Categories: #beautytrendy

Poznajcie sekrety kompozycji zapachowych. Jak powstają perfumy?

Słowo perfumy wywodzi się z łacińskiego per fumum, czyli poprzez dym, ale w powszechnym użyciu znalazło się dzięki językowi średniofrancuskiemu. Od momentu, w którym stały się one nieodłączną częścią codziennej higieny jesteśmy bardzo przywiązani do naszych zapachów.

Często jednak nie wiemy zbyt dużo o naszych perfumach, a jeszcze rzadziej o tym, jakie nuty wchodzą w ich skład. Bukiety zapachów są efektem połączenia wielu surowców, najczęściej roślinnych, zwierzęcych, lub syntetycznych, a także wody destylowanej i czystego alkoholu. Jako że ten ostatni jest bezwonny, perfumy przejmują zapach z olejków eterycznych lub innych pachnących substancji.

Przyjemne zapachy towarzyszą ludziom od czasów antycznych. Już w Mezopotamii i Starożytnym Egipcie olejki eteryczne i maści używane były do balsamowania, a także podczas świątynnych rytuałów. Egzotyczne zapachy i eliksiry przywieźli do Europy w średniowieczu rycerze powracający z Wypraw Krzyżowych. Dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego ulubionego zapachu, zaś przemysł perfumeryjny cieszy się niesłabnącą sławą. Jak powstają perfumy i z czego się składa nasz ulubiony zapach? Tego dowiemy się od zespołu ShopAlike.pl

Najważniejsze nuty zapachowe

Przemysł perfumeryjny stworzył tak wiele zapachów, że pogrupowanie ich wszystkich graniczy z cudem. Tradycyjna klasyfikacja obejmuje podział na tzw. rodziny olfaktoryczne (łac, olfacere- wydzielać zapach), zróżnicowanych ze względu na ich główny motyw. Według cieszącej się autorytetem- La Société Française des Parfumeurs (Francuskiego Stowarzyszenia Perfumiarzy), wyróżnia się 7 rodzin zapachowych i 47 podgrup.

7 grup zapachowych:

  • Skórzane
  • Cytrusowe
  • Drzewne
  • Kwiatowe
  • Orientalne
  • Szyprowe
  • Paprociowe

Jak zbudowane są zapachy?

Kreowanie zapachów jest dość skomplikowaną sztuką. Każdy zapach ma specyficzną formułę, którą firmy i domy perfumiarskie utrzymują w ścisłej tajemnicy. By wyjaśnić kompozycję oraz doświadczenie, jakie zapach wywołuje, świat perfum zaczerpnął terminologię z muzyki. Dlatego też każdy zapach opisany jest poprzez trzy zestawy nut, które razem tworzą harmonię — akord. Ta delikatna kompozycja opiera się na różnych czasach parowania poszczególnych substancji, dzięki czemu zapach rozwija się stopniowo od głowy do bazy.

Nuty głowy: tworzą pierwsze wrażenie perfum. Są bardzo mocne, ale ulatniają się najszybciej. Najczęściej cytrusowe lub ziołowe.

Nuty serca: tworzą jądro zapachu, jego serce, które może trwać przez wiele godzin do czasu, aż wydobędzie się baza. Zazwyczaj złożone z nut kwiatowych, owocowych, zielonych, drzewnych lub korzennych.

Nuty bazy: to najcięższe, najmocniejsze i najpełniejsze elementy kompozycji zapachowej. Na początku mogą nie być przyjemne, dlatego ukryte są za pozostałymi nutami. Ale gdy już zostaną odsłonięte, pozostają na skórze przez długi czas. Zazwyczaj obejmują nuty drzewne i zwierzęce jak piżmo czy bursztyn.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago