art

Prawdziwe oblicze kobiety według Polly Nor

Kim jest 26-letnia artystka z Londynu, która zrobiła niemałe zamieszanie w świecie nietypowych ilustracji? Graficzne ujęcie najskrytszych pragnień oraz prawdziwych emocji, które towarzyszą każdej kobiecie to właśnie temat prac angielskiej ilustratorki Polly Nor.

Polly Nor po ukończeniu Loughborough University została zauważona przez Bloomsbury, Hunger czy RWD Magazine. Nic dziwnego, ponieważ nie można przejść obojętnie obok tak intrygującego przekazu graficznego. Dzięki wystawie zatytułowanej Sorry Grandma oraz aktywnej działalności na Instagramie, młoda ilustratorka zdobyła rzeszę fanów, a w większości fanek, które utożsamiły się ze szczerym obrazem kobiety dnia codziennego. Kwintesencją emocji, jakie Polly chciała wywołać u odbiorców, był komentarz jednego z nich: Twoja sztuka czyni moje serce i rozum napalonym do głębszego myślenia„.

Ilustracje w nietypowy i humorystyczny sposób przedstawiają życiowe sytuacje, w jakich każda kobieta może się znaleźć oraz emocje, które jej wtedy towarzyszą. W tym wszystkim intrygująca jest postać diabła, który wciela się w różne role, uosabiając pragnienia, marzenia lub frustracje.

Można odnaleźć wiele kontekstów erotycznych oraz nawiązań do fizyczności człowieka. Jest to ujęte w sposób bardzo naturalny, ludzki, co podkreśla niedoskonałość czy nieatrakcyjność ciała, ale przynajmniej bardzo prawdziwie. Taki obraz seksualności płci pięknej to manifestacja przeciwko powszechnej percepcji mężczyzn w odniesieniu do kobiety. Media promują idealny wizerunek, do którego każą nam się przyzwyczajać. Polly chciała pokazać swoje zdanie na ten temat, skupiając się na ukazaniu emocjonalności zamiast atrakcyjnego wyglądu.


Ilustratorka porusza głównie tematy związane z intymną sferą życia ludzkiego, bo tak naprawdę każdy może się do niej odnieść, jednak nie jest to „chleb powszedni” rozmów codziennych, wręcz dla wielu osób temat wydaje się kontrowersyjny, dlatego dla Polly jest jeszcze bardziej interesujący.

Inspiracji do tworzenia tego typu sztuki ilustratorka szuka na portalach społecznościowych, gdzie a roi się od selfie, memów czy postów zwykłych dziewczyn, które prezentują swoje przeciętne życie. Oczywiście Polly korzysta również z własnych doświadczeń i refleksji. Postać diabła towarzyszyła jej przez całe dzieciństwo ze względu na zamiłowanie do kolekcjonowania obrazków z Halloween. Oprócz tego jej tata konstruował maski diabłów, dlatego też ta właśnie postać została wykorzystana w jej twórczości.

tekst | Kinga Wiśniewska

Komentarze
5/5 - (2 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

19 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago