Poznaj 10 polskich piosenek na Eurowizję

Poznaj 10 polskich piosenek na Eurowizję
źródło zdjęcia: RMF MAXX

Jak co roku trwa wielka narodowa dyskusja nad tym kogo powinniśmy wysłać na Eurowizję. Wciąż najwyraźniej jesteśmy głodni międzynarodowych sukcesów, skoro tak nam zależy na tym konkursie.

Polskie preselekcje na Eurowizjię

Od wygrania krajowych preselekcji zależy z pewnością samym zespołom, które się do nich zgłosiły, gdyż dla tych mniej znanych, jest to wielka szansa na zaistnienie. Te trochę bardziej znane w Polsce z pewnością myślą o karierze międzynarodowej. Prawdopodobnie dlatego po raz pierwszy w historii polskich preselekcji wszystkie wykonywane piosenki są w języku angielskim.

Właśnie dlatego Telewizja Polska otrzymała po ogłoszeniu konkursu około 300 zgłoszeń od najróżniejszych zespołów. Do finałowej dziesiątki, z której będziemy mogli wybrać swoich faworytów, poprzez głosowanie audiotele utwory dobierała komisja. Oprócz głosów widzów będą się liczyły także oceny komisji w studiu. Według mediów komisja będzie się składać z takich osób jak Edyta Górniak, Marek Sierocki, Agustin Egurrola oraz Marcin Kusy – dyrektor programu I Polskiego Radia.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


10 polskich piosenek na Eurowizję

Piosenki poniżej są przedstawione w kolejności, jaką obstawili bukmacherzy.

1. Jann „Gladiator”

Jann to Jan Rozmanowski z Garwolina. Ten 24-letni artysta ukończył w Londynie studia wokalne i występował jako dziecko w Operze Narodowej. Po prezentacji większości piosenek szybko stał on się faworytem bukmacherów.

2. Alicja Szemplińska „New Home”

To próba powrotu artystki, która już miała zapewniony start na Eurowizji w 2020 roku. Niestety ten konkurs został odwołany z powodu pandemii COVID-19. W kolejnym roku TVP postawiła na Rafała Brzozowskiego, co wywołało gorące protesty u fanów Alicji.

3. Blanka „Solo”

Blanka, czyli Blanka Sajkowa ma 22 lata i polsko-bułgarskie korzenie. Jej piosenka już zdążyła zaistnieć w wielu polskich rozgłośniach radiowych.

4. Dominik Dudek „Be Good”

Dominik Dudek to zwycięzca 13 edycji „The Voice of Poland”. W programie był członkiem drużyny Tomsona i Barona.

5. Kuba Szmajkowski „You Do Me”

Kuba Szmajkowski zaczynał swoją karierę od „The Voice Kids”, był również członkiem rozwiązanego już zespołu 4Dreamers.

6. Felivers „Never Back Down”

Felivers to zespół z Sochaczewa, który zdążył już zaistnieć na takich imprezach jak Sylwester TVP czy „Roztańczony PGE Narodowy”.

7. Natasza „Lift U Up”

Natasza Urbańska to wszechstronna artystka, która często wzbudza wiele kontrowersji. Być może czwarte podejście do Eurowizji będzie dla niej szczęśliwe.

8. YAN „Champion”

YAN, czyli Jan Majewski brał udział w programach takich jak „The Voice of Poland” czy „Szansa na Sukces”.

9. Maja Hyży „Never Hide”

Maja Hyży nie jest wysoko notowana u bukmacherów, chociaż posiada grono swoich wiernych fanów. To jej trzecie podejście i tym razem też nie zanosi się na sukces.

10. Ahlena „Booty”

Ahlena, czyli Magdalena Pawłowska to najmniej znana uczestniczka preselekcji. Czy będzie zatem ich czarnym koniem?

Eurowizjia 2023 – szczegóły

Ubiegłoroczną Eurowizję wygrał Kalush Orchestra reprezentująca Ukrainę z utworem „Stefania”. Polskim reprezentantem był zwycięzca 11 edycji programu „The Voice of Poland” Krystian Ochman z piosenką „River”. W końcowej klasyfikacji utwór ten zajął 12 miejsce. Z powodu wojny trwającej w Ukrainie, to nie w tym kraju odbędzie się tegoroczny konkurs. Zastępczo została więc wybrana Wielka Brytania, która zajęła w zeszłym roku drugie miejsce – Sam Ryder „Space Man”.

Finał Eurowizji 2023 odbędzie się w angielskim Liverpoolu 9, 11 oraz 13 maja.

Polskie preselekcje pod nazwą „Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję!” były transmitowane przez Telewizję Polską w niedzielę 26 lutego o godzinie 17:30.

Zobacz też: Diamentowa płyta. Jak zdobyć ją w Polsce?

Diamentowa Płyta. Jak zdobyć ją w Polsce?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News