art

Premiera najnowszego filmu Jonasa Carpignano – Chiara

Chiara, lat 16, mieszka w porcie Gioa Tauro w Kalabrii. Podczas wielkiego przyjęcia z okazji osiemnastych urodzin siostry, spotyka się jej cała rodzina. Niespodziewanie, jej ojciec znika bez śladu. Pozostawiając za sobą niewinność okresu dorastania, młoda dziewczyna stara się rozwikłać zagadkę jego zniknięcia. Opowiadamy o zbliżającej się włoskiej premierze.

Historia Chiary

Rodzina, krewni i przyjaciele, wydają huczne przyjęcie z okazji osiemnastych urodzin najstarszej siostry Chiary. Widzimy całą rodzinę w ciepłym i domowym zaciszu, który wypełniony jest atmosferą miłości i swobody. Carpignano spędza dużo czasu na przyjęciu urodzinowym – ale dłuższe sceny pozwalają nam obserwować i niemal uczestniczyć w dynamice wydarzeń.

Kiedy dziewczyna widzi, że jej ojciec, Claudio, i kuzyni odjeżdżają nagle czarnym samochodem, nastolatka nabiera podejrzeń. Kiedy następnego dnia rano, ojca nadal nie ma w domu, a dziewczyna nie otrzymuje odpowiedzi na swoje pytania, rozpoczyna własne śledztwo. Jej poszukiwania prowadzą w głąb mrocznej, kalabryjskiej mafii.

Antropologiczne śledztwo w Arpignano przybiera kształt opowieści o dojrzewaniu twardo stąpającej po ziemi, Chiary (Swamy Rotolo).  Aby uniknąć sensacji, która jest sprzeczna z neorealistyczną etyką reżysera, Carpignano pozostawia większość przemocy poza ekranem, co staje się zręcznym posunięciem, aby stawić widzów w jednym szeregu z pełną obaw Chiarą. Chiara kończy kalabryjski tryptyk Carpignano w nieoczekiwany sposób, koncentrując się na mniej zmarginalizowanej populacji i stawiając czoła pytaniom o władzę. Dramat oglądamy więc z perspektywy outsidera, przerażonego, a jednak uwikłanego w całą sytuację. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, Jonas Carpignano, nie kreuje bohaterów ani złoczyńców, nie rozdziela winy ani nie wybiera stron. Zamiast tego przedstawia złożony świat i zagubionego bohatera, który musi zrozumieć, jak w nim żyć.

Biografia reżysera

Jonas Carpignano dorastał między Rzymem, a Nowym Jorkiem. Po dwóch filmach krótkometrażowych, które zdobyły nagrody na 68. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Tygodniu Krytyki w Cannes w 2014 roku, wyreżyserował swój pierwszy film fabularny MEDITERRANEA. Drugi film fabularny Jonasa, A CIAMBRA, miał premierę na Directors’ Fortnight w Cannes w 2017 roku. A CHIARA, trzeci film reżyserii Carpignano, zamyka trylogię o miasteczku Gioia Tauro w Kalabrii.

Ostatnia część tej wyjątkowej trylogii trafi do kin już 27 maja 2022. 

 

Zobacz też: Fabian albo świat schodzi na psy

Autor: Anna Ciesielska / insta: ann.ciesielska

Materiały: Aurora Studio

Komentarze
Rate this post
Anna Ciesielska

Recent Posts

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

10 godzin ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

2 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

2 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

3 dni ago

Gua Sha – kamień do masażu twarzy. Jak go używać?

Masaż - znamy jego dobroczynny wpływ na ciało: nie tylko niweluje napięcia mięśni, ale także…

3 dni ago

Stranger Things 4 Vol. 1 – mroczny powrót serialu [recenzja]

Po niemal trzech latach wyczekiwania i snucia teorii serial „Stranger Things” powrócił z pierwszą częścią…

3 dni ago