Na jaki kolor pomalować pokój, żeby wygodnie wam się w nim spało, pracowało czy odpoczywało? Poniżej zamieszczamy poradnik Śnieżki, który powinien wam pomóc w podjęciu tej decyzji.
Biel
Biel to najjaśniejsza z barw, stanowiąca symbol czystości i niewinności. To kolor, który przyniesie spokój i dobre samopoczucie, złagodzi emocje nawet po najcięższym dniu w pracy. Jest dobrym lekarstwem na stres, dając poczucie swobody. Jeśli jej nadużyjecie, na przykład pomalujecie wszystkie ściany w tym kolorze, może obudzić poczucie osamotnienia i smutku. Kolor wskazany jest dla osób, które chcą pokierować własnym życiem, myśleć jasno, otworzyć się na nowe plany i pomysły. Jeśli jednak wiecie, że czeka Was podjęcie jakiejś ważnej decyzji unikajcie go w waszym otoczeniu.
Beż
Różowy, brzoskwiniowy i beżowy należą do bogatej palety barw pastelowych. Są to jasne, spokojne kolory z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach i dowolnie zestawiać z innymi barwami, szczególnie czystymi. Jeśli chcecie ożywić wnętrze, dodajcie do beżu inny kolor pastelowy.
Beż to symbol zdrowia i niezawodności. W pokoju może oddziaływać relaksująco. Często używa się go do zapewnienia spokojnego, relaksującego tła, które można ozdobić na wiele ciekawych sposobów. Możecie to zrobić poprzez dodanie niewielkiego paska w innym kolorze, czy innego akcentu kolorystycznego w postaci zasłon lub mebli.
Czerwień
Kolor wskazany jest dla osób przemęczonych, ospałych, pozbawionych woli walki, spragnionych sukcesu i doznań zmysłowych. Niewskazany dla osób z syndromem chronicznego zmęczenia, nadciśnieniem i ludzi narażonych na poważny stres.
Intensywna i głęboka czerwień optycznie zmniejsza pomieszczenie. Dobrze sprawdza się za to w postaci plam kolorystycznych i mocnych akcentów we wnętrzu. Jest to idealny kolor do zastosowania w przedpokoju lub holu. Nie powinien być natomiast stosowany w pomieszczeniach, w których wymagana jest koncentracja. Czerwień wzmaga też apetyt. Warto zatem zastanowić się nad zastosowaniem tego koloru w kuchni i jadalni.
Fiolet
Fiolet jest kolorem pochodnym, powstałym ze łączenia błękitu z czerwienią. Jest to barwa, której gama odcieni sięga od ciemnoczerwonych, przez jeżynowe, po śliwkowe fiolety. Intensywność zależy tu od stopnia dominacji czerwieni lub błękitu. W gamie fioletów znajdziemyodcienie delikatne, z dodatkiem bieli, takie jak wrzosowy czy lawendowy.
Niewskazany dla przewrażliwionych, pragnących akceptacji i osób o niskiej samoocenie.
Co ciekawe, głęboki odcień fioletu sugeruje bogactwo, natomiast jasny naprowadza na skojarzenia z romantyzmem, delikatnością i subtelnością. Jeśli zestawimy go z brązem i beżem wywołamy skojarzenia z naturą , dodając nutkę tajemnicy. Jeśli zaś połączymy go z zielenią – wprowadzi nas w radosną atmosferę.
Niebieski
Jeśli jesteście wyczerpani psychicznie, potrzebujecie spokoju i wypoczynku to kolor niebieski jest przeznaczony właśnie dla was. Odradza się natomiast jego użycie osobom przygnębionym
i zdenerwowanym.
Jeśli chcecie optycznie powiększyć przestrzeń kolor niebieski jest do tego wprost stworzony. Doskonale sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach. Pamiętajcie jednak, że jeśli pomalujecie nim ściany w kuchni, może to spowodować nieodczuwanie przez was głodu.
Intensywne i ciemne błękity połączone z bielą lub fioletami nadają charakter głębi i siły. Stwarzając idealne warunki do stymulacji pracy. Natomiast ciemnoniebieski zmieszany metalicznym srebrem kojarzą się z elegancją. Bledsze odcienie błękitu, idealne do relaksu i wyciszenia, można łączyć z bielą, beżem czy kolorem kremowym.
Róż
Różowy to kolor pochodny. Jest połączeniem czerwieni i bieli. Wyraża stałość, umiarkowanie i panowanie nad sobą. Doskonale sprawdza się w sypialniach, w znacznym stopniu je ocieplając. Nie należy stosować go w zbyt dużej ilości, gdyż może wywołać uczucie fizycznej słabości. Łagodnie łączy się z bielą, kremowym, szarym i brązowym.
Zielony
Zielony jest kolorem pochodnym, powstałym ze zmieszania żółtego z niebieskim. Zielenie są eleganckie, uniwersalne i przejrzyste. Kolor zielony wywołuje uczucie bezpieczeństwa, równowagi i skupienia. Odpręża, uspokaja, relaksuje. Doskonale sprawdza się w często używanych pomieszczeniach. Stymuluje pracę serca, ułatwia głębokie oddychanie i reguluje krążenie krwi.
Żółty
Żółty jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych, przyjaznych i radosnych. Odsuwa zmęczenie i delikatnie pobudza. Stymuluje pracę mózgu, poprawia myślenie i pamięć. Jest to kolor nauki, intelektu i optymizmu, oznaczający nadzieję i szczęście.
Doskonale rozjaśnia pomieszczenie, przydatny jest we wnętrzach z niewielkim dostępem światła, które są skierowane na północ i wschód. Odcienie pastelowe żółci najlepiej stosować na dużych powierzchniach, zbyt nasycony kolor może być drażniący.
Żółte ściany tworzą jasne tło i są doskonałym podłożem dla obrazów i zdobnych, wzorzystych tkanin o intensywnym kolorycie. Doskonale współgra z czerwienią, pomarańczowym i delikatnymi zieleniami. Kontrastuje z czarnym, szarym i niebieskim. Kolor żółty wzmacnia system nerwowy, pracę wątrobę i trzustkę. Wskazany dla potrzebujących zastrzyku pewności siebie i woli podejmowania decyzji. Niewskazany dla wrażliwych na krytykę, mających poczucie braku stabilizacji.
Więcej informacji dotyczących idealnego dopasowania kolorów do waszej osobowości i charakteru
znajdziecie na stronie Śnieżki.
(na podstawie materiałów prasowych)