Stine’a z serii Gęsia skórka jako pierwsze zostały przeniesione na ekran. Książki doczekały się adaptacji w formie serialowej jak i filmowej.

Serial-antologia Gęsia skórka był emitowany w latach 90. Powstały cztery sezony, w których zekranizowano ponad czterdzieści opowiadań Stine’a.

W 2015 i 2018 roku w kinach ukazały się filmy luźno bazujące na opowieściach z cyklu Gęsia skórka. Fabuły czerpią nie tylko z książek, ale i biografii autora. Oba filmy można określić jako przygodowe oraz komediowe. Opowiadają o grupie nastolatków, która poprzez otwarcie tajemniczych maszynopisów autorstwa R. L. Stine uwalnia nadprzyrodzone istoty. Bohaterowie z pomocą pisarza muszą uratować miasto przed potworami z kart książek.

Tekst: M. M.

Zobacz także: Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15

Najlepsze filmy o czarownicach i wiedźmach – TOP 15

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News