art

Premiera najnowszego filmu Jonasa Carpignano – Chiara

Chiara, lat 16, mieszka w porcie Gioa Tauro w Kalabrii. Podczas wielkiego przyjęcia z okazji osiemnastych urodzin siostry, spotyka się jej cała rodzina. Niespodziewanie, jej ojciec znika bez śladu. Pozostawiając za sobą niewinność okresu dorastania, młoda dziewczyna stara się rozwikłać zagadkę jego zniknięcia. Opowiadamy o zbliżającej się włoskiej premierze.

Historia Chiary

Rodzina, krewni i przyjaciele, wydają huczne przyjęcie z okazji osiemnastych urodzin najstarszej siostry Chiary. Widzimy całą rodzinę w ciepłym i domowym zaciszu, który wypełniony jest atmosferą miłości i swobody. Carpignano spędza dużo czasu na przyjęciu urodzinowym – ale dłuższe sceny pozwalają nam obserwować i niemal uczestniczyć w dynamice wydarzeń.

Kiedy dziewczyna widzi, że jej ojciec, Claudio, i kuzyni odjeżdżają nagle czarnym samochodem, nastolatka nabiera podejrzeń. Kiedy następnego dnia rano, ojca nadal nie ma w domu, a dziewczyna nie otrzymuje odpowiedzi na swoje pytania, rozpoczyna własne śledztwo. Jej poszukiwania prowadzą w głąb mrocznej, kalabryjskiej mafii.

Antropologiczne śledztwo w Arpignano przybiera kształt opowieści o dojrzewaniu twardo stąpającej po ziemi, Chiary (Swamy Rotolo).  Aby uniknąć sensacji, która jest sprzeczna z neorealistyczną etyką reżysera, Carpignano pozostawia większość przemocy poza ekranem, co staje się zręcznym posunięciem, aby stawić widzów w jednym szeregu z pełną obaw Chiarą. Chiara kończy kalabryjski tryptyk Carpignano w nieoczekiwany sposób, koncentrując się na mniej zmarginalizowanej populacji i stawiając czoła pytaniom o władzę. Dramat oglądamy więc z perspektywy outsidera, przerażonego, a jednak uwikłanego w całą sytuację. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach, Jonas Carpignano, nie kreuje bohaterów ani złoczyńców, nie rozdziela winy ani nie wybiera stron. Zamiast tego przedstawia złożony świat i zagubionego bohatera, który musi zrozumieć, jak w nim żyć.

Biografia reżysera

Jonas Carpignano dorastał między Rzymem, a Nowym Jorkiem. Po dwóch filmach krótkometrażowych, które zdobyły nagrody na 68. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz na Tygodniu Krytyki w Cannes w 2014 roku, wyreżyserował swój pierwszy film fabularny MEDITERRANEA. Drugi film fabularny Jonasa, A CIAMBRA, miał premierę na Directors’ Fortnight w Cannes w 2017 roku. A CHIARA, trzeci film reżyserii Carpignano, zamyka trylogię o miasteczku Gioia Tauro w Kalabrii.

Ostatnia część tej wyjątkowej trylogii trafi do kin już 27 maja 2022. 

 

Zobacz też: Fabian albo świat schodzi na psy

Autor: Anna Ciesielska / insta: ann.ciesielska

Materiały: Aurora Studio

Komentarze
Rate this post
Anna Ciesielska

Recent Posts

Trampki męskie w eleganckiej odsłonie – stylizacje

Trampki męskie to uniwersalny dodatek, którego nie powinno zabraknąć w żadnej szafie. Jak się okazuje,…

1 dzień ago

Strefa czystego transportu w Warszawie od lipca 2024

Masz auto z 2005 roku albo starsze? Od lipca 2024 nie wjedziesz nim do centrum…

3 dni ago

Soccer Mommy śpiewa w grze The Sims 4: Licealne lata

The Sims to wyjątkowa gra pod kątem muzycznym, ponieważ na przestrzeni lat coraz więcej artystów…

4 dni ago

Chora na siebie – czarna komedia [Zapowiedź]

Zapowiada się przezabawna komedia o świecie, w którym wszyscy walczą o popularność. Tu nie chodzi…

4 dni ago

Czy filmy lepsze od książek istnieją? 7 przykładów

Czy filmy lepsze od książek istnieją? – to pytanie, które zazwyczaj zanika pod wpływem licznych…

5 dni ago

Niebezpieczni dżentelmeni. Witkacy i nic więcej? [recenzja]

Pierwsze zapowiedzi filmu Niebezpieczni dżentelmeni były naprawdę intrygujące. Zagadka kryminalna z (przyszłymi) tuzami polskiej nauki…

1 tydzień ago