Publiczna strefa wojenna. Jenny Holzer powraca z nową instalacją sprzeciwiającą się przemocy z użyciem broni

Budynek z wyświetlonymi na jego ścianie tekstem

Jenny Holzer to artystka amerykańskiego pochodzenia, której prace są znane już od lat 70. Polem działań dla jej sztuki było od zawsze miasto, a jej dzieła pokrywały przestrzeń publiczną w formie plakatów, napisów LED, czy obrazów. Tym razem artystka zaprasza nas na pokaz świetlnych iluminacji i to nie w byle jakim miejscu.

Ściany budynków Rockefeller Center w Nowym Jorku stały się częścią instalacji świetlnej autorstwa Jenny Holzer. Artystka wyświetliła na nich zeznania, wypowiedzi, a nawet wiersze osób, które doświadczyły przemocy związanej z bronią palną. Instalacja nosi tytuł VIGIL Creative Time i została wykonana przy współpracy z grupą, z którą Holzer miała już do czynienia przy wcześniejszych projektach.

Zarówno forma, jak i miejsce instalacji nie są bez znaczenia. Rockefeller Center jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych lokacji Nowego Jorku, natomiast prostota wypowiedzi, ich szczerość i intymność nasuwająca na myśl spowiedź, sprawiają, że najnowsze dzieło Holzer ma ogromną siłę oddziaływania na odbiorcę. Amerykańska artystka tym samym prowokuje do wznowienia dyskusji na temat dostępu do broni palnej w kraju, w którym codziennie dochodzi do co najmniej jednej strzelaniny.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

https://www.instagram.com/p/B3kxMlBFQkc/

Tekst: Wiktor Knowski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News