Koniec psów na łańcuchach. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Obywatele składają projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Nowa nadzieja dla zwierząt w Polsce. Zdeterminowani obywatele zrzeszeni w komitecie inicjatywy ustawodawczej “STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT” składają w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ten kompleksowy projekt zawiera szereg kluczowych rozwiązań mających na celu znaczącą poprawę dobrostanu zwierząt domowych w Polsce.

Koniec z łańcuchami i cierpieniem

Projekt został omówiony 22 maja o godzinie 13:00 w Sejmie RP podczas konferencji prasowej przy wejściu głównym.

Ustawa w obecnym kształcie obowiązuje od 1997 roku i jak podkreślają organizacje oraz osoby zajmujące się ochroną zwierząt wymaga wielu kompleksowych zmian dostosowujących ją do obecnej wiedzy naukowej dotyczącej potrzeb zwierząt i legislacji w pozostałych krajach Europy.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Nowa większość sejmowa, mimo podnoszenia tematu ochrony zwierząt w kampanii wyborczej do parlamentu, do tej pory nie wprowadziła żadnych zmian poprawiających los zwierząt w Polsce. Obywatele postanowili zatem nie czekać dłużej i stworzyli projekt opracowany na bazie doświadczeń ze stosowania obecnej ustawy.

Czas na cywilizowane traktowanie zwierząt

STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Projekt zawiera między innymi następujące punkty:

  • zakaz trzymania psów na łańcuchach,
  • obligatoryjne chipowanie zwierząt domowych,
  • zakaz używania fajerwerków hukowych,
  • obowiązkowa kastracja zwierząt nieprzeznaczonych do hodowli,
  • ograniczenie działania pseudohodowli,
  • zmiana zasad prowadzenia schronisk i nadzoru nad mini,
  • doprecyzowanie obowiązków gmin wobec zwierząt bezdomnych.

Anna Zielińska z Fundacji Viva

Od lat wiemy, że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania bezdomności zwierząt jest kastracja. Do tej pory ustawodawcy nie zrobili nic w tej sprawie, a bez przepisów, które proponujemy, nie będzie możliwe opanowanie tego problemu Polsce.

Katarzyna Łobacz z Mondo Cane

Czas wyeliminować patologie, okrucieństwo i bestialstwo w pseudohodowlach. Codziennie w internecie sprzedaje się kilkadziesiąt tysięcy psów i kotów w typie rasy. Bez żadnej kontroli państwowej, bez umów. To największa legalna szara strefa w Polsce, generująca milionowe, nieopodatkowane dochody kosztem cierpienia zwierząt.

Ewa Gebet z OTOZ Animals

Im dalej na wschód, tym więcej łańcuchów i biednych psiaków uwiązanych całe swoje życie do dziurawych bud lub metalowych beczek. Ten haniebny proceder musi się zakończyć w tej kadencji polskiego parlamentu!

Sara Balcerowicz przewodnicząca komitetu

Obowiązkowe czipowanie psów, lepsze schroniska i kastracje to zapobieganie bezdomności, która, na tle innych krajów Unii Europejskiej, w Polsce wypada zatrważająco. Czas, aby Polacy zabrali głos.

Karolina Skowron-Baka, prezeska Akcji Demokracji

W naszym projekcie domagamy się także wprowadzenia zakazu używania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych, czyli fajerwerków. Są one źródłem strachu, bólu i śmierci zwierząt. Co roku media publikują informacje o żniwach, jakie niesie za sobą zabawa sylwestrowa. Czas na zakaz i bardziej cywilizowaną formę świętowania, za którą najwyższej ceny nie ponoszą inni.

Michał Gostkowski, wiceprzewodniczący komitetu

Pragniemy by stosowanie w praktyce przez Prokuraturę i Sądy przepisów dotyczących znęcania się nad zwierzętami spowodowało wzrost powszechnej świadomości tego, że są to poważne przestępstwa o wysokim stopniu społecznej szkodliwości.

Paweł Suski

Polska jest drugim po Niemczech krajem w UE pod względem liczebności psów i kotów, a ostatnim pod względem standardów ich ochrony i praw. Nie zgadzam się z poglądami wielu polityków, że ,tradycją polskiej wsi jest pies na łańcuchu”, a zwierzęta, to nie ludzie i nie mają praw.

STOP ŁAŃCUCHOM, PSEUDOHODOWLOM I BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

Teraz komitet czeka na zawiadomienie o rejestracji, aby zacząć zbieranie 100.000 podpisów. Wszystkie informacje będą zamieszczane na stronie www.prawadlazwierzat.pl

Zobacz też: Konie z Morskiego Oka umierają w rzeźniach!

Konie z Morskiego Oka umierają w rzeźniach!

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News