Proza kubańskiego życia na zdjęciach Stijna Hoekstra

Cinematic Cuba to seria uderzających portretów przybliżających nam codzienne życie mieszkańców Kuby. Zrobione przez holenderskiego fotografa Stijna Hoekstra zdjęcia, uwieczniają rutynę mieszkańców wyspy.

Stijn Hoekstra robił te zdjęcia w czasie trzytygodniowego pobytu na Kubie. Kuba była na mojej liście krajów do zwiedzenia, odkąd pamiętam – mówi. To był mój pierwszy raz w tym kraju, a wizyta zdecydowanie przewyższyła moje oczekiwania – dodaje.

Małe sklepiki, starcy palący cygara, boxer odpoczywający między treningami – to są idealne przykłady oddające specyfikę kraju. Ludzie są niesamowicie mili, a do tego hojni. Po odwiedzeniu wielu krajów, mogę powiedzieć, że Kuba jest jednym z bezpieczniejszych miejsc, jakie kiedykolwiek odwiedziłem – opowiada.

„Budziłem się wcześnie rano i chodziłem po ulicach obserwując jak wschód słońca nadaje miastu piękny kolor”

We wcześniejszych projektach, Hoekstra skupił się na przedstawianiu scen z życia miasta, ale na Kubie większość czasu poświęcił na robieniu portretów zwykłych ludzi. W połączeniu z aurą kraju i użyciem starego obiektywu, projekt nabrał niesamowicie oldschoolowej barwy.

Ponieważ kocham stare ulice miast oraz piękne, klasyczne samochody, chciałem połączyć mój aparat Sony A7RII z obiektywem z lat siedemdziesiątych, żeby oddać to uczucie starości, którego doświadczasz na Kubie. Obiektywy zadziałały cudownie. Dodały pięknych błysków i super rozmycia tła.

Nic, tylko kupować bilety i lecieć na Kubę. Więcej prac Hoekstry tutaj.

Tekst: Jeremi Pedowicz

Komentarze
Rate this post