Przechowywanie ekogroszku – kilka porad dla amatorów ekologicznego paliwa

Ekogroszek

Ekogroszek wykorzystuje się w ogrzewaniu budynków mieszkalnych, publicznych, firmowych i licznych innych. Ilość paliwa zużytego w ciągu sezonu grzewczego może wynieść nawet kilka ton. Oczywiście, zależy to od wielkości ogrzewanego budynku i siły kotła, w którym spalamy paliwo. By było maksymalnie wydajne, a jego użytkowanie wygodne – należy przechowywać je w odpowiednich warunkach. Jakich? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.

Ekogroszek sypki czy workowany – który lepszy?

Sposób przechowywania ekogroszku zależy w znacznym stopniu od tego, jak i w co został opakowany. Dlatego od razu pragniemy podkreślić – lepszym i praktyczniejszym wyborem będzie zakup ekogroszku pakowanego w 25-kilowe worki (lub o innej wadze) niż ekogroszku sypkiego. Ten ostatni jest najczęściej przechowywany w dużych workach big-bag, które po otworzeniu nie gwarantują, że paliwo utrzyma swoje wyjściowe właściwości.

Worki na ekogroszek powinny być wykonane z solidnego tworzywa sztucznego, które będzie izolować paliwo od wpływu czynników zewnętrznych – zwłaszcza wilgoci. Przechowywanie worków jest również mniej kłopotliwe niż w przypadku ekogroszku sypkiego. Ponadto, zamawiając ekogroszek workowany mamy pewność, że paliwo obecne w środku to oryginalny ekogroszek, np. ten pochodzący od producenta Pan Groszek. W przypadku ekogroszku sypkiego – nie masz pewności, czy wśród granulków nie znajduje się zwykły, gorszej jakości miał węglowy.

Gdzie i jak przechowywać ekogroszek?

Najwygodniej jest przechowywać ekogroszek w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł do jego spalania, lub w pomieszczeniu obok. Wbrew pozorom, nie stanowi to żadnego potencjalnego niebezpieczeństwa. Jeśli nie masz możliwości trzymania ekogroszku wewnątrz domu – możesz również trzymać go na zewnątrz. Warto jednak dołożyć starań i wybrać miejsce zadaszone oraz odgrodzone, izolowane od szkodliwego wpływu wilgoci i opadów atmosferycznych.

Ponieważ ekogroszek musi być regularnie (choć niezbyt często) dosypywany do zbiornika w kotle, warto wybrać miejsce niezbyt oddalone od samej kotłowni. Im mniej kursów będziemy musieli zrobić – tym wygodniej dla nas.

Ekogroszek jest najczęściej trzymany na paletach. Jest to wygodny sposób zarówno na czas jego transportu, jak i przechowywania. Przeciętny rozmiar palety to ok. 1200 x 800 mm. – może się na niej zmieścić nawet tona (lub więcej) paliwa. Im więcej będziemy przechowywać ekogroszku, tym więcej palet będziemy musieli pomieścić na podłożu.

Warto też upewnić się, czy miejsce składowania ekogroszku jest odpowiednio wentylowane, a tym samym – czy panujące w nim warunki nie sprzyjają kumulowaniu się wilgoci. Ekogroszek jest paliwem ekologicznym, jednak jego zawartość wilgoci (w porównaniu do np. zrębek drewnianych czy pelletu) jest nieco wyższa. Dlatego im mniej wilgoci wchłonie w czasie przechowywania, tym lepiej dla uzyskanych efektów spalania.

Ważny jest także łatwy dostęp do pomieszczenia na czas rozładunku paliwa. Niezależnie, czy będziesz je transportował na własną rękę, czy z pomocą pracowników firmy dostawczej, warto zaoszczędzić czas i wysiłek.

Rate this post