Categories: artdesign

PSYCHOLOGIA KOLORÓW

Na jaki kolor pomalować pokój, żeby wygodnie wam się w nim spało, pracowało czy odpoczywało? Poniżej zamieszczamy poradnik Śnieżki, który powinien wam pomóc w podjęciu tej decyzji.

Biel
Biel to najjaśniejsza z barw, stanowiąca symbol czystości i niewinności. To kolor, który przyniesie spokój i dobre samopoczucie, złagodzi emocje nawet po najcięższym dniu w pracy. Jest dobrym lekarstwem na stres, dając poczucie swobody. Jeśli jej nadużyjecie, na przykład pomalujecie wszystkie ściany w tym kolorze, może obudzić poczucie osamotnienia i smutku. Kolor wskazany jest dla osób, które chcą pokierować własnym życiem, myśleć jasno, otworzyć się na nowe plany i pomysły. Jeśli jednak wiecie, że czeka Was podjęcie jakiejś ważnej decyzji unikajcie go w waszym otoczeniu.

Beż
Różowy, brzoskwiniowy i beżowy należą do bogatej palety barw pastelowych. Są to jasne, spokojne kolory z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi. Jeśli chcecie ożywić wnętrze, dodajcie do beżu inny kolor pastelowy.

Beż to symbol zdrowia i niezawodności. W pokoju może oddziaływać relaksująco. Często używa się go do zapewnienia spokojnego, relaksującego tła, które można ozdobić na wiele ciekawych sposobów. Możecie to zrobić poprzez dodanie niewielkiego paska w innym kolorze, czy innego akcentu kolorystycznego w postaci zasłon lub mebli.

Czerwień
Kolor wskazany jest dla osób przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem i ludzi narażonych na poważny stres.

Intensywna i głęboka czerwień optycznie zmniejsza pomieszczenie. Dobrze sprawdza się za to w postaci plam kolorystycznych i mocnych akcentów we wnętrzu. Jest to idealny kolor do zastosowania w przedpokoju lub holu. Nie powinien być natomiast stosowany w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja. Czerwień wzmaga też apetyt. Warto zatem zastanowić się nad zastosowaniem tego koloru 
w kuchni i jadalni.

Fiolet
Fiolet jest kolorem pochodnym, powstałym ze łączenia błękitu z czerwienią. Jest to barwa, której gama odcieni sięga od ciemnoczerwonych, przez jeżynowe, po śliwkowe fiolety. Intensywność zależy tu od stopnia dominacji czerwieni lub błękitu. W gamie fioletów znajdziemyodcienie delikatne, z dodatkiem bieli, takie jak wrzosowy czy lawendowy.

 

Fiolet korzystnie wpływa na pracę mózgu i stymuluje układ nerwowy. Przebywając w takich pomieszczeniach rozbudzamy naszą wyobraźnię i kreatywność.

Niewskazany dla przewrażliwionych, pragnących akceptacji i osób 
o niskiej samoocenie.

Co ciekawe, głęboki odcień fioletu sugeruje bogactwo, natomiast jasny naprowadza na skojarzenia 
z romantyzmem, delikatnością i subtelnością. Jeśli zestawimy go z brązem i beżem wywołamy skojarzenia z naturą , dodając nutkę tajemnicy. Jeśli zaś połączymy go z zielenią – wprowadzi nas w radosną atmosferę.

Niebieski
Jeśli jesteście wyczerpani psychicznie, potrzebujecie spokoju i wypoczynku to kolor niebieski jest przeznaczony właśnie dla was. Odradza się natomiast jego użycie osobom przygnębionym 
i zdenerwowanym.

Jeśli chcecie optycznie powiększyć przestrzeń kolor niebieski jest do tego wprost stworzony. Doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Pamiętajcie jednak, że jeśli pomalujecie nim ściany 
w kuchni, może to spowodować nieodczuwanie przez was głodu.

Intensywne i ciemne błękity połączone z bielą lub fioletami nadają charakter głębi i siły. Stwarzając idealne warunki do stymulacji pracy. Natomiast ciemnoniebieski zmieszany metalicznym srebrem kojarzą się z elegancją. Bledsze odcienie błękitu, idealne do relaksu i wyciszenia, można łączyć z bielą, beżem czy kolorem kremowym.

Róż
Różowy to kolor pochodny. Jest połączeniem czerwieni i bieli. Wyraża stałość, umiarkowanie i panowanie nad sobą. Doskonale sprawdza się w sypialniach, w znacznym stopniu je ocieplając. Nie należy stosować go w zbyt dużej ilości, gdyż może wywołać uczucie fizycznej słabości. Łagodnie łączy się z bielą, kremowym, szarym i brązowym.

Zielony
Zielony jest kolorem pochodnym, powstałym ze zmieszania żółtego z niebieskim. Zielenie są eleganckie, uniwersalne i przejrzyste. Kolor zielony wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia. Odpręża, uspokaja, relaksuje. Doskonale sprawdza się w często używanych pomieszczeniach. Stymuluje pracę serca, ułatwia głębokie oddychanie i reguluje krążenie krwi.

Czysta, nieskażona zieleń pełni rolę koloru równoważącego. Zieleń może być zarówno ciepła, jak i zimna – od pistacji, poprzez nasyconą zieleń traw, barwy malachitu, oliwki, aż do drzew iglastych. Wskazany dla nadmiernie aktywnych, mających trudności z podejmowaniem decyzji i zachowaniem jasności sądów. Zwiększa optymizm, wiarę w siebie i innych. Niewskazany dla potrzebujących energii do działania, pogłębia nudę, powolność i bierność. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie dwóch zieleni z gamy delikatnych z soczystymi.

Żółty
Żółty jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych, przyjaznych i radosnych. Odsuwa zmęczenie i delikatnie pobudza. Stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, oznaczający nadzieję i szczęście.

Doskonale rozjaśnia pomieszczenie, przydatny jest we wnętrzach z niewielkim dostępem światła, które są skierowane na północ i wschód. Odcienie pastelowe żółci najlepiej stosować na dużych powierzchniach, zbyt nasycony kolor może być drażniący.
Żółte ściany tworzą jasne tło i są doskonałym podłożem dla obrazów i zdobnych, wzorzystych tkanin o intensywnym kolorycie. Doskonale współgra z czerwienią, pomarańczowym i delikatnymi zieleniami. Kontrastuje z czarnym, szarym i niebieskim. Kolor żółty wzmacnia system nerwowy, pracę wątrobę i trzustkę. Wskazany dla potrzebujących zastrzyku pewności siebie i woli podejmowania decyzji. Niewskazany dla wrażliwych na krytykę, mających poczucie braku stabilizacji.

Więcej informacji dotyczących idealnego dopasowania kolorów do waszej osobowości i charakteru
znajdziecie na stronie Śnieżki.

 

(na podstawie materiałów prasowych)

Komentarze
5/5 - (1 vote)
kris

Recent Posts

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

4 dni ago

Nowy album Florence + the Machine „Dance Fever” – bajka w 14 utworach

Jeden z najoryginalniejszych zespołów brytyjskich, Florence + the Machine powraca z baśnią zainspirowaną zjawiskiem tanecznej…

4 dni ago

Taco Hemingway powraca z podwójną siłą

Tak, dobrze przeczytaliście. Po ponad dwóch latach wymuszonej przerwy, Taco Hemingway powrócił na scenę. Trasa…

5 dni ago

Dlaczego kochamy krew i łzy? Fenomen true crime

Podcasty opowiadające o brutalnych morderstwach, rozczłonkowanych zwłokach i ludziach znikających w niewyjaśnionych okolicznościach na stałe…

5 dni ago

Active Noise Canceling – historia redukcji hałasu od 1933 roku…

Słuchawki z redukcją szumów są popularne od kilku lat, ale zastanówmy się, jak to działa…

5 dni ago

Co dzieje się z Aniołkami Victoria’s Secret?

Aniołki Victoria’s Secret to legendy świata mody i modelingu. Najpiękniejsze kobiety świata, o idealnych proporcjach…

6 dni ago